Поява українського козацтва та перших Січей 8 клас

Як і коли відбулася поява українського козацтва та перших Січей?
Висловіть свою думку щодо фрази сучасного українського дослідника П. Кралюка: «Виникнення українського козацтва — “тайна за сімома печатями”».
Причин виникнення українського козацтва є настільки багато, що жодна з них не є основною. Вони певною мірою лише доповнюють одна одну, не даючи остаточної вичерпної відповіді на поставлене питання.

Історик М. Грушевський назвав Д. Вишневецького «духовним батьком нової української плебейської республіки», оцінюючи його історичні заслуги.

Поясніть, як ви розумієте таку характеристику.
Дмитро Вишневецький в 1555 -1556 рр. організував спорудження першої Запорізької Січі на острові Мала Хортиця.
Мешканці Січі, козаки, були вихідцями з різних соціальних груп. Той же Вишневецький був православним магнатом, частина козаків були аристократичного походження, але переважна більшість козацтва походила з непривілейованих чи напівпривілейованих соціальних верств (селянства, міщанства), яких історик Михайло Грушевський і порівняв з римським плебсом. Адміністративні органи займали виборні особи, які обиралися на козацькій раді, де враховувалися думка кожного козака, не дивлячись на його належність в минулому до тієї чи іншої соціальної групи. Вишневецький посприяв утвердженню республіканської форми організації управління січовим товариством.

Робота в парах. Обговоріть і визначте, як козацькі походи ускладнювали відносини між польським королем і кримським ханом.

Козаки становили загрозу руйнівним нападам татарсько-турецької орди з Криму, тому кримський хан висував претензії на адресу влади Речі Посполитої – від ноти протесту до активних військових дій. В той же час Польщі була вигідна присутність на півдні козацтва, адже вони стримували турецько-татарську агресію на українські землі, де розоряли господарства польської шляхти, винищуючи чи забираючи в полон українських селян.

Запитання та завдання

1. Перевірте свої знання за допомогою навчальної гри «Перекладачі». Правила гри. Учитель учителька наводить термін або поняття з розглянутого матеріалу, викладений науковим стилем,
і доручає учням та ученицям переказати його своїми словами. Усі можуть висловити свої варіанти.

«Засіка» — штучна перешкода з повалених дерев, улаштована з оборонною метою; табір, обнесений частоколом.

Засіка – перешкода, створена зі зрубаних колод, призначенням якої є зупинка ворога, або ж козацький табір, оточений загостреними колодами, вкопаними в землю і загостреними зверху.
Зимівник — назва житла (хутора) і козацького господарства на Запорожжі.
Зимівник – переважно тваринницьке козаче господарство на запорізьких землях, на якому використовувалася наймана праця.
Низове козацтво — назва, що вживалася щодо козаків-запорожців, які селилися в нижній течії Дніпра на землях, підконтрольних Січі.
Низовим козацтвом називали козаків, що проживали за порогами Дніпра (на Дніпровому Низу – нижній течії річки).
Козаки – учасники самоврядних чоловічих військових, згодом і територіальних громад, спільнота людей такої самоназви, що з 15 століття фіксуються джерелами у степах Східної Європи, зокрема Подніпров’я, на теренах Дикого поля (Великого Лугу, Дніпровського пониззя).

Козаки – вільні озброєнні чоловіки, що заселяли степові землі України за порогами Дніпра.
Уходники – люди різних станів — селяни, міщани, бояри і навіть маґнати, які любили пригоди і ризик та ходили у 14-16 століттях на «уходи» в степ на полювання, рибальство, збирання меду.
Уходниками називали вихідців з різних верств населення, які на свій ризик ішли в південні степи з метою пошуку додаткового прибутку від занять мисливством, рибальством, бджільництвом.
Дике поле – незаселені степові землі Північного Причорномор’я.
Дике поле – території півдня України, на яких через постійні набіги кочовиків не було осередків осілого господарювання.

2. Які існують версії виникнення українського козацтва?

2) Автохтонна версія полягає в наявності місцевого стану населення, сформованого внаслідок потреби охорони південних кордонів Великого князівства Литовського від набігів кочівників.

3) Боярська теорія полягає у формуванні козацтва з вихідців бояр і різного військового люду, які не отримали шляхетського статусу та земельної власності й тому займалися військовою справою.
4) Економічно-соціальна версія полягає в захопленні землі польською та литовською шляхтою, нестача власної землі в селян, посилення феодальних утисків, кріпацтво. Як наслідок, переселення селянства на Дике поле.
5) В основі кримськотатарської версії і формування мусульманського козацтва лежить розпад Золотої Орди, вивільнення окремих татарських родів та їх вихід на землі Дикого поля. Вони або чинили напади на польсько-литовську шляхту, або навпаки – поступали до них на військову службу.

3. Назвіть і поясніть передумови появи українського козацтва.

1) Наявність Дикого поля – великих за площею степових незаселених територій на півдні України, багатих на природні ресурси, що робило їх привабливими для господарського освоєння.
2) Уходництво – представники різних суспільних прошарків на власний ризик об’єднувалися в  промислові ватаги та йшли на землі Дикого поля в уход з метою пошуку джерел додаткового прибутку: заняття рибальством, мисливством, бджільництвом.
3) Необхідність організації захисту населення Південної Київщини і Східного Поділля від набігів кримських татар.

4. Як постали перші козацькі Січі?

Уходники в місцях своїх промислів ставили тимчасові оселі найперше для захисту свого майна від нападників. З часом (орієнтовно перша половина 80-х рр. XVI ст.) обносили їх укріпленнями – земляним

валом та частоколом. Назва укріплення засіка трансформувалася поступово на січ. Найбільше таких січей будували на території Великого Лугу, за порогами Дніпра, де течія річки розливалася на багато рукавів, утворюючи затоки та острови.

5. Чим уславився Д. Вишневецький?

Волинський православний магнат, черкаський і канівський староста, Дмитро Вишневецький найбільше уславився тим, що під його керівництвом 1552 року було споруджено на дніпровому острові Мала Хортиця першу Запорозьку Січ, яка об’єднала розрізнені козацькі ватаги.
Окрім того, Дмитро Вишневецький уславився військовими походами на татар і турків. Він став героєм козацької думи Пісні про Байду: під час походу в Молдавію 1563 року потрапивши в турецький полон, мужній лицар відмовився від співпраці з турками, за що ті по звірячому скинули його з високого муру на гак.

6. Що було характерно для системи цінностей, життя й побуту українських козаків?

Козаки понад усе цінували рівність, особисту свободу, відданість колективним інтересам
та відчайдушну хоробрість і звитягу.
Козацьке життя на Дикому Полі було суворим, вимагало від козаків фізичної витривалості, загартованості, стійкості, бути здатними переносити холод, спеку, військові труднощі. Козаки мешкали в саморобних очеретяних куренях, покритих кінськими шкурами. Незаможні козаки носили домотканний одяг. З сукна та полотна широкі штани-шаровари, сорочка, довгополий каптан, підперезаний поясом.
Взувалися в чоботи, на голові – висока шапка-кучма.

Козаки харчувалися невибагливо, але в той же час їжа була поживною: саламаха, тетеря, щерба — страви з пшона, житньої муки, смажена чи в’ялена риба, дичина, куліш.
Окрім військових походів, козаки займалися промислами, лагодили зброю та військове спорядження, готували запаси їжі в похід. У вільний час та на свята козаки були гожі й заспівати, вміли грати на кобзі й танцювали гопак.

8. Колективне обговорення.

Український історик ХХ ст. І. Крип’якевич про виникнення українського козацтва писав: «У степах виробився оригінальний тип господарки, а в його обороні нова воєнна організація; знов під впливом сеї господарки і у війні зі степовими ордами постала нова козацька суспільність зі своїм окремим побутом і окремим світоглядом». Як автор уявляв процес формування українського козацтва? Яким є ваше ставлення до наведеної точки зору? Поясніть свою думку.

Автор називає причиною утворення козацтва економічне підґрунтя, що є справедливим, оскільки уходництво було господарським промислом. Потреба в обороні господарства та нажитого майна спонукала до вироблення військових навичок та будівництва оборонних споруд, ефективних саме для природно-географічних умов степової частини України та пониззя Дніпра (Великого Лугу). Козацька спільнота мала окремий світогляд, зумовлений відчуттями свободи і небезпеки – тому козацтво найбільше цінувало рівність, повагу до старших, правдивість, відданість інтересам спільноти, хоробрість і звитягу.

10. Висловіть свою думку щодо цінностей українського козацтва. Чи зберігають вони своє значення сьогодні?

Так, цінності українського козацтва є актуальними насьогодні і набувають особливо важливого значення у дні, коли український народ мужньо бореться за незалежність України.

11. До уроку узагальнення за розділом підготуйте навчальний проєкт «Яку роль відіграло українське козацтво в розвитку українських земель у ХVІ — першій половині ХVІІ ст.?». Скористайтеся відповідним планом-схемою в електронному додатку.

1) Козаки стали головною суспільною верствою населення;
2) козацтво очолило боротьбу за національне визволення України;
2) козаки обороняли території розселення українців;
3) козацтво господарськи освоювали південні землі України;
4)козацтво виступало оборонцем православ’я;
6) козаки піддержували розвиток української культури;
7) козаки очолювали і були активними учасниками соціальної боротьби проти польської шляхти(феодалів);
8) козаки стали провідною силою в боротьбі проти шляхетської Польщі (Речі Посполитої);
9) Козацтво збудувало Запорозьку Січ, яка заклала підмурівки майбутньої української державності з республіканською формою правління;
10) Козаки застосовували в господарствах вільнонайману працю, що було найважливішою підвалиною в становленні буржуазних відносин.

Всі завдання

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *