Русь-Україна в період правління Володимира Мономаха та Мстислава Великого. 7 клас

Що прагнув повідомити скульптор, зобразивши князя Володимира Мономаха із книжкою?
Скульптор зобразив Володимира Мономаха з книгою, бо прагнув підкреслити потяг князя до грамоти, глибоку пошану до мудрого книжного слова.

Обговоріть у парах.

1. Чим аргументували своє звернення до князя бояри й купці?
…а як не підеш, то знай, що багато лиха вчиниться…пограбують, а ще й нападуть…
2. Як ви вважаєте, чому кияни звернулися саме до Володимира Мономаха?

Князь уславився військовими походами проти половців -1103, 1109, 1110, 1111 рр. З метою мирного врегулювання міжусобних конфліктів був ініціатором князівських снемів. У внутрішній політиці Володимир Мономах піклувався по соціальні низи.Так, збірником законів “Правда Володимира Всеволодовича” князь забороняв лихварство, перетворення вільних людей на холопів (рабів) за борги, якщо борг не сплачено в результаті нещастя, заборона землевласникам фізично карати селян-закупів.
Висловіть припущення, про що свідчить таке поєднання.

Поєднання на медальйоні язичницьких і християнських символів говорить про те, що Володимир Мономах, будучи християнином, ставився з повагою до вірування предків, бачив у цьому зв’язок поколінь.
Яке враження справляє на вас цей пам’ятник? Якими художніми засобами цього досягнуто?

Пам’ятник підкреслює освіченість князя. В його руках перо і пергамент. Він готує для майбутніх поколінь “Повчання дітям”.

Запитання та завдання

Перевірте рівень засвоєння матеріалу параграфа за допомогою гри «знайдіть зайве». правила гри. У наведених переліках учні та учениці мають знайти зайве слово та пояснити свій вибір. Потім їм пропонується самостійно скласти декілька нових переліків.
1) Всеволод Ярославич, Мстислав Великий, Путята Вишатич, Володимир Мономах.

Путята Вишатич -зайве, київський тисяцький, керівник народного ополчення й міський суддя за князювання Святополка. Постраждав під час повстання киян 1113 року .
2) Печеніги, поляки, торки, половці.

Поляки – зайве, належать до західних слов’ян, не були кочовим народом.
3) «звід громадянського права», «Правда Ярослава», «Правда Ярославичів», «Статут Володимира Всеволодовича».

«звід громадянського права» – зайве, цей документ виданий у Візантії імператором Юстініаном у 534 році.
4) «Повчання дітям», лист до князя Олега Святославича, «Статут Володимира Всеволодовича», «Шляхи і лови».

«Статут Володимира Всеволодовича» – зайве, це збірник законів.
Ž2. Назвіть найважливіші події із життя й діяльності Володимира Мономаха до того, як він став великим князем київським.

Онук Ярослава Мудрого Володимир Мономах (1053 – 1125).
Дитячі роки повів у Переяславі при дворі свого батька Всеволода Ярославича.
1078 р. отримує в уділ Чернігів. Править у Чернігові до 1094 р. Частий гість в Києві – в батька Всеволода, князя київського.
1094 року по смерті Всеволода повертається з Чернігова до Переяслава. Княжить у Переяславі до 1113 р.
1097 р. на з’їзді князів у Любечі пропонує відмовитися від права старшого в роді та про право спадкування батьківської землі.
Організатор походів проти половців 1103, 1109, 1110, 1111 рр.
3. Розкрийте зв’язок між київським повстанням 1113 р. та отриманням великокнязівського престолу Володимиром Мономахом.
Наслідком повстання стало запрошення Володимира Мономаха, що на той час княжив у Переяславі, княжити в Києві.
4. Охарактеризуйте політику Володимира Мономаха.

Мономах займав великокнязівський стіл у Києві продовж 12 років (1113- 1125). Володимиру вдалося
зупинити міжкнязівські чвари, зміцнити одноосібне правління, відновити централізовану монархію в Русі-
Україні. Він востаннє об’єднав під своєю владою переважну частину Русі – 3/4 території Русі-України були підвладні Києву. У 1117-1118 роках Мономаху вдалося утримати владу над всією Руссю-Україною. Він провів успішні економічні реформи, обмеживши лихварство і захищаючи права найбідніших верств населення.
Князь мав великий авторитет завдяки успішній боротьбі з половцями, проти яких (за його ж твердженням) провів 83 військових походи. Це було основною метою його зовнішньої політики. Після 1116 року половці остаточно покидають кордони Київської держави. Протягом того ж року, 1116 по 1122 рік, вступив у військовий конфлікт з Візантією на території Болгарії, втрутившись таким чином у питання наслідування престолу в Константинополі – Мономах підтримав самозванця, признавши в ньому сина імператора (хоча насправді син імператора Романа IV Лев Діоген загинув 1087 року в бою з печенігами). Підтримуючи Лжедіогена, Мономах мав корисливі цілі щодо формування державного утворення на Дунаї, залежного від Києва. Проте в підсумку Володимиру не вдалося утримати в залежності від Києва захоплені дунайські міста (Доростол, зокрема), навіть не зважаючи на шлюб Лжедіогена зі своєю дочкою Марією.
Володимир Мономах був прихильником шлюбної дипломатії – дочка Єфимія видана заміж за угорського короля Кальмана І Книжника, дочка Марія – за вже згадуваного візантійського Лжедіогена, онука “Мстиславна” заміж за сина візантійського імператора Олександра Комніна.
5. Чому, на вашу думку, «Повчання дітям» Володимира Мономаха вважають видатною літературною пам’яткою?
Володимир Мономах зарекомендував себе не лише як державний діяч, але як і письменник, створивши “Повчання дітям”, що є визначною староукраїнською літературною пам’яткою Русі-України. Твір є вагомим культурним здобутком ХІІ ст. (написаний, ймовірно, 1109 р.). “Повчання…” викладене у формі настанов не лише своїм дітям, а майбутнім поколінням в цілому, пронизане духом християнської моралі.
6. Колективне обговорення. Визначте спільне й відмінне в розвитку Русі-України в другій половині XI – першій половині XIII ст. та за часів Володимира Мономаха і Мстислава Великого.

Володимир і Мстислав утримували єдність Русі-України. Мстислав продовжував політику батька Володимира у питанні збереження єдності країни. Мстислав, як і Володимир, ліквідував половецьку загрозу. Після активізації половців по смерті батька зумів дати їм відсіч – 1129 р. половці відступили за Волгу.
Мстислав, як і Володимир, був прихильником шлюбної дипломатії і укріплював династичні зв’язки з королівськими дворами Західної Європи. Мстислав, як батько, мав дипломатичний хист і конфліктні ситуації між князями часто залагоджував мирним шляхом.
Володимир мав більший потяг до освіти, письменництва. Мстислав не мав конфліктів з Візантією, натомість здійснював військові походи до Балтії. Допустив до влади Ольговичів (нащадків Олега Святославича, онука Ярослава Мудрого), чим похитнув владні позиції Мономаховичів.
7. Покажіть на карті територію Русі-України за Володимира Мономаха та Мстислава Великого. Назвіть землі й князівства, що входили до її складу.
8. Робота в парах. Складіть опис київського повстання 1113 р. за планом:
1) причини;

Після смерті великого київського князя Святополка Ярославича весною 1113 р. його дружина за давнім звичаєм організувала роздавання князевого добра. Але містяни цей крок розцінили як слабкість влади і на вічі вирішили запросити на київський великокнязівський стіл Володимира Мономаха. Але той відмовляється, наголошуючи на рішеннях Любецького з’їзду.
2) перебіг;
Озброєні кияни захопили двір київського тисяцького Путяти Вишатича, далі нищили поселення іноземців, єврейських купців і лихварів. Бояри вдруге запрошують Мономаха княжити в Києві.
3) результати і наслідки.
Результатом повстання 1113 року в Києві стала згода Володимира Мономаха на княжіння. Він був змушений піти на поступки і задовольнити вимоги повсталих. У збірнику законів «Статут Володимира Всеволодовича», що став доповненням до “Руської правди”, князь заборонив лихварство, перетворення вільних людей на холопів (рабів) за борги, якщо борг не сплачено в результаті нещастя, заборона землевласникам фізично карати селян-закупів, нести відповідальність закупу перед паном за втрачене майно, якщо це сталося в результаті нещасного випадку.
9. Робота в малих групах. Підготуйте повідомлення з презентацією «“Повчання дітям” Володимира Мономаха – визначна пам’ятка літератури Русі-України».

– “Повчання Володимира Мономаха дітям” – безцінна пам’ятка староукраїнської літератури.
– Батько Володимира Мономаха Всеволод був освіченою людиною – знав п’ять мов.
– Володимир від батька перейняв любов до освіти і книг.
– “Повчання…” написане напровесні 1117 року.
– Три окремі частини твору: релігійні настанови, правила для князя, життєпис автора.
10. Чим, на вашу думку, Володимир Мономах за своїми моральними цінностями відрізнявся від інших тогочасних князів русі-України?

Володимир Мономах вирізнявся поміж інших князів дотриманням християнських чеснот, та рекомендував їх іншим. Князь був прикладом доброго, справедливого християнського володаря, що захищає слабших, опікується знедоленими й бідними, що вважає обов’язком бути гостинним господарем.

Всі завдання