Трипільська археологічна культура. 6 клас

Поміркуймо!

На вашу думку, трипільська культура є цивілізацією чи археологічною культурою?
Трипільську культуру можна назвати археологічною культурою, адже вона має речові джерела, які об’єднанні завдяки спільним рисам, що належать одному історичного часу та поширюються на певній території. Але водночас трипільську культуру можна назвати давньою землеробською цивілізацією, адже здобутки трипільців можна назвати новим щаблем розвитку людства.

Поміркуймо!

1. Що мають спільного і чим різняться зображені керамічні вироби?
Вироби виготовлені з глини. Це посуд та фігурки матері роду.
2. Яким, на вашу думку, було призначення цих виробів?
Посуд (глечики, тарелі, горнята-двійнята) прикрашені візерунками. Зображення на посуді можуть нести певну світоглядну ідею (символіку) давніх трипільців. Посуд міг виконувати як звичайну побутову, так і ритуальну функцію під час виконання трипільцями релігійних обрядів.

Діємо: практичні завдання

Розгляньте ілюстрації. На прикладі трипільських орнаментів, української вишивки, великодніх яєць-писанок доведіть або спростуйте думку про те, що український народ успадкував культурні здобутки Трипілля.
Елементи візерунків (геометричних фігур) якоюсь мірою є подібними, тому з огляду на це можна сказати, що українці успадкували культурні здобутки трипільців. В той же час, враховуючи велетенський відрізок історичного часу, що лежить між трипільцями і слов’янами (предками українців) і відсутності будь-якого послідовного зв’язку між ними, окрім тієї ж території проживання, будь-яка версія успадкування українцями культурних здобутків давніх трипільців є надто малоймовірною.

Про що свідчать великі розміри трипільських поселень?
Великі розміри трипільських поселень говорить про високий розвиток землеробської цивілізації, здатної прогодувати таку велику кількість людей.

Поміркуймо!

Як ви розумієте вислів: «Наші досягнення сьогодні базуються на досягненнях минулих поколінь»?
Для людства й сьогодні заняття землеробством є найважливішим засобом виживання. Трипільці були першими землеробами на теренах сучасних українських земель, тож сучасні землероби є продовжувачами землеробських традицій минулого.

4. ПРАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ

II. Дайте відповіді на запитання:
1. Як природні умови впливали на формування трипільської
культури?
Природні умови, сприятливі для землеробства, мали вирішальне значення для формування трипільської культури землеробів.
2. Якими досягненнями первісних спільнот користувалися
трипільці?

Трипільці користувалися плодами неолітичної революції – будучи виробниками, вони вели осілий спосіб життя: займалися землеробством і загінним скотарством, володіли техніками гончарства, ткацтва і обробки каменю, виплавляли мідь.

3. Які причини занепаду трипільської культури?
Причини занепаду трипільської культури остаточно не з’ясовані. Можна припустити, що трипільці потрапили в господарчу кризу, коріння якої полягає в зниженні родючості ґрунтів внаслідок відсутності у трипільців навичок щодо відтворення родючості. Втім, ця версія є малоймовірною, адже протягом кількох тисячоліть занять землеробством та розведення тварин трипільці практично б набули такого досвіду. На сьогодні має право на існування й версія поширення серед трипільців якоїсь хвороботворної епідемії, що могла виникнути та легко передаватися між людьми у великих трипільських протомістах.
4. Яку спадщину залишили трипільці для українського
народу?

Трипільці буди першими землеробами на українських теренах. Український народ в своїй історії відтворив основні заняття та елементи побуту й культури трипільців. Це вирощування злакових сільськогосподарських культур: ячменю, пшениці, гороху, проса, вівса; розведення корів, свиней, овець, кіз, коней. Українці білять хати, використовують схожі геометричні фігури у вишивках, на візерунках, що й давні трипільці. Українці багато століть використовували мальований глиняний посуд, впродовж багатьох століть важливою частиною української хати була піч, часто розмальована орнаментами.
III. Складіть розповідь «Один день із життя трипільського поселення».

Літній день у трипільців розпочинався рано-вранці, до схід сонця. Жінки йшли доїти корів та кіз, чоловіки з росою рушали на косовицю, аби заготовити сіна худобі на зиму. Дорослі влітку до пізнього вечора були в полі, а особливо під час зжив – потрібно було швидко зібрати врожай: жати серпами, зібрати снопи, обмолотити колосся, та в сухому місці зберігати зерно, аби воно не зіпсувалося до сівби. Жінки розтирали зернотерками зерно на борошно і випікали в печі хліб. Запашний дух розтікався поселенням. Велика родина збиралася вечеряти. Малі пастушки приганяли худобу з пасовиська. Пасти корів хлопчикам допомагали сторожові собаки, які відганяли від худоби хижаків, голосним гавкотом сповіщаючи про небезпеку. Дівчатка допомагали матерям в хатніх справах та займалися рукоділлям. Ввечері в селищі лунала пісня, як шана невідомим трипільським богам.

ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання

I. Знаю нове

1. Яка землеробська культура була першою на теренах України?
Першою землеробською культурою на землях України була трипільська культура в VI—III тис. до н. е.
2. Хто й коли відкрив трипільську культуру? Звідки походить її назва?

Трипільську культуру відкрив 1896 р. археолог Вікентій Хвойка. ЇЇ назва походить від села Трипілля на Київщині. Саме там археолог відкрив сліди давніх поселень.
3. Чому вчені не знають справжніх назв давніх спільнот, зокрема,
трипільців?

Трипільці не залишили по собі такого рівня писемності, яка б розповіла нам їх справжню самоназву. Культурним здобутком трипільців є піктографічне письмо, коли одне зображення могло означати ціле речення (поняття).
4. У чому полягає особливість господарювання трипільців?
Особливість господарювання трипільців полягає у відтворювальному господарстві – землеробстві та присадибному тваринництві.

II. Обговорюємо в групі

1. Уявіть, що вам потрібно підготувати музейну експозицію, присвячену трипільській культурі. Які експонати ви запропонуєте? Обґрунтуйте свій вибір.

Найголовнішими б експонатами музею були б землеробські наряддя праці, адже трипільці були першими землеробами на українських землях. Важливе місце в музеї б займали експонати, які свідчать про їх побут та духовну культуру – орнаментований посуд, прясельця з піктограмами, фігурки жінки-матері, як основі роду.
2. Поміркуйте, чому трипільську культуру називають культурою мальованої кераміки.

Трипільську культуру називають культурою мальованої кераміки тому, що керамічні вироби трипільці покривали візерунками та піктограмами.

Всі завдання