Воєнна експансія Риму. 6 клас

На вашу думку, чи є поняття «експансія» та «загарбання» синонімами?
Так, ці слова можна вважати синонімами, адже вони означають прагнення держави до захоплення чужих територій в інших країнах.

Поміркуймо!

1. Чому уряд Риму прагнув не допускати об’єднання італійських племен?
Римський уряд не хотів допускати об’єднання італійських племен через те, що в такому випадку римлянам було би складно їх підкорити, адже об’єднавшись, вони стали б сильнішими і, до того ж, могли б становити загрозу самому Риму.
Як правило «розділяй і володарюй» характеризує Рим як державу?
Це правило характеризує Римську державу, як хитрого та підступного агресора, що прагне завойовувати сусідні народи поодинці.

Діємо: практичні завдання

1. Почніть укладати за допомогою карти на с. 164 хронологічну таблицю «Етапи римських завоювань», позначаючи на контурній карті приєднані до Риму території.
Етапи Римських завоювань:
– до 338 р. до н. е. – латини і вольски;
– до 280 р. до н. е. – самніти, сабіни, ліцени, етруски, умбри;
– до 265 р. до н. е. – месалії, лукани, брутії;
– 224-221 р.до н. е. – галли, венети;
– після 146 р. до н. е. – сикули.
2. З історією підкорення Римом Італії пов’язаний крилатий вислів «Піррова перемога». Дізнайтеся з додаткових джерел історію його виникнення.

Піррова перемога – вираз, що означає перемогу, яка далася дуже великою ціною. Перемога, що за втратами рівносильна поразці. Вислів походить з 279 року до н. е., коли епірський цар Пір впродовж двох днів вів наступ на римські війська та переміг їх, але втрати його армії були настільки великі, що Пірр в розпачі вигукнув “Ще одна така перемога і я залишуся без війська!”.

Поміркуймо!

1. Пригадайте, коли й ким був заснований Карфаген.
Карфаген був заснований фінікійською царицею Дідоною з міста Сура, ймовірно, у 825 чи 813 році до н. е., Місто було торговою факторією (пунктом для зберігання і торгівлі товарами).
2. Які чинники сприяли швидкому піднесенню Карфагена?

Карфаген контролював торговельні шляхи в Середземному морі, а також застосовував в регіоні військову силу для збільшення свого впливу.
Які причини викликали ворожнечу Риму з Карфагеном?
Основною причиною ворожнечі Риму та Карфагену є суперництво за володіння Західним Середземномор’ям.
4. У який спосіб, на вашу думку, можна було залагодити конфлікт?

Конфлікти можливо залагоджувати переговорами і мирним розподілом сфер впливу в регіоні між державами-суперниками. Проте така картина не надто є реалістичною, адже Рим і Карфаген обоє були державами з агресивною зовнішньою політикою та виношували схожі плани стосовно поширення свого впливу в Середземному морі, причому там не передбачалося жодного добросусідства, а виключно власне лідерство.
5. Який шлях обрав Рим? Чому?

Рим обрав шлях війни, як єдино можливий спосіб вирішення питання лідерства в Західному Середземномор’ї.

Діємо – практичні завдання

1. Як ви вважаєте, чому в багатьох військових навчальних закладах світу і сьогодні вивчають битву при Каннах?
Битва при Каннах відбулася 2 серпня 216 р. до н. е. і стала переможною для карфагенського полководця Ганнібала. Битва ввійшла в навчальні програми військових навчальних закладів завдяки тому, що військо карфагенян (40 тис.) на ворожій території перемогло вдвічі більшу за чисельністю римську армію (80 тис.). У Ганнібала було більше кінноти, і сам перевага у вершниках стала вирішальною у битві.
2. На основі здобутих знань про історію битви при Каннах та свідчень сучасників сформулюйте життєву позицію Ганнібала.

Ганнібал Барка – талановитий і відважний карфагенський полководець. Він був упевненою і рішучою людиною, що вміла реалізувати свої знання і вміння. Здобуття перемоги Карфагену над Римом стало справою його життя. Маючи віку всього 9 років, він поклявся своєму батькові, що знищить Рим.

ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання

І. Знаю нове

1. З якими супротивниками зіткнулися римляни, об’єднуючи Італію?
Рим боровся з племенами, що населяли Апеннінський півострів, протягом двох століть за об’єднання Італії під своєю владою. На підкорених землях розташовував війська та переселенців (колоністів) з Риму, постійно намагаючись пересварити жертв своєї агресії, аби мати можливість підкорювати їх поодинці.
340 – 338 рр. до н. е. – Латинська війна між Римом та містами Латинського союзу, Рим здобуває перемогу, а Латинський союз припиняє своє існування, найближчі до Риму міста союзу ввійшли до його складу.
326 р. до н. е. – війни із самнітами, галлами та етрусками, що тривали 4 десятиліття. Внаслідок перемоги над ними Рим займає ключову роль на півночі та центрі Апеннінського півострова.
280 – 272 рр. до н. е. – Піррові війни: грецьке місто Тарент в Італії, відмовившись від римського покровительства, найняло на службу військо грецького царя Пірра. Перемога над Пірром принесла римлянам панування над усією Італією.
2. Завдяки чому Риму вдалося підкорити Італію?
Рим підкорив Італію завдяки принципу розділяй і владарюй, за яким римляни намагалися розсварити своїх сусідів, аби завойовувати їх поодинці.
3. Чому війни між Римом і Карфагеном називалися Пунічними?

Війни між Римом ві Карфагеном називалися Пунічними, бо римляни презирливо називали жителів Карфагену пунами (з лат. – кара божа).
4. Розшифруйте хмаринки слів і складіть крилаті вислови. Дізнайтеся історію їхнього походження.

Ганнібал біля воріт – вислів означає близьку і серйозну загрозу, небезпеку. Цей вираз приписують давньоримському політичному діячеві, оратору, Марку Тулію Цицерону і відносять до 211 року до н.е., коли Ганнібал привів свої війська до Риму, але, потримавши кілька днів місто в облозі, так і не віддав команди штурму.
Карфаген повинен бути зруйнований – латинський вираз, що був популярним в Римі в часи завершення Пунічних воєн. Означає остаточне знищення ворога навіть тоді, коли він уже не становить загрози.

II. Обговорюємо в групі

Які наслідки мала воєнна експансія Риму для жителів приєднаних
територій, римських громадян?

Наслідки воєнної експансії Риму для підкорених народів:
– перетворення завойованих земель на провінції Риму;
– обернення в рабство;
– плата підкореними народами великих контрибуцій і податків.
Наслідки воєнної експансії Риму для його жителів:
– зростання кількості рабів;
– рабська праця витіснила працю селян;
– розорення селянства і дрібних виробників;
– поява пролетаріату;
– перехід до найманої армії;
– розселення римлян по провінціях.

III. Мислю творчо

1. Укладіть лепбук «Крилаті вислови, які народилися в Давньому Римі».
Горе переможеним – означає вкрай складне становище підкорених людей чи цілих народів.
Вираз датується IV ст. до н. е., коли галли захопили Рим, але здобути Капітолій варварам не вдалося, і тому вони взяли його в тривалу облогу. В римлян почався голод. Галли запропонували сплатити викуп – 300 кілограм золота, при відважуванні якого вождь галлів Бренн кинув на терези з гирями свого меча, таким чином додавши його до ваги золота. У відповідь на обурення римлян вождь і сказав ті слова, що стали крилатими.
Ганнібал біля воріт – вислів, що означає серйозну і близьку небезпеку. Ганнібал – визначний карфагенський полководець. Поява його війська під стінами Риму спричинило велику паніку в місті, проте на Рим Ганібал не пішов. Вираз належить давньоримському політичному діячеві Марку Тулію Цицерону.
Хліба і видовищ – вислів характеризує людей, що звикли жити на подачки (милостиню) інших. Слова найкраще стосуються римського пролетаріату – найбіднішої верстви населення, єдиним багатством якої були діти. Поява пролетаріату зумовлена постійними римськими завоюваннями, що привели до зростання кількості рабів у Римі та розорення дрібних виробників з подальшим перетворенням їх на пролетаріат.
Янус двуликий – означає нещиру людину. У римлян Янус був богом дверей, згодом – входу і виходу, бог початку і кінця. Зображувався з двома обличчями, одне молоде, дивилося вперед, у майбутнє, друге – старе, дивилося назад, у минуле.
Сатурналії не вічні – нагадування про те, що все має початок і кінець, як добро, так і зло рано чи пізно закінчується.
Сатурналії – це релігійні свята. Раби багатіїв отримували на час святкування обмежену волю, проте лише на час свят.
Гроші не пахнуть – гроші можна заробляти різними способами, і вони в будь-якому випадку залишаються грошима, незалежно від способу їх отримання. Даний вираз походить від запровадження податку на громадські туалети римським імператором Веспасіаном в І столітті н.е.
Меценат – покровитель наук і мистецтв, людина, що безкорисливо матеріально підтримує розвиток культури, освіти, літератури.
В Римі І ст. до н.е. жив багатий патрицій Меценат. Він був товаришем імператора Октавіана Августа та піддержував матеріально і морально римських митців.
Вандал – особа, яка бездумно знищує пам’ятки мистецтва.
Вандали – давньогерманські племена. В V столітті вони напали на Рим, Вандали розграбували місто, пошкодили і знищили неперевершені мистецькі творіння – скульптури та картини.
Плебей – неосвічена, культурно низька людина. У Римі плебеями називали нащадків переселенців. Вони не мали багатьох прав в порівнянні з патриціями. Аристократи ставилися зі зневагою до плебеїв.
Ім’я їм – легіон – означає величезна кількість (в нашій мові є схоже тьма, як багато або тьма-тьмуща)
Легіоном у Римі – називалося велике військове з’єднання, що налічувало до 15 тис. воїнів. Вислів відомий з Біблії. В біблійній притчі розповідається про біснувату людину, який відповів на питання про біса, що в нього вселився, відповів: Ім’я мені – легіон
І ти,  Бруте? – помилково вважається, що це сказав Гай Юлій Цезар, коли його оточили змовники, аби убити кинджалами. Серед змовників знаходився найближчий друг імператора – Марк Юній Брут, який також завдав Цезарю удар ножем. Але насправді вираз є літературним домислом, що належить перу драматурга Уїльяма Шекспіра.
Карфаген має бути зруйновано – вислів відноситься до часу Пунічних війн і належить римському сенаторові Марку Порпцію Катону-старшому (234 — 149 до н. е). Сенатор всі свої промови в сенаті, незалежно від теми виступу, незмінно закінчував словами: «А крім того, я вважаю, що Карфаген має бути зруйнований!»
Розділяй і владарюй – вважається, що це гасло належить римлянам і характеризує їх зовнішню політику, яка трималася на сприянні конфліктам між ворогами Риму. Проте жодних відомостей що ця фраза існувала в ті часи не існує.
Гуси Рим врятували – галли напали на Рим, здобули його і оточили Капітолій. Проте змусити оборонців Капітолію здатися не змогли.
Вночі галли тихцем пробралися до вежі і обеззброїти римський дозор. Та гуси здійняли ґелготання та розбудили римських воїнів, і ті змогли успішно відбити ворога.
Відтоді вираз гуси Рим врятували вживають, коли дають характеристику якійсь речі, яка непередбачувано може мати серйозні наслідки.
Ганнібалова  клятва – Ганнібал – полководець Карфагена. Коли Ганнібалу виповнилось 9 років, він дав клятву батькові бути непримиренним ворогом Риму.
 Завоювавши частину Піренейського півострова, Ганнібал перейшов у Галлію, а потім – в Італію, де розгромив римлян. Проте римляни у відповідь вторглися в володіння Карфагену. Ослаблений війною на території Італії, Ганнібал був змушений повертатися додому, аби врятувати Карфаген. Але вдома, під містечком Зама, зазнав нищівної поразки від римського війська.
Ганнібалова клятва означає рішучість у боротьбі, доведення її до переможного кінця. Це шляхетна і благородна клятва.
Прийшов, побачив, переміг – політичний діяч і полководець Гай Юлій Цезар, розгромивши своїх ворогів у Італії, далі посилив свою владу в Єгипті, а в Малій Азії розбив війська царя Фарнака. Про перемогу над Фарнаком Цезар послав знаменитий звіт у сенат, який складався з трьох слів – Прийшов, побачив, переміг.
Ці знамениті слова Цезаря означають блискавичну і швидку перемогу.
Піррова перемога – вираз означає перемогу, за яку заплачено непомірно високу ціну. Перемога, рівносильна поразці.
Епірське військо царя Пірра в битві при Аускулі 279 року до н. е. протягом двох днів атакували римлян і врешті зломили їх, але з дуже великими втратами, що Пірр вигукнув: Ще одна така перемога і я залишуся без війська
Всі дороги ведуть в Рим –  вислів часів раннього Середньовіччя.
Вираз виник в Стародавньому Римі, коли римляни збільшували свої території за рахунок завоювань. Але для утримання нових провінцій завойовники мусили будувати нові, хороші дороги до Риму, аби швидко доставляти розпорядження до провінцій і направляти війська для придушення бунтів місцевого населення. Тобто цей вираз абсолютно відповідав дійсності. В імперії, державі з централізованим управлінням, дороги ведуть лише до столиці.
2. Придумайте задачі на лічбу часу на основі відомих подій історії розширення римських володінь.
Скільки років минуло з битви під Каннами?
216 р. до н. е + 2021 = 2237 років.
Скільки років тому гуси врятували Рим?
2021 + 390 р. до н.е. =  2411
Скільки років виповнилося б Цезарю на межі нашої ери?
100

Всі завдання