Практичне заняття «Слово о полку Ігоревім» як історичне джерело. 7 клас

2. Прочитайте рубрику «Цікаво знати» і дайте відповіді на запитання.
– Чому «Повість о полку Ігоревім» не лише літературний твір, а й цікаве історичне джерело? Про які нові історичні факти ви дізналися з поданих текстів?

“Повість о полку Ігоревім” є історичним джерелом тому, що в творі наводяться автором історичні факти, які мали місце в історії Русі ХІІ ст. та згадуються реальні історичні особи. Зокрема, з подробицями описаний похід князя Ігоря Святославича на половців 1185 року так, як це міг описати лише очевидець. Також у “Повісті…” зображені деталі побуту князя, вказано назви грошових (ногата й різана – 1/20 та 1/50 частина гривні). Автор характеризує князів за прізвиськами – Ярослав Осмосмисл (знав вісім мов), Олег Гориславич (затівав міжусобні війни, від яких слабла Русь), Всеволод Буй-Typ (хоробрий, як бик – тур).
В “Повісті…” вказується, що в Русі основним заняттям є землеробство, бо згадані землеробські знаряддя праці.

– Хто з імовірних авторів «Слова о полку Ігоревім» уважав себе учнем Бояна? Як ви вважаєте, які почуття щодо Бояна висловив автор?
За однією з версій, автором “Слова о полку Ігоревім” може бути Володимир Ярославич, син галицького князя Ярослава Осмомисла, адже Володимир був поетичного обдарованою людиною, вчився майстерності у давньоруського співця Бояна. Володимир Ярославич був близьким до героїв твору, він був рідним братом Ярославни, дружини князя Ігоря Ярославича.
3. Як ви розумієте фрагмент «Слова о полку Ігоревім»?
Уже понизіть стяги свої,
Вкладіть свої мечі пощерблені:
Уже бо вискочили ви з дідівської слави!

Уривок твору засуджує переможену князівську дружину, яка не змогла втримати славу своїх предків-переможців у битвах. Тому переможеним не личить тримати високо прапори, бо не втримали дідівської військової честі, Переможені воїни мають сховати зброю, якою не здолали ворога.
4. Установіть відповідність.
1. Нестор Літописець – А «Повчання дітям»
2. Володимир Мономах – Б «Слово о полку Ігоревім»
3. Невідомий автор – В «Повість минулих літ»

1 – В, 2-А, 3 – Б.
5. Чому, на вашу думку, Нестор Літописець вивів родовід слов’ян від одного із синів Ноя?

Нестор, виводячи родовід слов’ян від сина Ноя, прагнув пов’язати слов’ян з Біблійною історією, аби наголосити на закономірності поширення християнства серед народу, що є нащадком Біблійного Ноя.
6. Перекажіть основний зміст твору «Повчання дітям».

Основний зміст твору “Повчання дітям” Володимира Всеволодовича Мономаха полягає у висловленні роздумів щодо майбутнього розвитку держави, дає поради своїм дітям, щоб ті були розсудливими правителями, заповідає боронити Русь, відстоювати її інтереси, боротися з міжусобними чварами між князями, навчатися самим і сприяти поширенню освіти, давати приклад людям власними достойними вчинками.
7. Прочитайте уривки з історичних джерел, назвіть подію, про яку йдеться в них. З яких джерел їх узято?
1) Бились день, бились і другий…
А на третій під полудень,
Впали Ігореві стяги…
Вже не стало вина-крові
І скінчили пир хоробрі
Русичі — сини відваги.

Уривок зі “Слова о полку Ігоревім” з жалем описує поразку княжої дружини від половецького війська та загибель руських воїнів.
2) «Відтепер з’єднаймося в одне серце й обережімо Руськую землю.
Кожен хай держить отчину свою…»

Уривок наведений з “Повісті Минулих літ” Нестора Літописця, що стосується Любецького князівського з’їзду 1097 року, згідно якого землі Русі перейшли з удільної у вотчинну власність, таким чином закріпивши феодальне роздроблення Русі.
3) «Понад усе майте страх Божий. Не лінуйтеся, не покладайтеся на
бояр і воєвод, а самі доглядайте за всім. Шануйте старого чоловіка як батька, а молодого — як брата. Будьте справедливими суддями, присяги не ламайте…»

Уривок наведений з “Повчання дітям” Володимира Мономаха, який є за своєю сутністю княжим заповітом. В “Повчанні…” Мономах опирається на християнську мораль (християнські норми поведінки).
4) «…Ярослав же сів у Києві, потрудившись із дружиною своєю, показавши перемогу й труд великий…»

Уривок з “Повісті Минулих літ” Нестора Літописця, що розповідає про утвердження і Києві князя Ярослава, сина Володимира Великого, внаслідок перемоги над Святополком.
8. У чому полягає значення шедевра давньоруської літератури «Слово о полку Ігоревім»?

Твір є пам’яткою давньоруської літератури, створений 1185 року. Це найбільше літературно-мистецьке творіння того періоду, в якому найбільш детально передається життя тогочасної Русі. Автор щиро сумує за єдністю держави, засуджує дроблення на окремі володіння. Роздроблення неминуче призведе до страждання людей і знищення Русі. Ідея єдності руської землі є головною думкою твору.

Всі завдання