Архітектура, літописи, образотворче мистецтво Русі ХІ-ХІІІ ст. 7 клас

Завдання та запитання.
1. Опишіть новий тип монастирського храму.

Монастирський храм являв собою за планом хрестоподібну споруду з куполом зверху.
2. У якому році був зведений Успенський храм Києво-Печерського монастиря?

Успенський храм Києво-Печерського монастиря, зведений у 1078 р. коштом Святослава Ярославича, сина Ярослава Мудрого. Зруйнований 1941 року під час Другої світової війни. Відбудований 2000 року.

3. Що таке літопис? Наведіть приклади літописних сюжетів.
Літописи є найдавнішим видом української історичної літератури, записом найважливіших подій, що відбулися в минулому. В країнах Європи літописи називали хроніками. Найдавніший літопис часів Русі-України «Повість временних літ», написаним ченцем Києво-Печерського монастиря Нестором.

Літописні сюжети.
Опис розселення слов’ян:  «А Дніпро впадає в Понтійське море трьома гирлами; море це звуть Руським. Побіля нього ж учив святий апостол Андрій, брат Петрів. Як ото говорили, коли Андрій учив у Синопі і прийшов у город Корсунь, він довідався, що од Корсуня близько устя Дніпрове. І захотів він піти в Рим і прибув в устя Дніпрове, і звідти рушив по Дніпру вгору, і за приреченням Божим прийшов і став під горами на березі. А на другий день, уставши, сказав він ученикам своїм, які були з ним: “Бачите ви гори сі? Так от, на сих горах возсіяє благодать Божа, і буде город великий, і церков багато воздвигне Бог”. І зійшов він на гори сі, і благословив їх, і поставив хреста. І, поклонившись Богу, він спустився з гори сеї, де опісля постав Київ, і рушив по Дніпру вгору»

Сюжет про хозарську данину:
«І знайшли їх хозари, коли вони сиділи в лісах на горах, і сказали хозари:”Платіте нам данину”. Поляни тоді, порадившись, дали їм од диму по мечу. І понесли це хозари князеві своєму і старійшинам своїм, і сказали їм: “Ось, знайшли ми данину нову”. А ті запитали їх: “Звідки?” І вони сказали їм: “В лісі на горах, над рікою Дніпровською”. А ті запитали: “Що вони дали?” І вони показали меч, і мовили старці хозарські: “Недобра се данина, княже. Ми здобули її однобічним оружжям, себто шаблями, а сих оружжя обоюдугостре, себто мечі. Сі будуть брати данину і з нас, і з інших земель”. І все це збулося, бо говорили вони не з своєї волі, а за Божим повелінням»

Сюжет про посольства Володимира до хозарів, болгарів, католиків і греків:
«Ходили ми спершу в Болгари і дивився, як вони поклоняються в храмі, тобто в мечеті, стоячи без пояса. Отож, поклонившись, сяде коже і глядить сюди й туди, як навіжений, і нема радості в них, але печель і сморід великий, і недобрий є закон їхній. І прийшли ми в Німці, і бачили, як вони службу правили, а краси ж не побачили ніякої. І прийшли ми тоді в Греки. І повели нас туди, де ото вони служать Богові своєму, і не знали ми, чи ми на небі були, чи на землі. Бо нема на землі такого видовища або краси такої, – не вміємо ми й сказати про се. Тільки те ми відаємо, що напевне Бог їхній перебуває з людьми і служба їх єсть краща, ніж в усіх землях. Ми навіть не можемо забути краси тієї, бо всяк чоловік, якщо спершу спробує солодкого, потім же не може гіркоти взяти. Так і ми не будемо тут поганами жити»
4. Які давньоукраїнські книги збереглися до наших днів?
Найдавніші книги, що збереглися з часів княжої Русі, є Остромирове Євангеліє, переписане в Києві в 1056-1057 рр., дияконом Григорієм для новгородського посадника Остромира та «Ізборник» князя Святослава 1073 р. Обидві пам’ятки нині знаходяться в Росії.
5. Які види мистецтва пов’язані з церковною архітектурою?
З церковною архітектурою та богослужінням мають зв’язок багато видів мистецтва. Зокрема, це живопис, іконопис, оформлення книг, художнє різьблення на камені, мозаїки та фрески, майоліка.
6. Чому, на вашу думку, у період політичної роздробленості спрощується архітектура храмів?
Будівництво великих храмових споруд з витонченою архітектурою потребувало вкладення значних коштів, а за часів роздробленості зменшувалися обсяги княжих поборів. В той же час на храмову архітектуру зростають впливи оборонного значення, і споруди набувають фортечного вигляду.
7. Які характерні ознаки властиві архітектурі фортечних споруд?
Для архітектури фортечних споруд характерні товсті стіни, вузькі вікна-бійниці, важкі вхідні брами.
8. Які ілюстрації трапляються в літописах? Яка їх роль в історичних дослідженнях?

Майстри давні книги оздоблювали кольоровими ілюстраціями-мініатюрами, які дають додатковий наочний матеріал для дослідження минулого.
9. Які церкви Русі-України споруджені в замковому стилі?

В замковому стилі споруджені церква Богородиці Пирогощі (1132 р.) в Києві; Юріївська церква (1144 р.) в Каневі, Борисоглібський храм
та Іллінська церква в Чернігові (1128 р.)
10. Уважно перегляньте всі ілюстрації розділу III підручника. Знайдіть у його текстах згадки про архітектурні споруди на теренах давньоруських князівств. Складіть і заповніть у зошиті таблицю «Архітектурні пам’ятки Русі-України другої половини XI — першої половини XIII ст.».

Назва князівстваНазва архітектурної пам’ятки
Галицьке князівствоУспенський собор
церква св. Пантелеймона.
Київське князівствоУспенський храм Києво-Печерського монастиря
Церква Успіння Богородиці Пирогощі
Юріївський (Успенський) собор
Чернігівське князівствоБорисоглібський храм, Іллінська церква
П’ятницька церква
Архітектурні пам’ятки Русі-України другої половини XI — першої половини XIII ст.

11. Охарактеризуйте споруди Галича другої половини XI — першої половини XIII ст.
В давньому Галичі мала перевагу білокам’яна техніка будівництва споруд (Успенський собор 1157 р.) та князівський палац. Археологи виявили на пагорбі дитинець та ремісничо-торговельні поселення, укріплення з ровів та валів. Біля пагорба знаходилося неукріплене поселення без укріплень, так зване «підгороддя», в якому жив ремісничий люд та купці. На північ від центральної укріпленої частини міста (дитинця) розташовувалися позаміські боярські та монастирські укріплені садиби.
12. Дізнайтеся з додаткових джерел відомості про Апімпія, складіть про нього невелику розповідь.
Алімпій Печерський – православний святий. Ця талановита людина була іконописцем, ювеліром, мозаїстом та лікарем. Ще за життя уславився малюванням чудотворних ікон. Дві з них збереглися до наших днів, вивезені до Росії. Алімпій очолював монастирську іконописну майстерню.
Цілком можливим видається те, що Алімпій розписував київські Михайлівський Золотоверхий та Успенський собори. Обидва були знищені в 30-40-х роках ХХ століття, відбудовані в сучасні часи. Преподобний Алімпій похований у Ближніх печерах Печерського монастиря.

Всі завдання