Мистецтво і “золотий вік” Афін. 6 клас

Хто такі Гомер, Геродот і Піфагор?
Сліпого співця Гомера вважають “батьком” європейської літератури, бо його перу належать найдавніші європейські літературні твори “Іліада” та “Одіссея”. Втім, записані вони значно пізніше, за наказом тирана Пісістрата (560—527 рр. до н.е.), а до того часу існували в усному вигляді. Твори Гомера виявилися настільки значним історичним джерелом, що Гомерівським назвали цілий період історії Давньої Греції XII—VII ст. до н.е. Втім, існує й протилежна думка, що насправді Гомера ніколи не існувало, а під вигаданим іменем “Гомер” працювала низка давньогрецьких авторів “Іліади” та “Одіссеї”.

Геродот – давньогрецький вчений-історик з Галікарнасу, якого вважають “батьком історії”. Він жив у V ст. до н.е. Під час історичних досліджень відвідав багато країн: Єгипет, Дворіччя, Ханаан, Фінікію, грецькі міста-колонії на території сучасної України, північне узбережжя Африки, більшість островів у Середземному морі. Геродот – автор 9 книг “Історії”.
Піфагор – давньогрецький філософ (570 р. до н.е. – 497 р. до н.е.). Саме він увів у вжиток слово філософія, що означає наука про мудрість. також Піфагору належить всім відоме слово космос, як позначення Всесвіту.
Назвіть відмінності давньогрецьких вистав від сучасних.
Основні відмінності давньогрецьких вистав від сучасних:

– ролі виконували лише чоловіки;
– кількість акторів не перевищувала трьох;
– емоції героїв передавали маски;
– хор з 15 осіб переповідав сюжет постановки;
– ставили або трагедії, або комедії;
– театри під відкритим небом могли вміщувати по 20 тисяч глядачів.
Що таке ордер? Скільки ордерів виділяють дослідники?
Ордером в архітектурі називають способи гармонійного поєднання частин споруди в одне ціле
В архітектурі Давньої Греції існували три основні ордери: дорійський (уособлював чоловіка), іонійський (уособлював жінку) та коринфський (плодовий кошик). Крім того, давні греки використовували в архітектурі колони у вигляді чоловіків (атланти) та жінок (каріатиди).
Що називають «золотим віком» Афін?

«Золотим віком» Афін називають часи V ст. до н. е. – період найвищого розвитку Афінського полісу, у тому числі античного мистецтва; піднесення класичної грецької культури.
Важливо додати, що золотий вік для Афін настав після персько-грецьких воєн, коли афіняни контролювали спільну оборонну скарбницю грецьких полісів (Афінський морський союз) та, певно, використовували спільні кошти не зовсім за призначенням.

Запитання та завдання.

1. Назвіть характерні риси давньогрецького мистецтва.
До характерних рис грецького мистецтва можна віднести:
– втілення досконалості і гармонії;
– зображення краси і довершеності людського тіла, як втілення образу богів.
– строгість архітектурних форм;
– поклоніння богам.

2. Підготуйте повідомлення про видатних діячів мистецтва класичного періоду.
Евріпід (480—406 до н. е.) – автор 80 трагедій, до сучасності дійшли лише 18. Проте по справжньому творчість трагіка оцінили вже після його смерті. Найбільшою заслугою у творчості Евріпіда вважають старанне відображення душевного стану людини, як правило, напруженого до крайності.
Есхіл (525—456 до н. е.) – автор трагедій, також актор, що сам виконував ролі у постановках своїх творів. Слава не оминула його за життя – він 16 разів перемагав у змаганнях (Діонісіях) трагіків на честь бога Діоніса. Збереглося більше 400 уривків з творів митця.
 Софокл (497—406 до н. е.) – протягом 60 років літературної творчості трагік написав близько 123 п′єс, проте до нас дійшло лише 7 трагедій.

3. До якого етапу розвитку грецького мистецтва належить кожен
із зображених на малюнках творів мистецтва?

Гомерівський період розвитку мистецтва XII-VII ст. до н.е. – 1 малюнок
y Архаїчний період розвитку мистецтва VII-IV ст. до н.е. – 2 малюнок
y Класичний період розвитку мистецтва IV-Vст. до н.е. – 3 малюнок.

Всі завдання