Люблінська унія. 8 клас

Роздивіться ілюстрації.
– 1. Яких історичних діячів зображено на першій ілюстрації?

На ілюстрації зображені польська королева Ядвіга та великий князь литовський Ягайло, які 1385 року підписали Кревську унію про об’єднання Литви та Польщі шляхом шлюбу Ядвіги та Ягайла. Причиною об’єднання була загроза наступу Тевтонського ордену хрестоносців.

2. Чому автор обрав саме такий сюжет для втілення ідеї Люблінської унії на третій ілюстрації?
Люблінська унія Литви і Польщі 1569 року була зумовлена зовнішньою загрозою Литві (Лівонська війна 1558–1583 рр.) з боку Московської держави. Кревська унія 1385 року передувала Люблінській і автор зображенням Ядвіги та Ягайла хотів звернути увагу відвідувачів на нерозривному процесі об’єднання цих країн крізь століття.
– 3. Що спільного в сюжетах ілюстрацій, у чому істотна відмінність?

Спільним є зображення історичних осіб – польської королеви Ядвіги та великого князя Литовського Ягайла. Відмінністю є те, що на першому зображенні Ядвіга тримає в руках хрест, як символ християнізації Литви 1387 року (через два роки після Кревської унії).
На першому малюнку Ягайло постає перед глядачами у рицарських обладунках, а на третьому малюнку Ягайло зображений у королівській мантії, тобто вже королем Польщі.
1. Як у листі пояснено перебіг подій червня 1569 р.?
В листі відображено вкрай негативне ставлення до Люблінської унії.
2. Зробіть висновок про наміри литовсько-руської знаті об’єднатися в одній державі з поляками.

Литовська знать ставилася негативно до намірів об’єднання з поляками.
Роздивіться карту.
1. Які українські землі перебували у складі Польщі до Люблінської унії 1569 р.?

До Люблінської унії в складі Польщі перебували такі українські землі – Руське, Подільське і східна частина Белзького воєводства.
2. Які українські землі увійшли до складу Польського королівства за Люблінською унією?

До складу Польського королівства за Люблінською унією увійшли Київське, Брацлавське і Волинське воєводства.
3. Які нові воєводства було утворено на українських землях у складі Польського королівства після Люблінської унії? Які міста були їх центрами?

Руське (Львів), Подільське (Кам’янець), Белзьке (Белз), Київське (Київ), Чернігівське (Чернігів), Брацлавське (Брацлав), Волинське (Луцьк) воєводства.
4. У складі яких держав перебувала решта українських земель?

Українські землі перебували у складі Московського царства, Кримського ханства (васал Османської імперії), Молдови (васал Османської імперії), Османської імперії, Австрії.
5. З якими державами сусідила Річ Посполита на сході та півдні?
Річ Посполита на сході межувала з Московським царством, на півдні з Кримським ханства (васалом Османської імперії), Молдовою (васалом Османської імперії), Османською імперією.
6. Які з держав перебували в залежності від Османської імперії наприкінці 16 ст.?

В залежності від Османської імперії перебували Кримське ханство і Молдова.
Перевірте себе.
1. З якого документа наведено уривок?
– Про які зміни в управлінні державою йдеться?
«Польське королівство і Велике князівство Литовське становлять неподільне тіло, одно зібрання, один народ… Головний сейм завжди повинен бути один, а не окремі; крім того, повинен бути один ніколи не роздільний сенат для всіх справ і потреб тих народів і ніколи вже не повинен він бути іншим, тобто не повинен складатися лише з сенаторів того чи того народу».
Уривок наведено з рішення Люблінського сейму про об’єднання Польщі і Литви в одну державу – Річ Посполиту. Йдеться про злиття державних органів Литви та Польщі.
2. Установіть хронологічну послідовність подій:
– Люблінська унія; об’єднання Польського королівства та Великого князівства Литовського в Річ Посполиту
– 1569 р. (2)
– початок Лівонської війни
– 1558р. (3)
– Кревська унія
. – 1385р. (1)
3. Які з перелічених воєводств були сформовані на українських землях у складі Польського королівства після Люблінської унії:
Белзьке, Брацлавське, Волинське, Київське, Подільське, Руське?

У складі Польського королівства після Люблінської унії на українських землях були сформовані Брацлавське, Волинське, Київське воєводства.
4. Виберіть слова та словосполучення, які доречні в розповіді про початок доби польського володарювання на українських землях: католицизм, монгольська навала, вальний сейм, Грюнвальдська битва, Мукачівський замок, шляхетська республіка, султан
Сулейман І, король Сигізмунд ІІ Август. Свій вибір поясніть.

Католицизм (світовий, всесвітній) – напрям у християнстві, що з утворенням Речі Посполитої почав поширення на українських землях, де переважала православна віра.
Вальний сейм – найвищий законодавчий станово-представницький орган (парламент) у 15–18 ст. в Королівстві Польському та потім Речі Посполитій. Складався зі шляхти та духовенства.
Шляхетська республіка – Річ Посполита була за формою управління шляхетською республікою, адже шляхта брала участь в управлінні країною шляхом свого представництва на вальному сеймі та обирала короля Речі Посполитої.
Сигізмунд ІІ Август – за його правління відбулася Люблінська унія і Сигізмунд ІІ Август став першим королем Речі Посполитої.
5. Дайте відповіді на запитання:
– Що змушувало схилятися до унії з Польщею Велике князівство Литовське?

Основною причиною Люблінської унії для Великого князівства Литовського була зовнішня загроза з боку Московської держави, адже на початок 16 ст. Велике князівство Литовське втратило третю частину своїх земель (Чернігово-Сіверщину та Смоленськ). З початком Лівонської війни Литва, що булла союзником Лівонського ордену, опинилася в смертельній небезпеці. Ця обставина підштовхнула її до унії з Королівством Польським.
– Як ставилися до унії українські князі-магнати?

Українські магнати виступали проти унії з Польщею, бо остерігалися втрати своїх привілеїв, адже в Польському королівстві вся шляхта мала однакові права і привілеї, незалежно від кількості землі у володінні.
– Які обставини спонукали українську знать переходити до табору прихильників об’єднання Литовського князівства й Польського королівства?

Найбільш вагомою обставиною переходу української знаті до табору прихильників унії була загроза завоювання Великого князівства Литовського Московією. Аби уникнути цього, Литві був потрібен союзник, яким і стало Польське королівство.
Всі завдання