Які реформи відбулися у Франції, що провів Наполеон І у часи Консульства та Імперії. Що змінив у Європі Віденський конгрес? Хто і для чого створив Священний союз?
Під час оголошення континентальної блокади, Наполеон, за свідченнями, зауважив таке: “Я хочу завоювати море могутністю землі”. Як ви розумієте ці слова?
Наполеон мав потужну сухопутну армію, але в нього не було сильного військового флоту. Цей факт найкраще пояснює слова імператора. Наприклад, Наполеон під час війни застосовував заходи економічного характеру (континентальну блокаду) для підкорення Великобританії.
Чому поляки з захватом зустрічали французьку армію?
Французька армія несла полякам визволення від московського гніту та надію на відродження польської державності. Дійсно, 1809 р., після розгрому Австрії, Наполеон повернув Герцогству Варшавському польські землі, які захопили раніше австрійці.
Які чинники вплинули на розлад французької армії під час її “російського походу”?
Холодні погодні умови, нестача продовольства, багатонаціональність французької армії.
Чому історик Н. Дейвіс назвав Бородінську битву “найважчою з перемог” Наполеона?
Тому що перемога під Бородіном коштувала Наполеону значної частини його армії.
Як змінювався тон газетних заголовків залежно від наближення Наполеона до столиці? Про що це свідчило?
Заголовки газет ставали лояльними до Наполеона по мірі його наближення до Парижа.
Запитання та завдання
I. Знаю й систематизую нову інформацію.
Упорядкуйте хронологічну послідовність. Розкрийте причини і наслідки подій.
Проголошення Наполеона імператором – 18 травня 1804 р.
Причиною проголошення імператором було бажання Наполеона легітимізувати владу, зосередити її в своїх руках та закріпити династично, також посилити зовнішньополітичний вплив Франції в Європі.
Наслідки для внутрішньої політики: запровадження кодексів Наполеона, стабілізація політичного життя Франції, реформовано управлінську і освітню систему держави.
Наслідки для зовнішньої політики: Франція прагнула стати впливовою державою у Європі, що привело до наполеонівських війн.
Трафальгарська битва – 21 жовтня 1805 р.
Причиною було бажання Франції перехопити у Великобританії контроль над морем, завоювати Англію. В той час Англія, маючи потужний військовий флот, не бажала втрачати панівні позиції морської держави.
Наслідками битви було поразка і знищення англійцями французького флоту, збереження за Англією статусу провідної морської держави, втрата можливості завоювання Англії та її колоній Наполеоном, посилення ролі Росії та Пруссії в антифранцузькій коаліції.
Бородінська битва – 7 вересня 1812 р.
Причиною битви стало бажання Наполеона захопити Москву, а в цілому завоювання Російської імперії відкривало для Наполеона можливості контролю і над її колоніями.
Наслідки битви: не зважаючи на поразку російської армії, вона не втратила боєздатності. В той же час, французька армія перемогла, але була суттєво ослаблена, шляхи її забезпечення необхідними ресурсами були під загрозою. Битва загострила ситуацію та настрої в обох ворогуючих таборах. Французька імперія почала втрачати вплив на Російську імперію та на країни Європи, що залежали від Російської імперії. Руйнування Москви після приходу Наполеона (спалена при відступі московитами) мало негативний вплив на всю Російську імперію, оскільки Москва була важливим культурним і політичним центром Росії.
Битва народів під Лейпцігом – 16 – 19 жовтня 1813 р.
Причини битви: Наполеон після поразки в Росії створив нову півмільйонну армію, а його противники створили шосту антифранцузьку коаліцію (Росія, Велика Британія, Пруссія, Австрія, Швеція, Іспанія, Португалія, Австрія). Бій назвали “Битвою народів” – французькій армії протистояли об’єднані війська Росії, Пруссії, Швеції й Австрії.
Наслідком битви була поразка Наполеона і вступ союзних військ на територію Франції з подальшою капітуляцією Парижа (31 березня 1814 р.) та позбавлення влади імператора Наполеона 6 квітня 1814 р.
Віденський конгрес
– 1 листопада 1814 р. – 8 червня 1915 р.
Причини конгресу:
– завершення Наполеонівських війн;
– необхідність відновлення колишніх кордонів європейських держав, порушених війнами;
– відновлення довоєнних монархічних порядків у деяких країнах;
– потреба у відновленні впливу правлячих династій;
– бажання країн-переможниць зміцнити свої політичні позиції.
Наслідки конгресу:
– відновлення влади Бурбонів у Франції, Іспанії та Неаполітанському королівстві;
– повернення Франції до її дореволюційних кордонів і сплата нею контрибуції у розмірі 700 млн франків;
– створення Швейцарської конфедерації із 19 кантонів, яка отримувала стратегічно важливі альпійські перевали і проголошувала вічний нейтралітет;
– укрупнення німецьких держав – замість сотень німецьких держав залишалося лише 38;
– Росія отримувала колишнє Варшавське герцогство і зберігала приєднані раніше Фінляндію та Бессарабію. Вона повертала Австрії Тернопільщину, яку їй подарував Наполеон у 1809 р., а від австрійського імператора отримувала інші українські землі – Холмщину і Підляшшя;
– зміна конфігурацій територій держав на політичній карті Європи за волею переможців;
– заборона работоргівлі;
– вільне використання для торговельного судноплавства річок на кордонах держав;
– 9 червня 1815 р. представники Австрії, Великої Британії, Росії, Пруссії, а також Швеції й Португалії підписали головний документ Віденського конгресу – «Заключний генеральний акт», згодом підтриманий 33 європейськими державами.
Битва під Ватерлоо – 18 червня 1815 р.
Причини битви:
– Наполеон виступив у ролі захисника досягнень революції від Бурбонів, що повернулися до влади у Франції і після повернення з заслання на острові Ельба почав нову війну проти країн Європи з метою відновлення своєї імперії;
– утворення сьомої антифранцузької коаліції (Велика Британія, Росія, Пруссія, Австрія, Швеція, Іспанія).
Наслідки битви:
– розгром армії Наполеона поблизу селища Ватерлоо антифранцузькою коаліцією;
– повторне зречення Наполеона імператорського престолу і утвердження Бурбонів;
– заслання Наполеона на британський острів Святої Єлени на півдні Атлантики.
2. Які зміни в житті суспільства й держави знайшли своє відображення в Кодексах Наполеона?
Кодекси Наполеона – це збірки правових норм, що відображали життя і зміни у французькому суспільстві в період буржуазного розвитку. Кодекси включали в себе три збірки норм права:
– Торговельний кодекс, 1804 р. (поняття комерції, як діяльність, спрямовану на продаж товарів або послуг з метою здобутку прибутку, ведення звітних комерційних книг, правила для здійснення торгів на товарній біржі, правила для розгляду комерційних спорів в суді).
– Цивільний кодекс, 1808 р. (створений з метою спростити та згуртувати галузеве законодавство, яке складалося з численних регіональних законів, звичаєвих правил, визначав рівність громадян перед законом, недоторканність особи й приватної власності, свободу совісті).
– Кримінальний кодекс, 1811 р. (рівність людей перед карним законодавством, визначено коло покарань, уведено чіткі критерії злочину).
3. Назвіть характер і цілі наполеонівських війн. Поясніть, чому Наполеон у підсумку зазнав поразки.
У роки Консульства (1799–1804 рр.) та Імперії (1804–1814, 1815 рр.) наполеонівські війни мали агресивний і загарбницький характер.
Головною метою Наполеона було розширення за допомогою війни французької імперії, посилення централізації своєї влади, утвердження її в європейських країнах, поширення буржуазних перетворень в Європі.
Армія Наполеона була найпотужнішою в Європі, проте в підсумку вона зазнала поразки, адже їй протистояли коаліції європейських монархій, відчувалося виснаження ресурсів для продовження війн Францією, відсутність союзників, провальна кампанія в Росії, слабкий контроль Франції над завойованими територіями.
4. Назвіть основні положення «Заключного генерального акта» Віденського конгресу.
– Франція зобов’язувалась відновити свої кордони, що існували до 1792 р.
– колишні Австрійські Нідерланди й Голландія об’єднувалися в Нідерландське королівство.
– в Італії були відновлені скасовані Наполеоном держави, зокрема, було відновлено Сардинське королівство (П’ємонт).
– Австрія відмовилася від Австрійських Нідерландів (приблизно сучасної території) і замість них одержала Далмацію, Тироль і Тернопіль, відновила свою владу в Північній Італії (Венеції й Ломбардії).
– Пруссія одержала майже половину території Саксонії, більшу частину Вестфалії, Рейнську область, Померанію і польську Познань
– Велика Британія закріпила за собою острів Мальта, Маврикій, Тринідад, Тобаго, Капську область на півдні Африки, острів Цейлон, установила протекторат над Іонічними островами.
– Росія приєднала Королівство Польське (створене з більшості земель колишнього герцогства Варшавського), за Росією закріплювалися також захоплена у Швеції Фінляндія й Бессарабія, захоплена в Османської імперії.
– Після остаточної ліквідації Священної Римської імперії німецької нації був створений Німецький союз, до складу якого ввійшли 34 незалежні німецькі держави й чотири вільні міста.
– З 19 швейцарських кантонів була утворена Швейцарська конфедерація, що одержала гарантію «вічного нейтралітету».
– Норвегія, що раніше належала Данії — союзниці Наполеона, була від неї відокремлена і отримала своїм правителем короля Швеції
5. Які були основні цілі Священного союзу?
Головним завданням Священного союзу (утвореного 26 вересня 1815 року Росією, Австрією та Пруссією) було втручання у справи третіх країн, якщо виникає загроза будь-якій з держав Священного союзу, в збереженні кордонів держав та збереження Віденської системи міжнародних відносин.
6. Поясніть значення понять:
імперія – вид держави, що включає в себе силоміць підкорені інші народи та території;
Кодекс Наполеона – збірка правових норм, ухвалені в часи правління Наполеона;
реставрація Бурбонів – відновлення союзниками влади династії Бурбонів після поразки Наполеона;
«сто днів» – час другого правління імператора Наполеона I у Франції (20 березня — 22 червня 1815 р.) після його втечі з острова Ельба.
II. Обговоріть у групі
Ш.-М. Талейран говорив про Бурбонів: «Вони нічого не забули й нічому не навчилися». Як ви думаєте, який зміст він вкладав у ці слова?
Бурбони пам’ятали жахливі для них події революції, спричиненої абсолютизмом, проте прагнули до повернення дореволюційних феодально-абсолютистських порядків у Франції, які були за правління їх династії (тобто Бурбони нічому не навчилися, не зважаючи навіть на страту короля революційним народом).
III. Мислю творчо й самостійно
Як ви думаєте, чи можна говорити про Наполеона як про особистість, яка багато в чому персоніфікувала свою епоху? Чому в наш час до його особи прикута увага досить великої кількості людей? Висловте свої думки з цього приводу.
Так, безумовно, можна говорити про Наполеона як про особистість, яка багато в чому персоніфікувала свою епоху. Наполеон відіграв важливу роль в історії Європи, і його діяльність мала значний вплив на події того часу.
Наполеон був генієм військового мистецтва, він перетворив французьку армію в найсильнішу в Європі, відкривши нові підходи до ведення війни. Він також зробив багато для розвитку французької культури, науки та просвіти.
Наполеон був також відомий своєю амбіційністю та енергією. Він був відважним лідером, який вірив у свої здібності та здатності своєї армії. Його особистість привертала увагу людей, і він став персонажем багатьох літературних творів, фільмів та інших мистецьких проектів.
В наш час до Наполеона прикута увага досить великої кількості людей. Це пов’язано з його впливом на історію та культуру Європи, а також з його незвичайною особистістю. Наполеон є історичним символом і втіленням багатьох ідей та цінностей, які мають важливе значення в наш час, таких як лідерство, військова майстерність, амбіція та самовдосконалення.
У світі, де швидкість змін зростає, люди починають відчувати потребу у символах, які несуть в собі ідеї та цінності, які залишаються актуальними на протязі десятиліть. Наполеон – один з таких символів.