Який метал людство навчилося виплавляти раніше — мідь чи бронзу?
Першим металом, який почали використовувати люди була мідь, який почали виплавляти ще 9 тисяч років тому.
Бронза – це сплав міді та олова, що виявився твердішим за м’яку мідь. Бронза відома людству з ІV тисячоліття до н.е.
Чому виникло ремісництво?
Ремесло, власне як виготовлення знарядь праці, виникло одночасно з потребою людини в забезпеченні себе найнеобхіднішим – насамперед їжею. Ремісницво, як окремий вид господарської діяльності людини, виникло з поступовим удосконаленням знарядь праці та предметів побуту, коли їх виготовлення почало потребувати певних навичок та умінь, тобто відповідного рівня майстерності та знання особливостей обробки матеріалу. З появою ремесла, як окремого виду господарства, виникає обмін (торгівля) продукцією між ремісниками та землеробами і скотарями.
Для чого люди використовували бурштин і сіль?
Бурштин і сіль люди використовували для обміну.
Поясніть, як ви розумієте поняття «соціальна група»
та «ієрархія». наведіть приклади соціальних груп.
З появою майнової нерівності виникають різні прошарки (соціальні групи) в первісному суспільстві. Це могли бути вожді, жерці, воїни, ремісники, землероби. Кожна група займала окрему нішу в суспільстві, мала певні обов’язки та майно. Структурування суспільства (соціуму) на групи від більш впливових до менш впливових називають соціальною ієрархією – від вищого до нижчого, від багатшого до біднішого положення в суспільстві.
У чому полягала головна відмінність між скотарями та землеробами бронзового віку?
Землероби вели осілий спосіб життя, принаймні до виснаження земельної ділянки, а скотарі постійно кочували зі стадами в пошуках нових пасовиськ.
1) Пригадайте, у яку археологічну добу розвинулася середньостогівська культура. Яка землеробська культура була її сусідом?
Середньостогівська культура культура належить до енеоліту – епохи каменю та першого металу міді. Сусідами середньостогівської культури скотарів були землеробські племена трипільців.
2) Чому племенам саме ямної культури вдалося розселитися на такі великі території?
Ці люди вже користувалися колісьми. На великі відстані вони переміщувалися на колісних возах, запряжених волами.
Запитання та завдання.
1. Як уміння обробляти метал вплинуло на суспільство?
Уміння обробляти метал привело до покращення знарядь праці, збільшення виробництва продукції, майнової нерівності між людьми, соціальної неоднорідності і появи соціальних груп.
2. Закінчіть речення. На їх основі, а також за допомогою малюнка на с. 29 складіть коротку розповідь про виготовлення металевих виробів.
1) Метал розплавлюють у горні.
2) Розплавлений метал виливають у ливарну форму.
3) Після того як виріб охолонув, з виробу знімають залишки металу і полірують.
4) Як розвиток торгівлі змінив тогочасне суспільство?
Розвиток торгівлі привів до підвищення рівня матеріального становища людей, до появи нових соціальних зв’язків та шляхів сполучення.