Свята і пам’ятні дати у вересні. Календар вчителя

Календар вчителя містить довідкову інформацію про свята і пам’ятні дати у вересні, які відзначають в Україні та світі

1 вересня День знань

Історія свята 1 вересня починається з 325 року, коли на Першому Вселенському соборі в Нікеї, скликаному імператором Костянтином Великим, було вирішено, що новий рік розпочинатиметься 1 вересня. Це рішення пов’язане з тим, що християнство стало головною релігією імперії.
В Україні свято Новоліття, що мало церковно-державне значення, почали відзначати 1 вересня з 1492 року. Оскільки всі школи тоді діяли при церквах, початок навчального року також збігався з цим днем.
Коли Петро I у 1700 році наказав починати новий рік з січня, початок навчання залишився на вересень, хоча дати могли змінюватися від кінця серпня до середини вересня.
До середини 1930-х у СРСР не було фіксованої дати початку навчального року. У 1930 році уряд постановив, що діти віком 8-10 років мають починати навчання восени. Лише у 1935 році офіційно визначили 1 вересня як початок навчального року для всіх.
Саме свято 1 вересня День Знань з’явилося 1984 року, разом із багатьма шкільними традиціями, такими як останній дзвоник.

2 вересня День закінчення Другої Світової війни

Офіційною та загальновизнаною датою завершення Другої світової війни є 2 вересня 1945 року. Саме цього дня, рівно о 9:02 за токійським часом, був підписаний акт про беззастережну капітуляцію Японії, останнього союзника нацистської Німеччини. Це ознаменувало остаточне закінчення війни.

Всесвітній день кокоса

2 вересня відзначають Всесвітній день кокоса, який привертає увагу до значення кокосових пальм для життя людей. Близько 20 країн займаються вирощуванням кокосів, серед яких кокосовими гігантами є Індонезія, Філіппіни та Індія.
Це свято заснували у 2009 році для підтримки розвитку кокосової промисловості та захисту природних ресурсів. Також увагу роблять на екологічних питаннях та утилізації відходів виробництва кокосів.
Дозріває кокос близько родного року – 11-12 місяців. Одна пальма дає приблизно 100 плодів на рік. Хоча спочатку вчені визначили понад 60 видів кокосових пальм, сьогодні існує один вид — Nucifera, який має понад 80 різних сортів.

3 вересня – День хмарочоса

Перший хмарочос був зведений у 1885 році в Чикаго. Це була будівля страхової компанії The Home Insurance Building з 10 поверхами, спроєктована американським архітектором Вільямом Ле Бароном Дженні. Будівля проіснувала до 1931 року. Щороку на початку вересня проводяться заходи, присвячені цій події.
Основною особливістю таких будівель є сталевий каркас, до якого кріпляться навісні стіни, на відміну від традиційних несучих стін. Завдяки цьому каркасу хмарочоси можуть бути значно вищими за споруди із залізобетонними несучими стінами.

5 вересня – День благодійності

Міжнародний день благодійності був офіційно встановлений 17 грудня 2012 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН за ініціативою Угорщини. Дату 5 вересня обрали на честь Матері Терези, яка померла в цей день. Вона стала символом милосердя у всьому світі. У 1979 році Мати Тереза отримала Нобелівську премію миру за боротьбу з бідністю, і віддала ці гроші бідним в Індії. До 1996 року під її керівництвом працювало 517 благодійних місій у понад 100 країнах.

6 вересня – міжнародний День читання книг

День читання книги — це щорічне свято, яке започатковане в США. Воно поступово поширюється в інших країнах, також в Україні. Воно має на меті популяризувати літературу, заохочувати людей читати книги, відкривати нові або повертатися до прочитаних раніше улюблених творів.

7 вересня – День військової розвідки

Професійне свято працівників військової розвідки Міністерства оборони України та військової розвідки Збройних Сил України було засноване Указом Президента України 7 вересня 2022 року.
Це свято є символом визнання виняткової ролі воєнної розвідки у захисті національних інтересів українського народу. Українська держава потребує висококваліфікованої розвідувальної служби, здатної забезпечити необхідною інформацією з метою безпеки для своїх громадян.
Військові дії неможливі без проведення розвідки. Ці війська є учасниками найбільш відповідальних і дуже небезпечних військових операцій. Вони готують диверсії для ворога, зривають його операції, розкривають плани агресора, часто ризикуючи життям. 

Друга неділя вересня – День пам’яті жертв фашизму

День пам’яті жертв започаткований 1962 року. З того часу його щорічно відзначають у другу неділю вересня.
День був обраний саме у вересні, адже на цей місяць припадають дві важливі дати – початок і завершення Другої світової війни.
Міжнародний день пам’яті відзначається в кожній країні, що брала участь у Другій світовій війні. У цей день скасовують розважальні заходи, свята, вшанувановують пам’ять мільйонів її жертв. Люди по всьому світу відвідують меморіали, кладовища та пам’ятники, також доглядають за невідомими чи забутими похованнями.

8 вересня – Міжнародний день грамотності

1965 року в Тегерані (столиці Ірану) відбулася Всесвітня конференція міністрів освіти, яку присвятили подоланню неписьменності. Тоді й було запропоновано започаткувати Міжнародний дня грамотності. На зустрічі було заявлено, що грамотність є важливим чинником розвитку суспільства, його прогресу і руху вперед. 1966 року ЮНЕСКО оголосила 8 вересня Міжнародним днем ​​грамотності. Метою запровадження цього дня було бажання нагадати людям про значення грамотності в їх житті, в житті суспільства, окремих спільнот, та держав і світу в цілому. Це була спроба звернення уваги урядів країн світу до цієї проблеми і закликом до посилення зусиль для підвищення рівня грамотності і освіти в загалом.

Продовження…
До календарів