Цивілізаційні центри Стародавнього Сходу розташовувалися в різних регіонах і мали свої особливості у часі і просторі – такі як Месопотамія, Давній Єгипет, долина річки Інд та Хуанхе, були важливими точками становлення розвитку людства
Зміст параграфа
Поміркуймо!
Діємо: практичні завдання
Об’єднайтеся у дослідницькі групи
І. Знаю й систематизую нову інформацію
ІІ. Обговоріть у групі
ІІІ. Мислю творчо
Поміркуймо!
Напевно, вам доводилося чути вислови «цивілізований світ», «цивілізована людина». Поясніть, який зміст вкладають у ці поняття сучасні люди.
Цивілізований світ має певний рівень свого розвитку в суспільній організації, господарстві, культурі, світогляді, духовних цінностях.
Цивілізована людина розділяє ідеали цивілізованого світу, є носієм його цінностей.
Читаємо й розуміємо
Ознаки цивілізації:
1. Відокремлення ремесла й торгівлі від землеробства і скотарства
2. Винайдення писемності близько 5 тис. років тому.
3. Міста з тисячами мешканців.
4. Поділ праці (землероби, скотарі, ремісники, торговці)
5. Соціальна нерівність, за якої одні члени суспільства займали більш привілейоване становище
порівняно з іншими.
6. Формування особливої групи людей – чиновників, які допомагали правителю управляти державою.
Діємо: практичні завдання
1. Упорядкуйте малюнкове лото (с. 88): уявно з’єднайте назви найдавніших цивілізацій, пов’язані з ними географічні об’єкти та малюнки з підписами-підказками.
Китайська цивілізація – Хуанхе, Китайська стіна.
Шумерська цивілізація – Тігр і Єфрат, Гільгамеш, Іштар.
Мінойська цивілізація – острів Крит, лабіринт Міноса.
Індійська цивілізація – Брахма, Інд.
Давній Єгипет – Ніл, фараон.
2. Уявіть, що вас запросили до авторського колективу, який працює над створенням ілюстрованого довідника з історії стародавнього світу.
Об’єднайтеся у дослідницькі групи та виконайте завдання
а) розподіліть між собою пам’ятки, подані на схемі «Найдавніші цивілізації»;
Гравюра з зображенням Брахми, Велика Китайська стіна, лабіринт Міноса, ворота богині Іштар, барельєф Гільгамеша, статуя фараона.
б) стисло опишіть кожну пам’ятку: назва, час і місце створення, стан збереження до нашого часу.
Брахма – в індуїстській міфології Брахма є творцем світу. Це один з трьох богів священної тріади – Брахма, Вішну і Шіву.
Велика Китайська стіна – низка кам’яних та земляних укріплень у північній частині Китаю, збудованих з метою захисту північних кордонів Китайської імперії від вторгнень різних кочових племен. Найстаріша частина була збудована ще в 7 столітті до н.е.
Пізніше будівництво нових секцій тривало аж до 16 століття включно. Одна з найвідоміших частин муру збудована в 220—206 до н.е. першим імператором Китаю Цінь Ши Хуан-ді. Небагато з них дійшли до наших днів.
Лабіринт Міноса – в давньогрецькій міфології складна споруда з безліччю заплутаних переходів, спроєктована легендарним винахідником і інженером Дедалом на острові Крит. Він був так хитро побудований, що сам його творець ледь зміг втекти звідти.
Ворота богині Іштар – пам’ятка архітектури давнього Вавилону, восьма брама внутрішнього міста, що була побудована в 575 р. до н. е. за наказом царя Навуходоносора II в північній частині міста. Браму присвячено богині Іштар, за конструкцією є напівкруглою аркою з цегли, цегла, у свою чергу, покрита блакитною, жовтою, білою і чорною поливою.
Гільгамеш – шумерський цар, який за літописом правив приблизно у проміжку між 3000 та 2500 роками до н. е., десь за 400 років до того як була написана про нього поема
Фараон – він вважався живим богом, який після своєї смерті повинен приєднатися до інших богів. Він мав титул Сина Сонця і релігійну, політичну та військову владу в усьому Єгипті. Кожен фараон мав п’ять так званих титульних імен. Фараони з одного роду, котрі правили послідовно, складали династію.
Запитання і завдання
І. Знаю й систематизую нову інформацію.
Що таке цивілізація та які її ознаки?
Цивілізація – група країн і народів, яких об’єднують спільні риси в суспільній організації, господарстві та культурі, спільні духовні цінності, ідеали, світогляд.
Ознаки цивілізації:
– духовний світ людей (наука, культура, освіта, мораль, релігія)
– політика і національні відносини
– економічні відносини (хто володіє власністю, як розподіляються прибутки)
– рівень розвитку техніки і технології
знання, уміння, навички, сімейний устрій.
Коли і де виникли перші цивілізації?
Трипільська цивілізація виникла 5 тис. до н. е.
Китайська цивілізація виникла на межі 3-2 тис. до н. е.
Шумерська цивілізація виникла на початку IV до н. е.
Мінойська цивілізація виникла 3000 років до н. е.
Нубійська цивілізація виникла 3000 років до н. е.
Індійська цивілізація виникла на кінці 3 тис. – початку 2 тис. до н.е.
Єгипетська цивілізація виникла 3100 р. до н. е.
Чому первісне суспільство не визначають як цивілізацію?
Тому, що первісне суспільство не виробило ще всіх ознак цивілізації в духовному світі, політиці, господарстві, рівні розвитку техніки і технологій.
Який вид історичних джерел з’явився в розпорядженні вчених завдяки першим цивілізаціям?
Речові історичні джерела, а з 2750 р. до н. е. – писемні історичні джерела
2. На основі матеріалів параграфа розташуйте запропоновані події в хронологічній послідовності
Заснування міста Єрихон 8350 р. до н.е.
Заснування шумерської цивілізації в Межиріччі 4000 до н. е.
Єгипетська цивілізація виникла 3100 р. до н. е.
Винайдення писемності 2750 р. до н. е.
ІІ. Обговоріть у групі
Осередки стародавніх культур розвивалися й на інших теренах. На частині території України, Румунії та Молдови своїми величезними поселеннями вирізнялася Трипільська культура (існувала приблизно з 5400 до 2750 рр. дон. е.). В Африці, на території сучасного Єгипту та Судану, з ІІІ тисячоліття до н. е. існувала Нубійська культура. У Південній Америці приблизно тоді ж на території сучасної Перу виникла культура Норте-Чико. У Центральній Америці в ІЇ тисячолітті до н. е. зародилася Ольмекська культура, що була попередницею культури майя.
Часто ці культури також називають цивілізаціями. Дізнайтеся з додаткових джерел інформацію про особливості цих спільнот та визначте, чи можна їх зарахувати до цивілізацій.
Трипільська культура
Трипільці займалися землеробством, створювали великі поселення – протоміста, використовували гончарне коло, ткацький верстат, запрягали худобу в сани для транспортування вантажів, оздоблювали посуд графічними символами, виплавляли мідь. Ці здобутки трипільців можна зарахувати до цивілізаційних.
Нубійська культура
Цивілізаційними здобутками Нубійської культури можна вважати заняття нубійців землеробством та скотарством, обробку золота, слонової кістки. Вони створили вражаючі зразки архітектури, мистецтва та релігії.
Культура Норте-Чико
Цивілізаційними досягненнями культури є її монументальна архітектура, що включає горбоподібні платформи і круглі площі.
Ольмекська культура
Ольмеки займалися землеробством, побудували низку важливих і досить населених міст. Кожне поселення мало своє управління. Будували піраміди. Мали писемність і календар, сформувавши власні уявлення про математику і астрономію. Ольмеки висікали гігантські кам’яні голови, що зображують африканців.
ІІІ. Мислю творчо
1. Мандрівка гугл-картою
Здійсніть мандрівку гугл-картою: знайдіть на карті розташування річок, у долинах яких формувалися перші цивілізації, прокладіть маршрут подорожі та визначте приблизну відстань між осередками цивілізацій по лінії розташування «Єгипет – Месопотамія – Індія – Китай».
Єгипет – Месопотамія 1 500 км
Месопотамія – Індія 4 900 км
Індія – Китай 6 100 км