13. Релігійні вірування та культура первісної доби

Релігійні вірування та культура первісної доби мають багато загальних рис, але вони також можуть значно відрізнятися в залежності від конкретного способу життя, культурних традицій та географічного середовища спільноти.

Зміст параграфа
Поміркуймо!
Віртуальна екскурсія
Факт чи фейк?
Читаємо й розуміємо
Запитання і завдання
І. Знаю й систематизую нову інформацію
ІІ. Обговоріть у групі
ІІІ. Мислю творчо

Читаємо й розуміємо

1. Визначте за текстом знання, які накопичували первісні люди протягом життя.
Знання мали практичний характер: знали звички тварин, розумілися на багатьох видах їстівних і неїстівних рослин. Люди могли лікувати деякі хвороби цілющими травами, корінням. Виготовлення знарядь праці спряло вивченню властивостей різних матеріалів і речовин. Люди накопичували знання з астрономії (потреба землеробського календаря), математики (облік урожаю і поголів’я худоби).
2. Прочитайте навчальний текст і визначте, що означає твердження: «Знання первісних людей мали практичний характер».
Знання первісних людей стосувалися безпосередньо реалізації їх повсякденних потреб у забезпеченні себе продуктами харчування, виробництва знаряддями праці, предметів побуту.

Поміркуймо!

1. Що спонукало первісних людей постійно розширювати свої знання про навколишній світ?
Необхідність забезпечувати себе продуктами споживання спонукало первісних людей розширювати свої знання про навколишній світ.
2. Навіщо наші предки приручали тварин?
Для заняття тваринництвом – отримання молока, м’яса, шерсті, кістки. також тварин використовували для перевезення вантажів, обробітку землі, полювання.

Віртуальна екскурсія

Уважно розгляньте ілюстрований колаж «Пам’ятки первісного мистецтва у світі» (с. 75) і продовжте розповідь, доповнивши її інформацією про відомі пам’ятки первісного мистецтва.
Моя розповідь про пам’ятки первісного мистецтва
Важливою відмінністю людини є прагнення створювати прекрасне, передавати свої думки і враження через символи та художні образи. По всьому світу археологи знаходять пам’ятки первісного мистецтва. Вони свідчать про те, що мистецтво має давнє коріння і розвивалося разом із людиною.
Якщо ми здійснимо уявну мандрівку, то
побачимо цікаві витвори людських рук первісної епохи – довершені зображення бізонів в печері Альтаміра в Іспанії. Давній художник найскоріше був мисливцем, тож мріяв про велику здобич. 3000 років тому землеробам був потрібен календар. Так на території Британії виник таємничий Стоунхендж – древня обсерваторія для визначення руху небесних світил.
20 000 років тому первісні люди вірили в могутність надприродних сил і намагалися привернути увагу богів музичними звуками – певно, тому служили духові музичні інструменти з кістки, знайдені на Мізинській стоянці на українській Чернігівщині.
Печера Тисячі рук (Куева-де-лас-Манос) в Арґентині (Південна Америка) передає нам привіт з далекого минулого – окрім настінних малюнків дослідники побачили негативні зображення людських рук, найстаріші з яких сягають 11 тисяч років.
Вілендорфська Венера, вапнякова статуетка жінки, як символу родючості, матері-прародительки, знайдена в одному із древніх поховань на території Австрії, має вік 26-24 тис. років. Достеменно сьогодні ніхто не знає її справжнього призначення.
Храм Гебеклі-Тепе (Пузатий пагорб) знаходиться в Туреччині. Вік храму становить не менше 12 тисяч років, з яких 9500 був навмисне засипаний піском. Храми Гебеклі-Тепе є найдавнішими спорудами в історії людства, де здійснювалися релігійні обряди. Будівництво розпочалося ще в мезоліті та тривало кілька тисяч років.
Парк Какаду знаходиться в Австралії, був заселений людьми близько 40 тисяч років тому. Тут знайдені наскельні малюнки та печерний живопис віком до 18 тисяч років. Давні люди малювали на стінах печер та скелях охрою (глиною, багатою на залізо). Відомо біля 150 тис. малюнків, за якими можна спостерігати еволюцію первісних збирачів та мисливців.

Факт чи фейк?

Прочитайте історію одного відкриття та дайте відповіді на запитання.
1. Чому сучасники сприйняли відкриття Марселіно де Саутуоли як фейкову інформацію?

Бо на той час багатьох відповідей на запитання про життя первісної людини в науці ще майже не існувало, тому за тодішніми уявленнями, людина була надто примітивною і не могла створювати подібні малюнки.
2. Як було підтверджено правдивість відкриття археолога?

Новими подібними відкриттями в Європі.
3. Висловіть припущення, які дослідження повинні були зробити вчені, щоб підтвердити достовірність даних Саутуоли.

Вони мали провести аналіз фарби, що використовувалася для створення малюнків та по можливості визначити її орієнтовний вік. Також порівняти час існування в природному середовищі зображених на малюнку тварин з часом створення малюнку.

Читаємо й розуміємо

Прочитайте навчальний текст і складіть запитання до кросворду «Первісні релігійні вірування».
По горизонталі:
4.
Словесне звернення віруючого до Бога, інших надприродних істот, а також текст цього звернення.
5.
Істота або предмет, який вважався засновником племені. Як правило, був представлений у вигляді ідола (божества) або вважалося, що душа його перебуває в якомусь предметі.
6.
Категоричні заборони на різні дії людей, порушення яких повинно спричинити відповідні обмеження.
7.
Віра в те, що предмети, природні явища, тварини або люди наділені душею.
9.
Багатобожжя, віра в багатьох богів та богинь.
11.
Особлива система світогляду та світосприйняття конкретної людини або групи людей, набір культурних, духовних та моральних цінностей, що обумовлюють поведінку людини.
По вертикалі:
3.
Віра у надприродну спорідненість людських колективів з певними видами тварин.
1.
Одна з ранніх форм релігійних вірувань, що виявляється в поклонінні предметам неживої природи, які уявляються наділеними чудодійною силою.
2.
Будь-яка політеїстична або нетрадиційна релігія, яка знаходиться за межами християнства, юдаїзму, індуїзму та буддизму.
8.
Зображення язичницького божества, об’єкт шанування, поклоніння чи служби.
10.
Сукупність прийомів і обрядів, що здійснюються з метою вплинути надприродним шляхом на явища природи, тварин або людину.

Запитання і завдання

І. Знаю й систематизую нову інформацію

Що впливало на розширення знань людини про навколишній світ?
Спостереження за природним середовищем, пов’язане з потребами задовольнити свої потреби.
Чому знання первісних людей мали практичний характер?

Первісних людей цікавило насамперед виживання в природному середовищі, задоволення своїх життєво-необхідних потреб, тому їх знання мали практичний характер.
Якими були та як формувалися найдавніші релігійні вірування людей?

Найдавніші релігійні уявлення людей:
– анімізм – віра в існування душі;
– тотемізм – віра в спорідненість з певним видом тварин;
– фетишизм – віра в надприродну силу певних предметів;
– магія – віра в надприродні сили людини.
Люди боялися незвіданих явищ природи, страх сприяв появі релігійних вірувань – в надприродні сили богів і чарівні властивості деяких предметів.
Що про розвиток мистецтва за первісної доби розповідають археологічні пам’ятки?

Первісне мистецтво має доволі високий художній рівень. Наскельні малюнки тварин, сцени полювання виконані древніми художниками з великою майстерністю. Мистецтво служило зовнішнім виразом релігійних уявлень первісних людей і повідомляє нас про присутність тотемізму, магії, фетишизму та магії в релігійних уявленнях давніх людей.

ІІ. Обговоріть у групі

Поспілкуйтеся з дорослими членами родини, знайомими про відомі їм релігійні обряди та традиції, що побутують у наш час. Визначте, чи збереглися елементи первісних релігійних вірувань до нашого часу. Наведіть приклади із життя своєї родини або громади.
В християнстві існує віра в існування душі (анімізм). Натільні хрестики, образи’ є проявом фетишизму в сучасному світі.

ІІІ. Мислю творчо

“Відвідайте” картинну галерею первісного мистецтва і дайте відповіді на запитання:
1) чому наскельні малюнки первісних людей належать до історичних джерел?

Наскельні малюнки є візуальними історичними джерелами. Їх дослідження може багато розповісти про заняття і побут давніх людей.
2) яку інформацію про минуле «розповідають» ці історичні джерела?

За зображенням можна визначити заняття давніх людей (полювання, наприклад), релігійні уявлення, види тварин, склад фарби, вік зображення.
3) придумайте дизайн візитівки однієї із зображених пам’яток як туристичного об’єкта.

Варіанти слоганів на візитівку:
Минуле – поруч.
Крізь морок тисячоліть.
Дотик первісного світу.

Всі завдання