Первісні спільноти відрізнялися за формами організації, які в основному залежали від матеріально-економічних умов, географічного середовища та культурних традицій.
Зміст параграфа
Читаємо й розуміємо
Діємо: практичні завдання
Запитання і завдання
І. Знаю й систематизую нову інформацію
ІІ. Обговоріть у групі
ІІІ. Мислю творчо
1. Відгадайте закодоване поняття і доберіть найточніше пояснення його змісту. Розгадати слово допоможе знання української абетки: кожне число коду відповідає номеру літери в абетці.
22 24 22 20 12 16 31 22 23 3 19
с у с п і л ь с т в о
2. Поясніть, чому саме обране вами тлумачення є правильним. Так ви дізнаєтесь, про що йтиметься в цьому параграфі.
Форма взаємодії людей, які живуть в одному відрізку часу.
До складу суспільства відносять усіх осіб без винятку, незалежно від їх інтересів, переконань чи світогляду, місця народження, між якими виникають певні форми взаємодії.
Читаємо й розуміємо
Текст для читання:
Найдавніші колективи людей вчені назвали первісними родовими громадами
Тому такий лад часто називають матріархатом
Настали часи патріархату
Хоча до наших днів в окремих народів збереглися традиції матріархату.
Кілька родових громад об’єднувалися в рід і плем’я.
Кілька таких споріднених родів утворювали племена.
Очолювали громади, роди й племена старійшини.
Рада старійшин – зібрання найавторитетніших членів громад.
Поступово серед авторитетних членів первісної спільноти виокремлювався лідер – вождь.
Так на зміну родовій громаді прийшла сусідська громада, яка складалася з окремих сімей.
Поміркуйте, дані яких СІД можуть слугувати джерелом інформації про устрій первісних спільнот давнини.
Етнологія, етнографія.
Пригадайте, яка давня археологічна культура на українських землях характеризувалася високим суспільним становищем жінки.
Трипільська культура
Дізнайтеся з додаткових джерел, у яких народів у пізніші історичні епохи зберігалися традиції матріархату.
В сучасному світі це народи мосуо (Китай), мінангкабау (Західна Суматра, Індонезія), акан (Гани і Кот-д‘Івуар), брібрі (Коста Ріка) наговісі (Нова Гвінея).
Що могло стати причиною конфліктів між племенами первісних людей?
Боротьба за виживання – за території і джерела харчування.
Де в наш час можна побачити подібний спосіб управління суспільством? На що спирається сучасна влада в управлінні суспільством?
В сучасних державах з монархічною формою управління (спадковою одноосібною владою, що передається з покоління в покоління)
Якими якостями мав володіти чоловік, щоб стати на чолі племені? Чи могла очолити плем’я жінка?
Чоловік мав бути сміливим, мужнім, витривалим, сильним. Він мав уміти переконувати, показувати своїм гідним прикладом поведінку для інших, вести громаду за собою. Жінка могла очолити людей, якщо вона б володіла подібними якостями.
Назвіть види первісних громад. Поміркуйте, у якій із них налагодити взаємодію членів спільноти було легше.
Родова громада, сусідська громада. Налагодити взаємодію між людьми було легше в родовій громаді.
Поміркуйте, як розвиток майнової нерівності вплинув на відносини в первісному суспільстві.
Чи є держава формою організації первісного суспільства?
Ні. Поява держави засвідчила розпад первісного суспільства.
Діємо: практичні завдання
1. Розгадайте ребуси, у яких закодовано явища, що сформувалися за первісної доби. Поясніть причини їх виникнення.
Мова.
Причини виникнення. Первісні люди збиралися разом для полювання, тому спілкувалися між собою. З часом мова ставала багатшою і досконалішою, особливо після освоєння вогню, коли люди після полювання залишалися разом біля вогнища.
Значення в житті первісних спільнот. Завдяки мові люди могли домовлятися про спільні дії, про власну безпеку, передавати життєвий досвід одне одному і майбутнім поколінням.
Табу.
Причини виникнення. Категорична заборона виникає в результаті впливу певних релігійних переконань чи звичаїв.
Значення в житті первісних спільнот. Табу стало початком регулювання взаємовідносин в первісній громаді.
Звичаї.
Причини виникнення. Завдяки спілкуванню в первісній громаді виникали певні види взаємовідносин і поведінки, що передавалися з покоління покоління.
Значення в житті первісних спільнот. Усталені моделі поведінки ставали з часом ознакою ідентичності громади, що вирізняло її серед інших громад.
2. Висловіть припущення, яку роль у розвитку суспільства відіграли ці явища.
Мова сприяла розвитку зв’язків у громаді, взаємодії між її членами, служила засобом передачі досвіду.
Табу (заборона) сприяла формуванню правил поведінки в первісній спільноті.
Звичаї формували усталені норми поведінки в громаді та притаманні лише їй особливі ознаки (ідентичність), сприяли передачі знань і життєвого досвіду наступним поколінням.
Запитання і завдання
І. Знаю й систематизую нову інформацію
Які форми людських спільнот розвивалися за первісної доби?
Родова та сусідська громади, рід (кілька родових громад) та плем’я (об’єднання споріднених, подібних за ознаками родів).
Що сприяло формуванню людських спільнот і як об’єднання впливало на життя наших предків?
Формуванню людських спільнот сприяла необхідність боротьби виживання в природному середовищі. Це, насамперед, спільне полювання і захист від хижаків. Спільне використання вогню приводило людиною приводило до формування первісного колективу (люди залишалися біля вогнища, формувалося відчуття домівки), розвивалася мова. Спільне проживання сприяло розвитку умінь і навичок, передавання досвіду, розвитку мови. Людина в колективі відчувала себе більш захищено.
Які особливості вирізняють родову і сусідську громади, матріархат і патріархат?
Родова громада складалася з колективу родичів. Члени громади мали спільне мали майно, вели спільне господарство для задоволення своїх життєвих потреб.
Сусідська громада розподілялася на окремі сім’ї, де кожна сім’я вела окреме господарство, мала власне майно і прибуток. З появою сусідської громади відбувається поява приватної власності і зростання майнової нерівності.
Матріархат – (влада матері) жінка була старшою в громаді, оскільки з жінкою пов’язане народження дітей і громада гуртувалася довкола найстаршої жінки-матері.
Патріархат – (влада батька) з появою відтворювального господарства (неолітична революція) старшим в громаді став чоловік, адже він був головним виробником продукції. Використання тварин під час обробітку землі, важких знарядь праці потребувало значних чоловічих зусиль.
Як упорядковувалися відносини членів суспільства за первісної доби?
Очолювали громади, роди і племена старійшини – старші за віком чоловіки з найбільшим життєвим досвідом, які мали авторитет серед інших осіб. Рада старійшин керувала господарськими справами громад, вирішувала суперечки та інші важливі проблеми життя спільноти. У своїй діяльності старійшини керувалися звичаями і традиціями спільноти.
ІІ. Обговоріть у групі
1. Виконайте завдання:
а) уявно розташуйте назви людських спільнот у хронологічному порядку їх формування протягом історії;
родова громада, рід, плем’я
сусідська громада
б) коротко схарактеризуйте особливості кожної із них;
Родова громада – історично перше об’єднання людей, засноване на кровній спорідненості, колективній праці для спільного задоволення потреб.
Рід – об’єднання кількох родових громад, якому притаманні схожі правила поведінки, звичаї, мова, відчуття спорідненості.
Плем’я – об’єднання кількох об’єднаних спільним походженням, мовою, вірою і звичаями родів.
Сусідська громада – територіальна спільнота сімей, не пов’язаних родинними зв’язками.
в) назвіть, які види спільнот залишилися в минулому і не зустрічаються в сучасному суспільстві.
родова громада, плем’я, рід
2. Поміркуйте та спільно обговоріть, як впливала на життя людини належність до громади.
Належність до громади спонукала людину дотримуватися норми поведінки, шанувати звичаї та традиції громади. Людина усвідомлювала себе частиною громади, (чо’му сприяли і релігійні та світоглядні уявлення спільноти), відчувала її підтримку і водночас контроль за своїми діями.
Придумайте ситуації, коли належність до громади була на користь людині, а коли – ні.
Громада захищала людину, але й вимагала дотримання усталених норм поведінки, обмежуючи її свободу. Таким чином, належність до громади поєднувала позитивне і негативне водночас.
ІІІ. Мислю творчо
За допомогою додаткових джерел інформації підготуйте мініпроєкт «Первісні спільноти в наші дні» – розповідь про спільноти нашої планети, які в наші дні зберігають ознаки первісних. (Візьміть участь у створенні спільної з однокласниками/однокласницями презентації або підготуйте тематичний постер індивідуально).
Короваї живуть у будинках, побудованих на деревах баньяна, верхівки яких обрізали. Стіни й дах виготовляють із дощок баньяна та дрібних гілок. Будинки розташовані на висоті 10-15 метрів з дуже кволими драбинами з гілок, забратися по яких звичайній людині складно. Все це зроблено з метою захистити себе від хижаків і нападів сусідніх племен. Ще однією причиною є вірування, нібито на таку висоту не можуть забратися злі духи.
Усередині кожного будинку на дереві є по два вогнища — одне для чоловіків і одне для жінок і дітей. Прийшлим незнайомцям або відвідувачам дозволяють спати тільки в жіночій частині будинку.
Народ досі не використовує одягу, лише намисто з намистин або зубів та пов’язка на стегнах у жінок — ось і весь гардероб. Лише для ритуалів і церемоній тубільці одягають спеціальні прикраси, зроблені з листя, кольорової глини, бруду та інших природних елементів.
За допомогою кам’яних сокир короваї роблять борошно зі стовбурів саговника, яке є основним джерелом їжі. Личинки деревних жуків — місцевий делікатес, єдине джерело протеїнів і білків. Діти вживають його як десерт.
Короваям часто розповідають про тих, хто живе зовні, про міста та країни, що вони не єдині в цьому світі, але ставати частиною цивілізації колишні людожери не поспішають. Спочатку вони боялися будь-якого незнайомця через свої традиції та забобони, лише останнім часом стали приймати деякі блага цивілізації.
На своїй території короваї роблять вирубки в джунглях і садять там бананові пальми, ставлять пастки на диких свиней і казуарів, їдять майже всі види комах і змій, відмінно вміють ловити рибу і птахів. Але головною істотою, що дає їм життя, вони вважають пальму саго і гусеницю, що живе в її повній крохмалю серцевині — личинку пальмового жука. Пальма — це божество, а поїдання личинок на свята — свого роду первісне причастя.