Які особливості політичного та економічного становища мала Російська імперія в першій половині ХІХ ст.?
Пригадайте за матеріалом всесвітньої історії 8 класу головні ідеї масонства. Які з них могли бути взяті на озброєння декабристами?
Головна ідея масонів: «Увесь світ – це одна велика республіка, де всі народи – одна сім’я».
Основне гасло масонів: «Свобода, Рівність, Братерство».
Цілі масонських організацій:
– Вдосконалення внутрішнього світу людини як способу вдосконалення всього суспільства і позбавлення її від недоліків своєю високоморальною поведінкою. Один з основних принципів – невтручання в політику.
– Об’єднання всіх народів світу на основі братства, рівності, взаємодопомоги в розумне суспільство, «кожний член якого робить свій внесок, щоб воно було корисним і приємним для всіх».
Декабристи могли брати на озброєння ідеї свободи, рівності, братерства, справедливості, республіканської форми правління.
1) Проаналізуйте уривки із програмних документів Південного й Північного товариств і визначте як вони планували вирішити:
а) питання форми правління в Росії;
б) питання громадянських прав і свобод;
в) питання скасування кріпосного права.
Проблемні питання/назва товариства | Південне товариство | Північне товариство |
Питання форми правління в Росії | Верховна влада поділяється на законодавчу (Народне віче) і верховно-виконавчу (Державна Дума). Влада наглядова доручається Верховному собору. Поділ влади на гілки. Джерелом влади є народ. Форма правління – республіка. | …влада самодержавна однаково згубна для правителів і для суспільств. Федеральне або союзне правління… задовольнило всі умови й оповістило велич народу і свободу громадян. Під наглядом государя одні Законодавчі збори… складають всі розпорядження загальні… 1) Джерелом верховної влади є народ... Форма правління – парламентська монархія. |
Питання громадянських прав і свобод | Усі люди мають однакове право на всі вигоди, що надаються державою, і всі мають рівні обов’язки нести всі тягарі. Громадянські права і свободи для всіх. | Громадянство — є право брати участь у спільному управлінні… бути обраним… Щоб бути громадянином (необхідно мати) не менше 21 року… власність нерухома на 500 крб сріблом або рухома на 1000 крб сріблом. Для отримання громадянського статусу мав бути віковий і майновий ценз. |
Питання скасування кріпосного права | Щоб рабство в Росії було цілковито знищене Скасування кріпацтва. | Кріпацтво і рабство скасовуються. |
2) Висловіть судження щодо рівня демократичності програмних документів; щодо проектів скасування кріпацтва — у чиїх інтересах планувалась декабристами ця реформа?
Проекти декабристів щодо скасування кріпацтва стосувалися полегшення умов життя селянства. Програмні документи обох товариств містили положення щодо зміни державної форми правління – замість самодержавства (абсолютизму) пропонувалася республіка та поділ влади на гілки (Південне товариство), чи обмежена монархія з майновим та віковим цензом для виборців (Північне товариство). Північне товариство займало правіші політичні позиції в порівнянні з Південним.
Порівняйте зображення повстання декабристів із зображеннями революційних подій (с. 11, 75) у європейських країнах. Які елементи картини «Повстання декабристів» свідчать про те, що це була спроба повстання, військового перевороту, а не революція?
На картині зображений стрій солдатів в очікуванні наказу. За ними спостерігають випадкові перехожі, яким, ймовірно, нічого не відомо про причини шикування військових на площі.
На картинах (с.11, 75) динамічно зображено народні маси, які штурмують фортецю (Бастілію) чи піднімаються на барикади під час вуличного бою.
Чим були викликані бурхливі емоції представників царської родини?
Бурхливі емоції були викликані тим, що не всім подобається влада імператора, а також обурення з приводу несвоєчасного розкриття поліцією змови декабристів.
За допомогою додаткових джерел підготуйте повідомлення про долю декабристок.
Декабристки були дружинами і вдовами учасників Декабристського повстання 1825 року в Росії. Після поразки повстання їхні чоловіки були засуджені до сибірської каторги. Вирушаючи до Сибіру, дружини декабристів (добровільно поїхали на заслання до засуджених чоловіків 12 осіб) втрачали привілеї дворян та переходили на положення дружин каторжан: вони більше не мали права вільного пересування, листування, не могли розпоряджатися своїм майном. Відправляючись за чоловіками, дружини добровільно відмовлялися від власних дітей і батьків. Повернутися до Європейської частини Росії не завжди дозволялось навіть після смерті чоловіка. Усі жінки після прибуття в Сибір давали підписку про відмову від сімейного життя. Побачення з чоловіками дозволялися по годині два рази в тиждень у присутності офіцера.
Вони стали уособленням нової жіночої особистості, що формувалася, – дружини, сестри, матері революціонерів, які пішли проти царської волі і тим самим зробили виклик офіційній Росії.
Їхня доля стала символом жертовності, мужності та непохитної вірності принципам свободи та ідеям, що лежали в основі декабристського руху.
Визначте причини поразки декабристів. Чим показова доля декабристів як представників вищих верств суспільства, що виступили проти самодержавства? Як, на вашу думку, розправа над декабристами вплинула на діяльність опозиційних сил в Російській імперії?
Причинами поразки декабристів можна вважати:
– відсутність зв’язку з народом;
– відсутність єдиної узгодженої стратегії щодо повстання;
– швидке реагування царської Росії на повстання;
– відсутність беззаперечного лідера у повстанців.
Так, доля декабристів є показовою. Вони принесли в жертву свої дворянські привілеї і статус, продемонструвавши високу самосвідомість і відданість ідеалам свободи і демократі. Їхня діяльність стала зразком віри у справедливість, рівність та громадянські свободи. Показовою була їхня здатність пожертвувати своїм особистим життям, вибравши шлях боротьби за загальнолюдське благо і зміни в суспільстві.
Декабристи не лише виступили проти самодержавства, але й намагалися запровадити нові політичні та соціальні ідеї, напрямлені на створення демократичної форми правління в Росії. Їхня доля стала символом силі волі, відданості і боротьби за прогрес та свободу.
Їх історія боротьби є нагадуванням про важливість відповідального вибору, права на висловлення і відстоювання своїх переконань, готовності до ризику задля досягнення позитивних змін у суспільстві. Ідеали та мужність декабристів вплинули на подальший розвиток російської історії та соціальних рухів, ставши прикладом для наступних поколінь борців за свободу та громадянські права.
Царський режим жорстко покарав їх за інакодумство. Розправа над декабристами суттєво послабила російський визвольний рух, посиливши реакцію царського режиму щодо опозиційних політичних течій в суспільстві.
Дізнайтеся з додаткових джерел інформації, хто з визначних діячів українського відродження був пов’язаний з університетом Св. Володимира у Києві.
М.І. Костомаров. Професор Київського університету, видатний український історик, етнограф, письменник, публіцист, громадський діяч. Ініціатор створення і автор програмних документів Кирило-Мефодіївського товариства.
Т. Г. Шевченко. Працював вчителем малювання школи живопису університету, одночасно займаючи посаду в університетській Археографічній комісії (тимчасовій комісії для розгляду давніх актів).
Ознайомтеся з ідейними засадами суспільних рухів і визначте спільне й відмінне в баченні шляхів розвитку Росії. Яка з течій, на вашу думку, мала більш прогресивне бачення майбутніх перетворень.
Консервативний напрям у Росії спирався на теорії, які доводили непорушність самодержавства й кріпосного права.
Радикальний напрям – критика існуючого в Російській імперії ладу і плани побудови соціалізму.
Лібералізм (слов’янофіли і західники). Слов’янофіли вважали, що в кожного народу є свій історичний шлях. Росія має розвиватися своїм шляхом, відмінним від західноєвропейського. Він базується на «традиційних російських цінностях», велике значення надавалося православній вірі. Слов’янофіли виступали за скачування кріпацтва, а ключовим критерієм існування слов’янської спільноти вважали колективізм і спільне узгодження життєвих питань.
Західники були переконані в ідеї спільності історичних шляхів Європи й Росії. На їх думку, в Росії рано чи пізно встановляться західноєвропейські порядки. Західники теж були за скасування кріпосного права, відстоювали вільний розвиток особистості, індивідуалізму, свободу
підприємництва.
Які ідеї намагався передати автор карикатури?
Англія намагається стримати Росію від агресивних планів щодо Османської імперії, закликаючи до збереження існуючих кордонів між країнами.
Дізнайтеся історію заснування жіночої нагороди імені Флоренс Найтінгел. Як вона пов’язана з історією Східної (Кримської) війни? Складіть допис у соціальні мережі про жінку, на честь якої названо нагороду.
Жіноча нагорода, заснована Міжнародним Комітетом Червоного Хреста в 1912 р., призначена для дипломованих медичних сестер і добровільних санітарок, активних учасниць і регулярно співпрацюючих із товариствами Червоного Хреста й Червоного Півмісяця або з іншими організаціями, що надають медичну допомогу.
Поясніть, який зміст вклав автор у карикатуру.
Автор карикатури влучно передав військову слабкість Російської імперії в порівнянні з міццю Англії та Франції у Кримській війні, та її поразку.
Запитання та завдання
I. Знаю й систематизую нову інформацію.
1. Укладіть питання до «Кросворду навпаки»
По горизонталі:
1. Російський революціонер, лідер декабристів в Україні, полковник. Ідеолог декабристського руху, автор програми Південного товариства «Руська Правда», прихильник повалення царату, скасування кріпацтва і встановлення республіканського ладу.
3. Декабрист, керівник Північного товариства, автор Конституції – програмного документів декабристів.
5. Релігійно-етичний рух, прибічники якого закликають до морального самовдосконалення. Масони – це члени духовно-етичних організацій «вільних мулярів».
7. Перші дворяни революціонери, які в грудні 1825 р. підняли збройне повстання проти самодержавства й кріпосництва.
8. Прихильники рішучих ґрунтовних суспільних і державних змін, гостро критикували існуючий в Російській імперії лад і виношували плани побудови соціалізму.
По вертикалі:
2. Представники ліберальної течії громадського руху другої чверті XIX ст., які виступали за принципово відмінний від західноєвропейського шлях розвитку Росії, заснований на принципах патріархальності, консерватизму, православ’я.
4. Міністр народної освіти Російської імперії, з чиєї ініціативи задля поширення російської шовіністичної ідеології 1834 р. був заснований університет ім. св. Володимира в Києві.
6. Представники ліберальної течії громадського руху другої чверті XIX ст. На противагу слов’янофілам, вони виступали за здійснення соціально-економічних реформ у Росії за західним зразком.
2. Які явища в політичному й соціально-економічному житті Росії спричиняло формування опозиційних до влади організацій та ідейних течій?
Участь у війні з Наполеоном відкрила для російської армії Західну Європу з ідеями просвітництва, лібералізму, націоналізму та соціалізму. В Росії почалося формування опозиційних до самодержавства (абсолютизму) груп і організацій. Ідеї політичних свобод, конституції, як основного закону, національної свідомості, соціальної справедливості приводили до утворення нових ідеологічних течій та рухів, спрямовані проти самодержавного політичного режиму.
3. Назвіть спільні й відмінні риси в поглядах декабристів, західників і слов’янофілів на шляхи розвитку Росії.
Питання порівняння | Декабристи | Слов’янофіли | Західники |
Шлях розвитку | За західним зразком | Самобутній | За західним зразком, спільність історичних шляхів Європи й Росії. |
Положення Росії | Відстале економічно і політично, потребує реформ | Особливе, не можна порівнювати | Відстале економічно і політично, потребує реформ |
Політичний устрій Росії | парламентська монархія, конституція, республіка | Самодержавство, патріархальна влада. | конституційний устрій із цивільними правами та свободами |
Ставлення до кріпацтва | Скасування кріпацтва | Скасування кріпацтва | Скасування кріпацтва |
Оцінка реформ Петра І | Криза імперської системи, заснованої Петром І, привела до повстання декабристів і спроби проведення помірковано-ліберальних реформ. | Негативне, зруйнував слов’янську цивілізацію | Позитивне, долучив Росію до європейського розвитку |
4. Яка з суспільних течій Росії була опорою самодержавства?
Слов’янофільська течія була опорою самодержавства в Росії.
5. Схарактеризуйте історичне значення Східної (Кримської) війни.
Східна війна продемонструвала світу економічну й військово-технічну відсталість Росії від провідних (з капіталістичною економікою) держав Європи, нездатність вищих чиновників і військових керувати країною в складних умовах воєнного часу.
ІІ. Обговоріть у групі
1. Одні історики вважають повстання декабристів проявом зростання революційного руху в країні, другі — проявом опозиції до самодержавства, а треті вважають повстання декабристів спробою військового перевороту в країні. Якої точки зору дотримуєтеся ви?
Повстання декабристів є проявом опозиції до самодержавства. Вони прагнули проведення помірковано-ліберальних реформ у Росії зі зміною форми правління і політичного режиму.
Для революції характерна участь широких мас населення з наступними докорінними змінами в суспільстві. Ці ознаки відсутні в повстанні декабристів. Виступ можна частково прирівняти до військового перевороту, адже це було спробою насильницької зміни влади військовими, проте в подальшому планувалося ліберальне реформування суспільства, а не утвердження диктатури військових (хунта).
2. Чому підвалини самодержавства й кріпосництва у 20-40-і роки XIX ст. залишалися непорушними?
Микола І після поразки декабристів вжив реакційних заходів щодо посилення і зміцнення самодержавства. 1826 р. засновано Третє відділення Власної його імператорської величності канцелярії, що стало головним органом політичного розшуку. Опозиціонерів очікували в’язниці,
арештантські роти, заслання на Кавказ. У 1826 р. запроваджено цензуру, за допомогою якої режим боровся з проникненням західноєвропейської ліберальної думки до Росії.
III. Мислю творчо й самостійно
На думку деяких вчених, повстання дворян-декабристів свідчило про незрілість російського суспільства та неспроможність російської буржуазії виступити проти самодержавства й феодальних порядків у країні. Це позначилось і на подальшій долі Росії.
Поміркуйте, чим була зумовлена незрілість російського суспільства до протистояння самодержавству.
Незрілість російського суспільства до протистояння самодержавству була зумовлена відсутністю досвіду самостійного політичного управління, соціальною ієрархією та кріпосництвом, системою цензури та обмеженням свободи слова, а також низьким рівнем освіченості та політичної культури.