26. Спроби модернізації Османської імперії

Як пояснює султан відсутність демократичних змін та конституції в країні?
Султан покладав вину на своїх радників.

Як Ви вважаєте, чи є такий спосіб виправдання державних лідерів популярним у наші дні?
Так, і в наші дні можливі подібні виправдання.
Ідеї якої революції вплинули на гасло молодотурків? Чому, на Вашу думку, лозунг написано не тільки турецькою, а й французькою мовою?

На молодотурків вплинули ідеї Великої Французької буржуазної революції, націоналізму та національної самосвідомості, а також ідеї просвітництва стали підґрунтям для їхніх політичних поглядів.

Запитання та завдання

І. Знаю й систематизую нову інформацію
1. Які реформи відбувались в Османські імперії в 1839-1870 рр.?
– рівність прав немусульманського населення з мусульманською більшістю;

– 1856 р. декларування допуску немусульман до державної та військової служби, рівне оподаткування;
– покращення шляхів сполучення;
– світська освіта для мусульман і немусульман;
– початкова освіта ставала загальною, обов’язковою та безкоштовною;
– іноземці отримали право набувати землю й нерухомість;
– залучення іноземного капіталу в економіку;
– модернізація армії.
2. У чому полягала антидемократичність режиму Абдул-Гаміда II?
Абдул-Гамід II розпустив парламент, проводив політику тиранії, контролював пресу, здійснював поліцейський нагляд за підданими, прихильник ідеології панісламізму та політики нацьковування одних поневолених народів на інших.
3. Які верстви населення долучились до руху молодотурків?
Молода турецька інтелігенція – військові, духовенство, чиновники.
4. Поясніть значення термінів та понять:

молодотурки – суспільно-політичний рух, учасники якого мали на меті відновити Конституцію 1876 року, провести реформи, модернізувавши суспільство за європейським зразком;
пробудження Азії – значна активізація національно-визвольних, антиколоніальних та антимонархічних рухів та революцій на початку XX ст. (Молодотурецька революція 1908 р., революція 1905-1911 рр. в Ірані, Сіньхайська революція 1911-1913 рр. в Китаї та ін.)

II. Обговоріть у групі
1. Схарактеризуйте економічні, внутрішньополітичні та зовнішньополітичні дії молодотурків підчас перебування при владі.
Економічні дії:
Намагання стимулювати місцеве виробництво. Водночас запроваджувалися жорсткі обмеження на грецьких і вірменських підприємців, що призводило до послаблення господарства в ряді районів імперії.
Внутрішньополітичні дії:
з метою збереження Османської імперії утверджувалась ідеологія пантюркізму, що означала створення й панування єдиної турецької нації. Це привело до зростання антитурецьких настроїв у підкорених народів. Намагання насильного запровадження імперської ідеології пантюркізму виплеснулася у криваві погроми вірменського та грецького населення.
Зовнішньополітичні дії:
Унаслідок невдалої війни з Італією 1911 р. та Балканських війн 1912–1913 рр. Османська імперія втратила майже всі володіння в Північній Африці та на Балканах. Воєнні поразки турків привели до виступів арабів проти османів.
2. Чому революція в Османській імперії не вирішила свої завдання й у чому полягає її історичне значення?
Вони не виконали завдання модернізації країни та звільнення від європейської економічної присутності та політичної залежності від Європи. Невдачу можна пояснити бажанням турків залишатися пануючою імперською нацією (що в сучасному світі називають ідеологією нацизму), а запланована модернізація привела б до втрати цієї домінанти і занепаду імперії.
Як висновок, модернізація та імперіалізм є несумісними.
III. Мислю творчо й самостійно
Чи простежується взаємовплив революцій початку XX ст. в Росії та Османській імперії?
Початок XX століття був періодом інтенсивної політичної активності в Росії та Османській імперії, яка супроводжувалася революційними процесами.
У Росії революція 1905-1907 років вибухнула як відповідь на соціальні-економічні та політичні проблеми: майнова нерівність та обмежена участь громадян у політичних процесах. Ці революційні події вплинули на політичну ситуацію в Османській імперії, де також існували подібні соціальні та політичні проблеми. Революція в Османській імперії дала імпульс для подальшого розвитку руху національної визвольної боротьби в Росії.

Всі завдання