Чому людину завжди цікавило питання її походження? Які ви знаєте ідеї щодо походження людини?
Людина прагне довідатися, якою вона є нині, ким була в минулому, хто її предки. тому питання походження людини завжди буде предметом обговорень та дискусій. Є дві теорії походження людини – наукова (еволюційна) та релігійна.
Чому питання походження людини до сьогодні залишається предметом дискусій учених? Як ви думаєте, чому сьогодні ані спростовано, ані підтверджено жодної з теорій походження людини?
На сьогоднішній день, попри численні наукові дослідження, питання походження людини залишається остаточно не з’ясованим. Питання залишається дискусійним через відсутність прямих доказів на користь тієї чи іншої теорії походження людини. Основоположною теорією походження людини на сьогоднішній день в наукових колах вважається еволюційна теорія англійського вченого Чарльза Дарвіна, хоча і вона доволі часто піддається вченими доволі обґрунтованим сумнівам і запереченням.
2. Складіть список завдань «людини розумної». З якою метою виконувалися ці завдання. Які навички, знаряддя необхідні для їх виконання. Які труднощі очікували первісну людину під час
колективної/індивідуальної праці?
Людина розумна намагалася вижити в природному середовищі – її щоденна праця протягом багатьох тисяч років була зумовлена бажанням наситити свій шлунок та захиститися від хижаків чи інших природних негараздів. Розумова діяльність та взаємний обмін власним досвідом з іншими особами в первісній спільноті завдяки розвитку мови суттєво примножив можливості людей, поступово піднімаючи її над всіма представниками тваринного світу.
Які важливі відкриття були зроблені первісною людиною?
Мова, найпростіші знаряддя праці, вогонь, одяг, житло.
1. Уважно розгляньте карту. На якому континенті з’явилися ймовірні осередки перших людей?
Африка.
Коли це відбулося? На вашу думку, які чинники впливали на появу людей у цих регіонах?
Близько 2,6 млн. років тому. Найважливішим чинником були кліматичні умови та багатий рослинний і тваринний світ.
2. Покажіть на карті напрямки розселення давньої людини?
Євразія, Північна Америка, Австралія та Океанія.
3. За допомогою легенди карти укладіть хронологічну послідовність розвитку людини: людей прямоходячих, неандертальців, «людини розумної».
Людина прямоходяча – 2,6 – 1,5 млн. років тому.
Неадерталець (давня людина) – 150 – 35 тис. років тому.
Кроманьйонець (людина розумна) – 35 тис. років тому.
1. Уважно розгляньте карту, знайдіть і покажіть на карті стоянки первісних людей на території України.
Королево, Лука-Врублевецька, Амвросіївка, Шари – людина прямоходяча (1 млн. років тому
Киїк-Коба, Шайтан-Коба, Бабин, Молодове, Василівка , Кодак, Деркул – неалерталець (150 – 35 тис. років тому)
Мізин, Молодове, Добраничівка, Гінці, Межиріч, Кирилівська стоянка, Білолісся, Анетівка, Волоське, Каїри, Кам’яна Могила, Сюрень, Заскельна, Пушкарі – кроманьйонець (людина розумна) – 35 тис. років тому.
2. За допомогою легенди карти укладіть хронологічну послідовність появи стоянок первісних людей.
Олдувай, Таунг – південна мавпа, людина вміла (2,6 – 1,5 млн. років тому).
Коро-Торо, Гадар, Кударо, Гейдельберг, Терніфін, Сент-Ашель, Вертешселлош, Королеве, Чжоукокдянь, Ява – людина прямоходяча (1,5 млн. років – 150 тис. років тому).
Олдувай, Крапина, Ле-Валлоне, Ле-Мустьє, Киїк-Коба, Неадерталь – неалерталець (150 – 35 тис. років тому).
Кармел, Кро-Маньйон, Ласко, Мізин, Костенки, Сунгир, Ніа – кроманьйонець (людина розумна) – 35 тис. років тому.
3. На вашу думку, які пам’ятки з цих стоянок могли зберегтися до нашого часу?
Найкраще могли зберегтися лише ті стоянки, до яких випадково не було доступу людській цивілізації протягом багатьох наступних тисячоліть.
З якою метою, на вашу думку, на сучасних українських грошах зображають події далекого минулого нашої країни?
Події далекого минулого на українських грошах відтворюють з метою відновлення і збереження історичної пам’яті українського народу в сучасних та наступних поколіннях, аби закарбувати в металі історичну спадщину для майбутнього.
Запитання і завдання
I. Знаю й систематизую нову інформацію.
Коли і де з’явилися первісні люди на Землі?
2,6 млн. років тому, Олдувайська ущелина, Африка.
Про які пам’ятки про життя первісних людей ви дізналися?
Стоянки первісної людини у світі:
Олдувай, Таунг – південна мавпа, людина вміла (2,6 – 1,5 млн. років тому).
Коро-Торо, Гадар, Кударо, Гейдельберг, Терніфін, Сент-Ашель, Вертешселлош, Чжоукокдянь, Ява – людина прямоходяча (1,5 млн. років – 150 тис. років тому).
Олдувай, Крапина, Ле-Валлоне, Ле-Мустьє, Неадерталь – неалерталець (150 – 35 тис. років тому).
Кармел, Кро-Маньйон, Ласко, Мізин, Костенки, Сунгир, Ніа – кроманьйонець (людина розумна) – 35 тис. років тому.
В Україні:
Королево, Лука-Врублевецька, Амвросіївка, Шари – людина прямоходяча (1 млн. років тому)
Киїк-Коба, Шайтан-Коба, Бабин, Молодове, Василівка , Кодак, Деркул – неалерталець (150 – 35 тис. років тому)
Мізин, Молодове, Добраничівка, Гінці, Межиріч, Кирилівська стоянка, Білолісся, Анетівка, Волоське, Каїри, Кам’яна Могила, Сюрень, Заскельна, Пушкарі – кроманьйонець (людина розумна) – 35 тис. років тому.
За допомогою яких історичних джерел вчені дізнаються про життя первісних людей?
Вчені дізнаються про життя первісних людей за допомогою речових та візуальних історичних джерел – кам’яних знарядь праці та останків первісних людей, наскельних зображень.
II. Обговоріть у групі
1. Як ви думаєте, чи відрізняються стоянки первісних людей на території України та в інших місцях, наприклад, Азії чи Африки?
Стоянки в Україні та світі можуть відрізнятися залишками матеріальної культури (матеріалом виготовлення знарядь праці, кістками впійманих мисливцями тварин) особливостями первісного мистецтва.
2. Як зміни природного середовища вплинули на розвиток первісної людини?
Людина пристосовувалася до нових умов – з похолоданням клімату вона навчилася виготовляти одяг, будувати житло. З потеплінням людина навчилася землеробству.
III. Мислю творчо
1. Уявіть, що вам вдалося побувати на стоянці первісної людини на території України. Що ви там побачили? Що вразило найбільше?
Найбільше вразили б аскетичні умови життя первісної людини, позбавлені будь-яких зручностей. Ми могли побачити залишки вогнища по рештках золи, кістки вбитих тварин, кам’яні знаряддя праці – наконечники стріл та вістря списів, ножі ,скребла, проколки, кістяні гарпуни та голки, риболовні гачки.
2. Дізнайтеся з додаткових джерел, чи існують у наш час на Землі спільноти, які живуть способом життя первісних людей. Висловіть припущення, яку допоміжну історичну дисципліну варто було б долучити до їх вивчення.
Первісних спільнот, невідомих цивілізації, на сьогодні не залишилося. Вони можуть бути у важкодоступних (якщо такі взагалі є) чи некомфортних для сучасної людини місцях на Землі – наприклад, у джунглях, пустельних районах, горах чи віддалених островах.
Допоміжні історичні дисципліни, які можна залучити до вивчення історії давніх людей: археологія (пошук слідів матеріальної культури) , етнологія (вивчення життя давніх людей за зразками сучасних спільнот, що живуть первісним ладом), епіграфіка (написи на скелях)