12. Збереження інформації та історичних пам’яток. Пам’ятники

Збереження інформації та історичних пам’яток, зокрема пам’ятників, є важливою складовою культурної спадщини суспільства. До заходів зі збереження інформації та пам’яток відносять їх консервацію і реставрацію, документування та опис, освітні заходи і правовий захист, туризм, міжнародне співробітництво.

Як ви розумієте поняття «інформаційний ресурс»?
Це накопичені людством відомості, знання в доступній для ознайомлення та вивчення формі.

Чи можна стверджувати, що наведений колаж засвідчує зміни в інформаційних ресурсах?
Так, сучасні інформаційні ресурси розміщені на електронних носіях. Хоч у наш час людство ще повністю не відмовилося від паперових носіїв інформації (книг зокрема) , проте їх час неухильно наближається до завершення.

Для чого створюють музеї?
Музеї створюють насамперед з культурно-освітньою і виховною метою, а також для належного догляду за експонатами.

Що може бути пам’яткою історії?
Пам’ятками історії називають сукупність матеріальних цінностей, що належать за часом їх створення до певного історичного періоду.

Розгляньте малюнки, на яких зображено шлях документів до архіву та роботу над ними. Складіть коротку розповідь.
Архівами називають спеціально обладнані сховища писемних історичних джерел – свідків тих чи інших історичних епох. На відміну від музеїв, їх відвідування не є загальнодоступним, а лише для наукових працівників, що досліджують ті чи інші події минулого.
В архівах працюють архіваріуси – вони слідкують за належним збереженням документів, впорядковують їх, формують каталоги, аби відвідувачам архіву було зручно знайти потрібне для опрацювання писемне джерело.

Робота з паперовими документами потребує ретельного догляду, адже папір є матеріалом, який може швидко зіпсуватися. Тому для сховища є чітко визначені норми температури та вологості повітря, а архіваріуси під час роботи з документами обов’язково одягають рукавички.
Чому треба зберігати історичні пам’ятки?
Історичні пам’ятки допомагають зберігати історичну пам’ять народу. Вони є свідками минулого, своєрідним “містком” між минулим, сучасним і майбутнім, зв’язком між минулими і прийдешніми поколіннями нашого народу.

Запитання і завдання

1. Чи є музеї, бібліотеки, архіви інформаційними ресурсами?
Так, є.

2. У яких установах зберігають археологічні пам’ятки?
Археологічні пам’ятки зберігають в музеях.

3. Де можна знайти потрібні для дослідження писемні джерела?
Писемні джерела можна знайти в архівах.

4. Для характеристики якої установи доцільно вжити слова «екскурсовод», «експозиція», «експонат»?
Доцільно для музею.

6. Із якою метою людство ретельно зберігає пам’ять про минуле?
Людство зберігає пам’ять про минуле, аби не повторювати його помилок у майбутньому.

7. Колективне обговорення. У Києві бібліотеку імені В. І. Вернадського іноді за зовнішній вигляд і призначення називають «зубом мудрості». Чи справедливою є така характеристика?
Так, відповідає, бо бібліотека містить величезну кількість книг (12 млн. одиниць).

8. Які існують історичні пам’ятки?
До історичних пам’яток відносять замки, фортеці, палаци та садиби, парки, монастирі й храми, промислові підприємства тощо.

9. Для чого створюють меморіали, пам’ятники? Чи можна за пам’ятниками простежити взаємозв’язок різних епох історії України?
Меморіали й пам’ятки створюють з метою збереження пам’яті про певні визначні події чи видатних осіб. Так, за пам’ятниками можна простежити взаємозв’язок різних епох історії України.

10. Робота в парах. Обговоріть і визначте, що є свідченням того, що певна споруда є пам’яткою історії.
Пам’ятка історії має належати за часом створення до того чи іншого історичного періоду. Історична епоха залишає свій відбиток в особливостях архітектурних рішень, інтер’єрах та декоруванні будівлі.

11. Робота в групах. Уявіть, що ви стали свідками пошкодження історичної пам’ятки. Якими будуть ваші дії? Обговоріть і визначте, для чого необхідно зберігати й охороняти пам’ятки.

В такому випадку необхідно повідомити дорослих, розмістити повідомлення про руйнування пам’ятки в соціальних мережах, аби ця подія стала відомою громадськості, звернутися до поліції.
Пам’ятки історії відіграють важливу роль у збереженні історичної пам’яті народу, тому їх необхідно зберігати і охороняти від руйнування. Вони є містком між минулим народу і його майбутнім.

12. Як ви розумієте твердження «Пам’ятки історії — скарб, гордість і надбання народу»?
Пам’ятки історії створювалися минулими поколіннями нашого народу. Вони є його надбанням, вагомою частиною історичної пам’яті. Пам’ятки історії є містком між минулим народу і його майбутнім.

Всі завдання