Хто і коли започаткував наукові дослідження історії України? Які імена вчених-істориків нам відомі?
Ви, напевно, помітили, що в навчальному тексті переважно йдеться про істориків-чоловіків. Поміркуйте (дізнайтеся), із чим пов’язана така особливість.
У чоловіків більше вільного часу, який вони можуть використати для наукової роботи, в порівнянні з жінками, які більше проводять час в піклуванні про сім’ю, мають щоденні сімейні турботи, зайняті доглядом за дітьми.
Запитання і завдання
Хто започаткував наукові дослідження історії України?
Наукові дослідження України започаткував Михайло Максимович (1804–1873 рр.) — видатний український учений-природознавець, історик, народознавець, письменник. Також варто відзначити вчених-істориків Миколу Костомарова та Володимира Антоновича.
Коли жили і працювали перші українські вчені-історики?
Перші українські вчені-історики жили і працювали в ХІХ ст.
Які ідеї залишили нащадкам перші вчені-історики/історикині?
Історики/історикині залишили нащадкам ідею окремішності українського народу, обстоювання його вільного розвитку, соборності (єдності) українських земель, незалежності України.
Якими питаннями цікавилися українські історики/історикині?
Українські вчені-історики цікавилися питаннями збереження фольклорної спадщини українського народу, історією запорозьких козаків, дослідженням архівних матеріалів, історією української церкви, розвитком української історичної науки.
II. Обговоріть у групі
Ви завершили роботу з мініпроєктом «Лінія часу «Дослідники і дослідниці історії»». Перевірте, чи правильно зображено хронологічну послідовність дослідників історії України на малюнку.
Правильна послідовність: Геродот, Нестор, Самійло Величко, Михайло Максимович, Михайло Грушевський.
III. Мислю творчо
«Кросворд навпаки». Сформулюйте запитання до розгаданого кросворду. Зверніть увагу, що питання до кросворду мають бути лаконічними (короткими), зрозумілими і мати форму називного речення.
Приклад,
По вертикалі:
5. Ім’я першої української жінки-історикині.
3. Античний вчений-історик, який започаткував історичну науку.
1. Видатний український учений-природознавець, історик, народознавець, письменник, започаткував наукові дослідження в Україні.
По горизонталі:
2. Автор десятитомної “Історії України-Руси”.
4. Чернець, автор “Повісті минулих літ“.
5. Вчений-історик, дослідник українського козацтва.
7. Український історик ХІХ століття.