16. Науковий період розвитку історичних досліджень

Коли розпочався науковий період розвитку історичних досліджень? Коли з’явилася професія науковця-історика?
Діємо: практичні завдання
Опрацюйте навчальний текст, визначте у ньому характерні ознаки історії, що сформувалися на науковому етапі її розвитку. Дізнайтеся з тексту історію формування осередків розвитку історичної науки у XIX ст. Доповніть ланки блок-схеми необхідною інформацією за зразком інших елементів схеми. Знайдіть у тексті назви осередків розвитку історичної науки на українських землях

Діємо: практичні завдання

Опрацюйте навчальний текст, визначте у ньому характерні ознаки історії, що сформувалися на науковому етапі її розвитку. Дізнайтеся з тексту історію формування осередків розвитку історичної науки у XIX ст. Доповніть ланки блок-схеми необхідною інформацією за зразком інших елементів схеми. Знайдіть у тексті назви осередків розвитку історичної науки на українських землях.
Науковий період розвитку історичної науки розпочався на початку XVIII ст. Важливими досягненнями у розвитку історії як науки стали виділення спеціальних наукових методів дослідження історії, становлення спеціальних установ для вивчення історії, поява професії – науковця-історика.
Науковими центрами розвитку історичної науки в українських землях спочатку були університети: Львівський університет (заснований у 1661 р.), Харківський університет (заснований в 1805 р.), Університет Святого Володимира в Києві (1834 р.), Новоросійський університет (заснований в Одесі 1865 р.).
Становленню історичної науки протягом ХІХ ст. сприяло утворення наукових осередків: університетських семінарів, архівів і музеїв, історичних товариств; започаткувалося видання наукових історичних журналів. Для популяризації наукових історичних досліджень, публікації архівних документів і описів історичних джерел були засновані друковані видання:

– журнал «Кіевская старина» («Київська минувшина») 1882-1906 рр.;
– часопис «Записки Наукового товариства імені Шевченка» («Записки НТШ»). Видавець Наукове товариство ім. Т. Г. Шевченка (1892 р.);
В 1852 р. відбулося заснування Центрального державного історичного архіву України, засновниками якого є члени Київської археографічної комісії (Тимчасової комісії для розбору
давніх актів).
На землях України в ХІХ ст. діяли:
– Одеське товариство історії і старожитностей (засноване1839 р.),
– Київська археографічна комісія (1843 р.),
– Історичне товариство Нестора літописця (1872 р.),
– Літературне товариство ім. Т. Г. Шевченка (1873 р., а з 1892 р. перейменоване на Наукове товариство ім. Т. Г. Шевченка).

Запитання і завдання

I. Знаю й систематизую нову інформацію
Коли розпочався науковий період розвитку історичної науки?

Науковий період розвитку історичної науки розпочався і кінці 17 – початку 18 століття.

Хто започаткував сучасний підхід до вивчення історії?
Сучасний підхід до вивчення історії започаткував німецький вчений Леопольд фон Ранке (1795–1886 рр.). Він доводив, що історик має бути неупередженим до історичних джерел.
Які осередки історичної науки діяли/діють в українських землях?
Становленню історичної науки протягом ХІХ ст. сприяло утворення наукових осередків: університетських семінарів, архівів і музеїв, історичних товариств.

У яких центрах розвивалася історична наука?
Центрами розвитку історичної науки в українських землях спочатку були університети: Львівський університет (заснований у 1661 р.), Харківський університет (заснований в 1805 р.), Університет Святого Володимира в Києві (1834 р.), Новоросійський університет в Одесі (1865 р.).
В Україні в ХІХ ст. діяли:
– Одеське товариство історії і старожитностей (засноване1839 р.),
– Київська археографічна комісія (1843 р.),
– Історичне товариство Нестора літописця (1872 р.),
– Літературне товариство ім. Т. Г. Шевченка (1873 р., а з 1892 р. перейменоване на Наукове товариство ім. Т. Г. Шевченка).

II. Обговоріть у групі

Підготуйтеся і проведіть гру «Історичний пінг-понг». Об’єднайтеся в групи і складіть запитання до теми «Етапи розвитку історичної науки». Обміняйтеся питаннями між групами. Проаналізуйте, наскільки влучними були запитання і відповіді ваших однокласників/однокласниць.
Що називають історичним семінаром?
Як називаються установи для збереження документів?
Коли почався науковий період науковий період розвитку історичної науки?
Що є головним завданням вчених-істориків?
Чим відомий Леопольд фон Ранке?
Які вам відомі центри історичної науки в Україні ХІХ ст.?
Що вам відомо про Феофана Лебединцева?
Які статті друкувалися в «Київській минувшині»?
Які заходи називають реставрацією?

Всі завдання