Які причини виникнення Запорізької Січі та Війська Запорозького на землях України в ХVI столітті?
Опишіть вигляд Запорозької Січі.
Запорізька Січ була оточена суцільними укріпленнями. З часом кількість козаків на Січі збільшувалася і тому її територія поступово зростала, то ж окрім основної округленої цитаделі, бачимо прилеглі додаткові території, що за площею, певно, не поступалися головній частині Січі. По її центру знаходився майдан, який оточували аж до фортечного частоколу житлові козацькі будинки – курені. Ближче до берега межами центральної частини також розміщувалися курені та господарчі споруди.
Опишіть особливості устрою козацької чайки.
Козацький безпалубний човен перегороджений поперечними лавами, мав близько 15 пар весел. За попутного вітру міг іти під вітрилами. Довжиною човен міг бути до 18 м, ширина до 4 м. В чайку вміщувалося 60-70 козаків. Оснащувався гарматами малих калібрів. Для збільшення плавучості до човна з бортів прилаштовували в’язки очерету.
Висловіть аргументоване судження про те, як поява реєстрового козацтва вплинула на тогочасне українське суспільство.
Козацький реєстр засвідчив про появу в суспільстві провідної верстви населення, що виступала оборонцем українського народу від нападів татар і турків, а також і національно-релігійного та соціального гніту польської шляхти.
В той же час поява реєстрового козацтва свідчила про спроби польського уряду занести розкол в козацький стан, поділивши таким чином козацьку спільноту на законних (реєстровців) і незаконних козаків (сірому, голоту). Але на практиці такі спроби Речі Посполитої не увінчалися успіхом і реєстрове та нереєстрове козацтво становили одну потужну суспільну верству – Військо Запорозьке.
Яку інформацію про козака-бунчужного можна отримати за наведеною картиною?
Козак-бунчужний тримає бунчук – держак з золотою кулею, з-під низу якої підвішені хвости з кінського волосся. Бунчук – це штандарт полководця і є символом гетьманської влади.
Бунчужний їде верхи на коні на чолі козацького війська, поставивши древко бунчука в стремено та притримуючи його на витягнутій руці. Під бунчужним грає кінь, в постаті верхового відчутна рішучість, гордість і честь підносити гетьманський бунчук.
Запитання та завдання
1. Перевірте свої знання за допомогою навчальної гри «Аукціон». Правила гри. На аукціоні можна «придбати» бали за свої знання як розрахункову одиницю. Для цього необхідно двома-трьома реченнями охарактеризувати події та явища. Кожна правильна відповідь дає 1 бал. Характеристики не можна повторювати.
Виникнення Запорозької Січі.
На середину XVI ст. на Дніпровському Низу була сформована система козацьких поселень, де постійно чи тимчасово проживали козацькі ватаги.
На тлі політики польського короля Стефана Баторія щодо підпорядковування козацтва Речі Посполитій відбувалося поступове гуртування козаків та об’єднання козацьких поселень для посилення опору турецько-татарським нападам на південні землі України.
В кінці 70 – початку 80-х рр. XVI ст. за дніпровими порогами, на острові Томаківка збудована перша Січ (Томаківська), яку ще називали Запорозькою.
Військове мистецтво українських козаків.
Основним козацьким військом була піхота, що мала вогнепальну зброю.
Козаки застосовували декілька різновидів тактики проведення бою: галас, табір, лава, табір, самоокопування.
Високий рівень мало козацьке мистецтво ведення морського бою.
Утворення реєстрового козацтва.
1524 р. влада Речі Посполитої вперше спробувала залучити козаків до державної військової служби, створивши козацький реєстр.
1572 р. за розпорядженням польського короля Жигмунта II Августа на військову службу прийняли 300 козаків, яких вписали до спеціального списку – реєстру.
1578 р. польський король Стефан Баторій збільшив козацький реєстр до 600 козаків.
2. Як виникла Запорозька Січ?
В 70-80-х рр. XVI ст. в Україні з козацьких ватаг (городків та Січей) почали проявлятися ознаки формування єдиної військової організації, оскільки в разі потреби (нападу чи оборони) розрізнені загони виступали разом. В цей час загальна кількість козаків у пониззі Дніпра зростає з сотень до тисяч. Поширюється покозачення. До самоорганізації козаків підштовхувала політика польського короля Стефана Баторія, що прагнув підпорядкувати козацтво своїй владі.
В кінці 70 – початку 80-х рр. XVI ст. зв порогами Дніпра, на острові Томаківка збудована перша Січ на Великому Лузі. Вона вже ввійшла в історію, як Запорозька. Її мешканців називали запорожцями, або січовиками. Січ мала власне самоврядування, до якого було дотичним все козацьке товариство. Томаківська Січ налічувала біля п’яти тисяч козаків. За межами Січі перебувала теж не менша його кількість, тобто всього в ті часи налічувалося орієнтовно 10 000 козаків.
3. Назвіть особливості військового мистецтва українських козаків.
Козацтво було творцем власного ефективного бойового мистецтва. головною частиною війська була піхота з вогнепальною зброєю. Вона шикувалася для бою в три шеренги: перша стріляла, друга готовилася до пострілу, третя заряджала зброю. Шеренги постійно почергово змінювали одна одну.
Козацька артилерія мала легкі гармати, завдяки чому збільшувалася маневрування артилерії під час бою.
Легка кіннота застосовувалася козацтвом переважно в якості допоміжного війська для проведення розвідки, переслідування ворога, заманювання в пастку, стрімких походів ворожою територією.
Козаки виробили власну тактику ведення бою:
лавою називався наступ на ворога півколом;
галас – козаки в бою перемішувалися з ворогом, і кожен запорожець міг виявити власні військові вміння;
козацький табір являв собою рухоме укріплення – запорозьке військо поході мало укріплення з возів, поставлених рядами і та скріплених між собою ланцюгами. З-за возів козаки стріляли по ворогу з гармат і рушниць. Під час бою козаки виходили за межі табору, а при потребі поверталася під захист пересувних укріплень;
самообкопування – козаки викопували індивідуальні шанці для захисту козаків від обстрілу під час бою.
4. Укажіть особливості процесу утворення реєстрового козацтва.
Створенню реєстрового козацтва сприяли два основні чинники:
– українське козацтво стало впливовою верствою суспільства;
– потреба в захисті південних земель та проведення воєнних походів проти сусідніх країн.
Перша спроба створити військо реєстровців була 1524 року, проте через брак фінансування проект не був втілений. Лише 1572 р. на державну службу Речі Посполитої було записано 300 козаків.
Реєстровці не підпорядкувалися місцевій владі, не платили податків, мали власний суд, володіли земельним наділом, у Трахтемирівському монастирі облаштували козацький шпиталь.
5. Покажіть на карті (с. 53) місце розташування Запорозької Січі в XVI—XVII ст., дотримуючись при цьому хронологічної послідовності.
Томаківська Січ – заснована 1584 р.
Базавлуцька Січ – заснована 1593 р.
6. Напишіть статтю до інтернет-енциклопедії «Вікіпедія» за темою «Українські козаки: історія і сучасність».
Українське козацтво стало провідною суспільною верствою, що заклала основи для створення української державності. Республіканський устрій Запорозької Січі був перенесений на козацьку державу Військо Запорозьке. Її поява стала найважливішим здобутком Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького.
Козацтво згуртувало українців на боротьбу за національне, релігійне і соціальне визволення, започатковувало ринкові відносини в господарстві, підтримувало розвиток культури, сприяло поширенню освіти.
Козацтво є феноменальним українським і європейським явищем, адже виникло в середовищі поневоленого народу, ставши його провідником на шляху до волі.
Існування козацтва в минулому дало важливе підґрунтя для ідеї творення української держави сучасності, стало його важливою історичною базою, дало впевненість у правильності вибору державницького шляху нинішнім політикам.
7. Робота в парах. За додатковими джерелами ознайомтеся з особливостями військової стратегії, тактики й засобів ведення бою козацтва. Обговоріть опрацьовану інформацію та підготуйте
лист від імені уповноваженого представника одного з європейських правителів. Опишіть переваги українських козаків у військовій справі й обґрунтуйте доцільність прийняття їх на службу.
Я, повноважний посол англійської королеви Єлизавети I, виражаючи волю її Величності, звертаюся до цим листом до короля Речі Посполитої Жигмонта ІІ Августа зі скромним проханням надати за окрему винагороду козацький загін для військових потреб її Величності.
Слава про запорозьких лицарів шириться Європою. Вони добрі воїни і в пішому бою, і в морській баталії. Володіють якоюсь невідомою нам технікою бойового мистецтва, що в рукопашному бою вміють перемогти ворога як вмінням, так і хитрістю.
Ми багато чули про їх миттєве перетворення похідного маршу у фортецю, нам відомо про швидке оповіщення на великі відстані чатовими козаками про наближення ворога вогнями, про закопування в землю, де не дістане козака ворожа гармата та навіть про вміння переховуватися під водою.
тож просимо вас, ваша світлосте, дати високий монарший дозвіл на службу козакам у найманому війську її Величності королеви Єлизавети І.
8. Колективне обговорення. У чому, на вашу думку, полягає історичне значення виникнення Запорозької Січі та реєстрового козацтва?
Історичне значення Запорізької Січі полягає в тому, що вона заклала основи організаційно стійкої
форми військово-політичного об’єднання українських козаків з республіканською формою управління, яка захищала інтереси поневоленого народу, виступала проти національних, релігійних, соціально-економічних утисків українців з боку поневолювачів.
Поява реєстрового козацтва означала визнання козаків як окремої верстви населення владою Речі Посполитої, що потребувала на той час захисту своїх південних кордонів від турецько-татарської агресії.
Окрім того, можна вважати, що Річ Посполита вочевидь не могла самостійно позбутися таких небезпечних мешканців, якими були козаки, тож заведення козацького реєстру могло виявитися спробою пошуку порозуміння і компромісу з козацтвом.