Українські землі першої половини ХVІ ст. Люблінська унія

В якому становищі перебували українські землі в першій половині ХVІ ст.? Який вплив на їх розвиток мала Люблінська унія 1569 р.
Чи правильним є судження, що обидві держави — учасники Люблінської унії були зацікавлені в об’єднанні, але по-різному? Чому?
Так, твердження про зацікавлення обох сторін до унії є вірним. Литва потребувала військового союзника у виснажливій Лівонській війні (1558-1583 рр.) з Московією, в якій зазнавала поразок, що було причиною занепаду господарства і загального послаблення Великого князівства Литовського. Литовські магнати були не проти об’єднання, як двох рівних держав зі збереженням свого привілейованого становища.
Польща, враховуючи послаблення Литви, прагнула збільшити свої території: магнати, дрібна й середня шляхта загалом підтримували унію, як спосіб заволодіти новими землями і залежними селянами.

Якими були позитивні й негативні наслідки Люблінської унії?

Позитивні наслідки Люблінської унії:
– перемога об’єднаного війська у Лівонській війні;
– ведення діловодства руською мовою;
– економічні і політичні переваги поляків;
– збереження судочинства за Литовськими статутами;
– православна шляхта мала можливість брати участь в роботі адміністрацій;
– участь шляхти у роботі сеймів та станових судів (“шляхетська демократія”);

– поширення західноєвропейської культури і освіти.
Негативні наслідки Люблінської унії:
– ігнорувалися інтереси русинів (українців), як національної спільноти;
– закріпачення селянства (згідно ІІІ Литовського статуту 1588 року);
– полонізація та окатоличення українського населення
– продовження руйнівних набігів татар і турків;
– розправи польської шляхти над русинами;

Запитання та завдання

1. Перевірте свої знання за допомогою навчальної гри «Асоціації». Правила гри. Учитель/учителька називає термін, ім’я історичної особи, історичне явище тощо за матеріалом параграфа. Учні та учениці мають навести асоціації щодо цього слова та пояснити їх.
Корона Польська – назва держави – Галичина, Белзщина, Холмщина, Західне Поділля – Люблінська унія – 1569 рік – федеративна держава – Річ Посполита – воєводства – шляхетська демократія – соціальний і національний гніт.
Корона Польська – офіційна назва держави Польщі.
Галичина, Белзщина, Холмщина, Західне Поділля – українські землі в складі Корони Польської.
Люблінська унія – об’єднання Корони Польської і Великого князівства Литовського в федеративну державу Річ Посполиту.
1569 рік – укладання Люблінської унії.
Федеративна держава – складна держава, яка утворена з декількох державних утворень, кожне з яких має свої адміністративні органи.
Річ Посполита – держава, утворена і результаті Люблінської унії 1569 року шляхом об’єднання Корони Польської і Великого князівства Литовського (з українськими землями включно).
Воєводства – адміністративні територіальні одиниці в Речі Посполитій.
шляхетська демократія – форма управління, за якої землевласники (шляхта) брала участь в роботі станово-представницьких органів – сеймах та приймала рішення щодо загальнодержавних та місцевих питань на загальному (вальному) чи місцевому сеймах.
Соціальний і національний гніт – утиски селянства польською шляхтою, як суспільної верстви
(панщина, закріпачення), та як представників (русинської) української спільноти.

2. Яким було становище українських земель у першій половині XVI ст.?

У першій половині XVI ст. українські землі були в складі різних держав – Корони Польської (Галичина, Белзщина, Холмщина, Західне Поділля), Великого князівства Литовського (Підляшшя, Волинь, Брацлавщина, Київщина), Молдавського князівства, що було васалом Османської імперії з 1514 р. (Буковина), Угорщині до втрати нею незалежності 1526 р. від турків-османів – (Закарпаття), Кримському ханству, що було з 1475 р. васалом Османської імперії (Кримський півострів і Північне Причорномор’я), Московській державі (Чернігово- Сіверщина).
3. У чому полягали передумови об’єднання Польщі та Литви і його бачення польською, литовською та українською сторонами?

Середня і дрібна шляхта, незадоволена пануванням у князівстві великих землевласників, сподівалася внаслідок об’єднання дістати можливість безпосередньо впливати на вирішення державних справ. Польські магнати, середня і дрібна шляхта в цілому підтримували ідею об’єднання двох держав.
Литва шукала способу виграти Лівоньку війну і надіялася на допомогу Польщі.
4. За яких обставин уклали Люблінську унію?
Люблінська унія була укладена внаслідок послаблення Литовського князівства через поразки та втрати значних територій у війнах з Московією кінці ХV – першій половині ХVI століття. Тому Литва потребувала допомоги у сусідньої Польщі. В той же час Корона Польська була не проти з максимальною вигодою для себе використати послаблення сусіда та збільшити власні території.
Польські та литовські землевласники цілому підтверджували ідею унії – 
польська шляхта прагнула збільшення своїх земель за рахунок Литви, що включала в себе українські території, а литовські магнати були не проти рівноправної федерації зі збереженням литовського сейму та привілеїв. Дрібна Литовська шляхта також виступала за унію, бо її приваблювала ” шляхетська демократія”, яка була в Польщі.

5. Що змінилося після Люблінської унії для українських земель?

Наслідквми Люблінської унії для України було утворення воєводств – Руського з центром у Львові, Белзького з центром у Белзі, Подільського з центром у Кам’янці, Брацлавського з центром у Брацлаві, Київського з центром у Києві, Підляського з центром у Дорогочині, Волинського з центром у Луцьку.
Українська шляхта долучилася до шляхетської демократії, що на ділі означало запровадження місцевого самоврядування.
На землі України через Польщу відбулося поширення західноєвропейського культурного впливу.
За ІІІ Литовським статутом 1588 року селяни були прикріплені до землі (закріпачення). Крім соціального гніту, українці відчували і національний та релігійний гніт з боку польської шляхти.

8. Складіть таблицю «Укладення Люблінської унії».

Передумови укладенняСутність уніїНаслідки для українських земель
Гостра політична і
економічна криза у
Великому князівстві
Литовському, спричинена
поразками у Лівонській
війні з Московією.
Прагнення польської шляхти
до збільшення кількості
землі у власності (насамперед,
за рахунок українських земель)
Корона Польська і
Велике князівство Литовське
об’єднувалися у федеративну
державу – Річ Посполиту.
Приєднання українських земель
до складу Польщі;
адміністративний поділ на
воєводства за польським зразком;
шляхетська демократія;
закріпачення селян;
національне і релігійне гноблення;
поширення західноєвропейської
культури.
Люблінська унія

9. Робота в малих групах.

Обговоріть і запропонуйте розв’язання історичної задачі. Польський король Жигмунт II Август у виданому 6 червня 1569 р. привілеї про повернення Київщини до складу Польщі наголошував: «Київ був і залишається головою і головним містом Руської землі, а вся Руська земля з давніх часів, починаючи від предків наших королів польських, була приєднана разом з іншими першими частинами (Підляшшям, Волинню і Брацлавщиною — Авт.) до Польської Корони». Чи поділяєте ви цю думку? Наведіть факти, які її підтверджують.

Початок захоплення Польщею українських земель датується 1340 роком, коли бу отруєний Юрій ІІ Болеслав, син польського (мазовецького) князя Тройдена та Марії, дочки Юрія І Львовича, онука Данила Галицького. Через кілька днів по смерті Юрія ІІ польський король Казимир III захопив Львів та пограбував княжий палац. Тривалий час відстоював незалежність боярин Дмитро Дядько (Дедько), який, за деякими джерелами, доводився рідним дядьком Юрія ІІ Болеслава по матері, то ж мав повні права на князювання. Він прогнав Казимира ІІІ. Проте після смерті Дедька 1344 р. агресія Польщі щодо українських земель лише посилюється і 1387 р. поляки врешті повністю захоплюють Галичину.
В той же час відбувається польська експансія на землі Литви, яка тоді оволоділа українськими територіями. Так, Кревська унія 1385 року проголошувала приєднання Великого князівства Литовського до складу Корони Польської. Лише опір литовських князів (на чолі з князем Вітовтом) не дав можливості полякам повною мірою реалізувати умови унії.
Люблінська унія 1569 року завершила експансію Польщі на українські землі.
Тож вислів Жигмунта II Августа не зовсім коректний. Так, поляки як військовою агресією, так і дипломатичними заходами, захоплювали українські землі, але вся Руська земля в минулому приєднана ними до Польщі не була.

Всі завдання