Пригадайте.
1. Якою була територія Русі-України на початок князювання Володимира Великого?
На початок князювання Володимира Великого (980-1015) територія Русі-України почала зростала за рахунок приєднання князем земель в’ятичів та радимичів (980 р.), 981 року Володимир відібрав у Польщі Червенські землі з містами Волинь, Червень, Белз і Перемишль. На півночі підкорив племена ятвягів (983р.).
2. Назвіть особливості світосприйняття населення, господарства, суспільного й політичного устрою Русі-України в період її становлення в IX — першій половині X ст.
Світосприйняття населення Русі-України було відображене в поклонінні численним язичницьким богам. Князь Володимир приймає хрещення наказує 988 року запровадити на території своєї держави християнство, що з часом радикально змінює світоглядні уявлення населення і підносить на новий щабель цивілізаційного розвитку суспільства.
Слов’яни жили осіло в селах кількістю до 50 садиб. Основою господарства було землеробство (перевага вирощування злакових культур) і присадибне скотарство. Також мали місце промисли (полювання, рибальство, бортництво). В містах-фортецях розвивалися ремесла й торгівля.
Суспільство розмежовувалося на суспільні групи. Вищі з них були привілейованими, мали право на володіння землею, не сплачували податку, лише мали військовий обов’язок. Нижчі верстви займалися виробництвом (сільським господарством, ремеслом) та сплачували данину. Рабство в Русі-Україні поширене не було.
За формою правління Київську державу називають патримоніальною (спадковою) монархією. Князь мав усю повноту влади і керував державою, опираючись на військову силу. Військова верхівка становила державний апарат, який здійснював судочинство та збирав данину від імені князя.
II. Робота з історичними джерелами
Робота в парах.
Як князь характеризував місце жінки в родині?
…робить вона мужу своєму добрим усе життя…
…і дає їжу в домі…
…і відчуває вона, що робити добре…
Руки свої вона розтуляє убогим, а плід подасть жебракам…
Робота в парах.
Обговоріть і визначте, які якості з’явилися у ставленні до людей у князя Володимира після прийняття християнства.
…став він у знатних людей дітей забирати і оддавати їх на вчення книжне…
…Повелів він усякому старцеві і вбогому приходити на двір на княжий і брати всяку потребу — питво і їжу, і з скарбниць кунами.
…повелів спорудити вози і накладав (на них) хлібів, м’яса, риби і овочів різних, і мед у бочках, а в других квас. (І стали це) возити по городу, запитуючи: «Де недужі чи старці, що не можуть ходити?». І тим роздавали (все) на потребу.
…І жив він із князями навколишніми у мирі…
Робота в парах.
1. Обговоріть і визначте, що робив князь Ярослав Мудрий для розвитку культури.
…великий князь Ярослав, син Володимира, засіяв книжними словами серця віруючих людей…
…Ярослав же сей, як ото ми сказали, любив книги і, многі списавши, положив (їх) у церкві Святої Софії, що її спорудив він сам…
…інші церкви ставив він по городах і по містах…
2. Якими були особливості покарань за різні злочини, встановлювані «Руською правдою»?
Особливістю покарань за різні злочини були грошові штрафи.