Про які події давнини нагадують нам хмаринка слів і цитата з поеми Гомера «Одіссея»?
Хмаринка слів нагадує нам про закінчення Троянської війни в троянського коня, героя війни Одіссея та його повернення додому.
Цитата з поеми Гомера “Одіссея” нагадує про землі Північного Причорномор’я (сучасні землі України), де в ті часи жили кіммерійці.
Діємо: практичні завдання
Працюючи з текстом підручника (§ 30-31), історичними джерелами, додатковими джерелами інформації, виконайте завдання:
1. Випишіть головні характеристики господарського, суспільного та культурного життя кіммерійців і скіфів до накресленої в зошиті таблиці.
Характеристика | Кіммерійці | Скіфи |
Походження | Індоєвропейське, іранська мовна група | Індоарійське, іранська мовна група |
Час перебування на теренах України | IX – VII століттях до н. е. | VII – ІІІ століття до н. е. |
Заняття | кочове табунне скотарство, ремесло, обробка бронзи й заліза | кочове скотарство, землеробство, ремесло |
Соціальна структура | вожді, жерці, воїни, землероби, скотарі, раби | царські скіфи, скіфи-воїни (царські дружинники), жерці, скіфи-орачі (восьминогі скіфи – у власності віз з парою волів і ганебні скіфи – не мали воза й волів), раби |
Особливості культури | прямолінійними складними орнаментами прикрашали руків’я зброї, вуздечки, посуд | звіриний стиль у мистецтві |
Характер відносин із сусідами | войовничий | войовничий |
Головні пам’ятки | курганні поховання | кургани |
2. Складіть коротку захопливу розповідь про життя та побут кіммерійців.
Серед пожовклого осіннього степу, пронизаного сухими вітрами, вдалині видніється великий табун коней, який швидко наближається до річки. Вітер доносить гавкіт собак. Ось уже видно їх темні рухливі цятки, що прудко скеровують табун на берег. Кіммерійські вершники вигуками підбадьорюють собак, аби коні раптом не звернули знову в степ. Кілька лошат відбилися від табуну, проте намагаються наздогнати кобилиць. Одна з них запримітила згубу і зупинилася, намагаючись вибратися з табуна назустріч лошатам. Кобилиця вчасно побачила небезпеку – до лошат наближалася зграя зголоднілих вовків. Але кінський потік невблаганний – скакуни стрімко до ріки. Ось вони вибігли на берег, припали губами до води. Деякі зайшли в річку. Напившись вдосталь, коні поволі відходять від берега.
В цей час лошиця кинулась навперейми хижій зграї…
1. За допомогою карти та її легенди з’ясуйте, яку інформацію про кіммерійців можна дізнатися.
Кіммерійці проживали на території Північного Причорномор’я в IX – VII ст. до н. е., переважно на території сучасної України. Кіммерійці в VII ст. до н. е. здійснювали військові походи східним та західним узбережжям Чорного моря на землі Малої Азії – Лідію, Фрігію, також нападали на грецькі міста-держави.
Кіммерійців Північного Причорномор’я витіснили племена скіфів, німими свідками кіммерійської поразки є ймовірні поховання кіммерійських царів, що загинули в бою зі скіфами. Про ці поховання згадував грецький історик Геродот.
На півночі сусідами кіммерійців були неври, меланхнели, будини, на заході – агафірси, гети, фракійці.
2. Хто був сусідами кіммерійців? Як складалися їхні відносини?
Кіммерійці були войовничим кочовим народом, який мав дві великі переваги в порівняння з сусідніми народами – вони використовували залізну зброю і освоїли їзду верхи на конях. Обидва чинники надавали кіммерійцям військову перевагу в бою і тому кочовики поводили себе зверхньо й вороже до інших народів.
1. Яким було головне заняття кіммерійців? Як про це сказано в уривку «Іліади» Гомера?
Головне заняття кіммерійців – кочове скотарство, розведення коней. Вони давали кіммерійцям їжу й одяг. Кіммерійські воїни-вершники з залізною зброєю були кращим військом того часу. Гомер в “Іліаді” називає кіммерійців молокоїдами та кобилоїдами.
2. Як Геродот дає нам зрозуміти послідовність перебування кіммерійців і скіфів на українських теренах?
Країна, де тепер живуть скіфи, кажуть, що за давніх часів була кіммерійською… Ще й тепер у Скіфії існують кіммерійські фортеці, кіммерійські переправи, є також і країна, що називається Кіммерією.
1. Уважно розгляньте ілюстрації та з’ясуйте, що вони «розповідають» про кіммерійців.
Кіммерійці опанували їзду на конях, були вправними лучниками, для полювання використовували собак. Кіммерійці вміли обробляти метали, зналися на ювелірній справі, мали певні світоглядні уявлення і шанували померлих предків.
2. Визначте за ілюстраціями основні заняття кіммерійців.
Кінне полювання, обробка металів.
Діємо: практичні завдання
Уважно прочитайте текст і завершіть таблицю (с. 118), відповідаючи на запитання:
1. Які нові технічні винаходи використовували кіммерійці?
виплавка й обробка заліза і бронзи, залізна зброя
2. Про які релігійні уявлення кіммерійців засвідчують історики?
Історики з огляду на курганні поховання засвідчують про вірування кіммерійців в загробне життя.
3. Чи створили кіммерійці державу? Хто і за яких обставин відігравав провідну роль у кіммерійській спільноті?
Кіммерійці жили окремими племенами, на чолі яких стояли вожді. Під час війни племена об’єднувалися і утворювали спільне військо. Провідну роль в їх спільноті мали племінні вожді.
ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання
I. Знаю нове
1. Скільки століть минуло від появи кіммерійців на території сучасної України до нашого часу?
Х ст. до н.е + 2021 р. н.е. = 3000 років.
2. Чим спосіб життя кіммерійців відрізнявся від способу життя греків, носіїв трипільської культури?
Греки вели осілий спосіб життя, займалися землеробством. Кіммерійці були кочівниками, займалися кочовим скотарством. Трипільці, як і греки, жили осіло, займалися землеробством, проте вони час від часу (певно, внаслідок виснаження оброблюваних земель) спалювали власні житла, залишали обжиті місця, і переходили освоювати нові землі.
II. Обговорюємо в групі
Визначте, які події історії Стародавнього світу відбувалися одночасно з кіммерійською історією на теренах України. Позначте ці події на шкалі часу.
604 р. до н.е. в Китаї народився Лаоцзи, засновник даосизму.
563 р. до н.е. в Індії народився Сіддхартха Гаутама, засновник буддизму.
VIII-VII ст. до н.е. – Велика грецька колонізація.
669-627 р. до н.е. – піднесення могутності Ассирії за царя Ашшурбаніпала.
605-562 р. до н.е.- розквіт могутності Нововавилонського царства за правління Навуходоносора ІІ.
III. Мислю творчо
Уявіть себе автором/авторкою дитячої книжки — укладіть коротку захопливу розповідь про життя та побут кіммерійців. У ході розповіді зверніть увагу на відмінності кіммерійців від сусідніх народів.
Темна лава стрімко наближалася в променях ранкового сонця. То на конях степом мчать кіммерійці – грізне загартоване в боях військо, яке зовсім не знає страху. Ось уже й розрізнити їх гостроверхі шапки, і до вуха долинає зловісний бойовий клич… Здається, на якусь мить потемніло небо – то хмара кімерійських стріл розітнула сонячні промені, сховала їх за зловісним смертоносним роєм, що впивався в ряди грецьких воїнів.
Хвиля за хвилею накочувалися кімерійці на стан греків та ніщо не змогло зупинити їх наступу – ні наїжачений списами глухий стрій щитів, ні фортечні стіни грецького міста. Ламалися списи, скреготіли крицею мечі, тріскали від потужних ударів грецькі щити. Ніщо не могло порятувати греків від мороку диких кіммерійців, які не знають нічого, окрім блискучої залізної зброї, кобилячого молока та далекого вогнища в безмежному степу…
Кіммерійські коні помчали крізь засіяні хлібом поля. Кочівникам ніколи не зрозуміти тієї землеробської втіхи, коли наливається важким колосом пшениця… Чи як опускає додолу важкі сонячні грона виноград.
Ось уже й запалало місто. Вогонь кинувся на покрівлі ремісничих майстерень…. Горе грекам…