Первісна культура та вірування людей. 6 клас

Що, на вашу думку, можна включити до поняття «культура»? Чи є вірування людей частиною культури?
Культура – це поняття, яке означає певний рівень розвитку людської спільноти. Культура може бути матеріальною і духовною. До матеріальної культури відносять знаряддя праці, предмети побуту. До духовної культури відносять мистецькі твори, світоглядні і релігійні уявлення. Релігія належить до духовної культури людства.

Поміркуймо!

1. Що спонукало первісних людей постійно розширювати свої знання про навколишній світ?
Розвиток розумових здібностей в процесі еволюції привів до пізнання світу первісними людьми. З практичної точки зору процес накопичення первісною людиною знань, умінь і навичок допомогло вижити в природному середовищі.
2. Навіщо наші предки приручали тварин?

Приручення тварин відбулося в часи неоліту, коли відпала потреба вбивати молодих тварин внаслідок достатньої кількості їжі. Наші предки приручали тварин для споживання м’яса та молока, для застосування тяглової сили, для охорони та допомоги в полюванні. За всю свою історію люди приручили б уже практично всіх тварин, але переважна кількість їх видів не піддається прирученню і залишається в дикому природному стані.

Поміркуймо!

Багато наскельних малюнків створено у важкодоступних печерах. Як ви вважаєте, чому?
Наскельні малюнки у важкодоступних печерах первісні люди створювали для їх тривалого збереження, аби зображення могли бачити і розуміти боги.

Діємо: практичні завдання

Запрошуємо до картинної галереї. До речі, як давно ви там були? Як бачите, малюнки первісних художників вражають. Розгляньте їх і дайте відповіді на запитання:
1. Що зображували первісні художники?

Первісні художники зображали сцени полювання та диких тварин.
2. Чим відрізняються малюнки, що їх об’єднує?
На всіх малюнках зображені тварини, лише на одному з них зображено полювання на козуль, на інших намальовані бики.
3. Чому первісні митці здебільшого зображали тварин?

Первісні митці переважно зображали тварин, бо вони були джерелом достатку – давали молоко, м’ясо, шкіри, тварин використовували як тяглову силу.
4. Яку інформацію про повсякденне життя первісних людей ми можемо отримати, переглядаючи ці малюнки?

Малюнки засвідчують, що полювання на диких тварин в житті первісних людей мало дуже велике значення.
5. До якого періоду кам’яного віку можна віднести ці малюнки?

Це малюнки, що належать до часів мезоліту, тобто перехідного періоду між палеолітом і неолітом – в часи, коли в зв’язку з потеплінням відступив льодовиковий період і природні умови стали наближатися до сучасних (таке судження можна допустити з огляду на тварин, що харчувалися переважно зеленню). Людина на той час залишалася добувачем і займалася полюванням.
6. Чи можна назвати первісних художників талановитими?

Так, можна. Первісні художники майстерно зобразили тварин.

Поміркуймо!

Коли виникли й чому були присвячені свята первісної людини?
Свята первісної людини виникли одночасно з зародженням релігії – віри в надприродні сили, пов’язаної з неспроможністю первісних людей пояснити природні явища. Свята були вшановуванням богів, що уособлювали сили природи і від яких, на думку людей, залежало їх майбутнє.

Діємо: практичні завдання

Дізнайтеся історію свята Івана Купала. До яких найдавніших форм релігії можна віднести це свято?

Слов’янське свято Івана Купала відоме з дохристиянських часів. Проводилося в час літнього сонцестояння – найкоротшої ночі в році і найдовшого дня, коли сонце піднімалося найвище над горизонтом. Свято символізує народження нового сонця. Сутністю свята є очищення за допомогою двох стихій – вогню і води. За одним зі слов’янських літописів у давніх слов’ян існував бог Купало. До назви свята ім’я Іван додалося в християнські часи (по імені Івана Хрестителя, який хрестився спаме в день літнього сонцестояння). Християнський обряд хрещення пов’язаний з водяною купіллю. Таким чином, свято Івана Купала поєднує в собі і язичницьку, і християнську обрядовість. Свято можна віднести до магії – вірування в силу певних дій та ритуалів.

ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання

І. Знаю нове

1. Як первісна людина пізнавала навколишній світ, якими знаннями володіла?
Первісна людина пізнавала світ в постійній боротьбі за виживання в природному середовищі та завдяки своїй практичній діяльності. З часом розширювався її світогляд та практичні знання, які вона передавала у спадок наступним поколінням. Людина навчилася загінному полюванню, добуванню вогню, виготовленню знарядь праці, одягу, освоїла виплавку металів і ремесло, перейшла від збиральництва до землеробства, від мисливства до тваринництва, – з добувача вона стала виробником їжі.

2. Визначте, досягнення яких допоміжних наук використовують історики для вивчення первісної культури та релігійних вірувань.
Історики для вивчення первісної культури та релігійних вірувань використовують археологію, етнологію (науку про пізнання народів), релігієзнавство.
3. Чим зумовлена поява релігійних вірувань у первісної людини?

Поява релігійних вірувань пов’язана з неспроможністю людини пояснити природні явища, осягнути навколишній світ, в якому вона перебувала.
4. У яких формах існували релігійні вірування в первісні часи?

Релігійні вірування в первісні часи існували у формі тотемізму (віра в походження і зв’язки роду з твариною чи рослиною), фетишизму (віра в надприродну силу речей), анімізму (віра в існування душі) і магії (віра в надприродні сили окремих людей та обрядів).
5. Які елементи з вірувань первісних людей дійшли до нашого часу?

Усі елементи вірувань первісних людей в тій чи іншій формі дійшли до нашого часу.

6. Кого зображували первісні художники? Які полотна для цього використовували?
Первісні художники найчастіше зображували на кам’яних стінах печер сцени полювання або тварин. Зображення мисливців можна пояснити способом звернення до богів щодо майбутнього полювання, а зображення тварин – проявом тотемізму.
7. Поясніть, які досягнення культури первісних людей ілюструє хмаринка. Укажіть, до якої сфери культури (знання, мистецтво, релігійні уявлення) належать слова.

Альтаміра – печера в Іспанії з кам’яним живописом (мистецтво).
Медицина –
люди лікувалися цілющими травами, корінням, лікували рани, робили хірургічні операції (наука).

Магія – віра в надприродні сили окремих людей та обрядів (релігійні уявлення)
Тотем –
віра про зв’язок роду з певною рослиною чи твариною (релігійні уявлення).
Астрономія –
орієнтування за сонцем та зорями, створення землеробського календаря (наука).
Фетишизм –
віра в надприродну силу речей (релігійні уявлення).

II. Обговорюємо в групі

1. Які пам’ятки культури давніх людей пов’язані з назвами в хмаринці? Поміркуйте, які знання та вміння знадобилися давнім майстрам для їх виготовлення.
Печера Альтаміра в Іспанії – має малюнки тварин, створені на камені. Стіни печери налічують багато зображень бізонів, коней, кабанів, відбитки долонь. Під час роботи використовувалися фарби з природного матеріалу – вугілля, охра, гематит.
2. Сучасна людина істотно впливає на стан довкілля. На жаль, не завжди позитивно. Як, на вашу думку, впливала на навколишній світ діяльність первісної людини?

Вплив первісної людини на навколишній світ був незначним в зв’язку з малою чисельністю людей та відсутністю розвиненого господарства. Впливом своєї діяльності на довкілля первісна людина зовсім не переймалася.

3. Як ви вважаєте: що з’явилося раніше — мистецтво чи релігійні уявлення?
Релігійні уявлення.. Мистецтво стало засобом спілкування з богами.

III. Мислю творчо

Уявіть, що ви потрапили в печеру, де розташована стоянка первісної людини. Необхідно терміново передати важливу інформацію (на ваш розсуд: повідомлення про небезпеку, вдале полювання тощо).
Спробуйте це зробити за допомогою піктограм, малюнків або іншим методом.

Вдале полювання можна зобразити великою кількістю тварин зі стрілами.
Повідомлення про небезпеку – перехрещені руки.

Всі завдання