Сільське господарство. Ремесла й торгівля. Міста і магдебурське право. 7 клас

Запитання та завдання

2. Які нові явища в розвитку сільського господарства з’явилися
в XIV — першій половині XVI ст.? Які галузі сільського господарства набули розвитку в XIV — першій половині XVI ст.?

В сільському господарстві в XIV — першій половині XVI ст. вже застосовували колісний плуг, завдяки чому розширювалися посівні площі. Продовжувало розвиватися городництво і садівництво, а також переробка сільськогосподарської продукції (промисли).

3. Якими промислами займалися українські селяни й міщани? Що
впливало на поширення цих занять?

Селяни й міщани займалися солеварінням та переробкою сільськогосподарської продукції.
4. Що таке фільварок? Чим була зумовлена поява фільварків та до яких наслідків призвела?
Фільфарок – феодальне господарство, орієнтоване на товарно-грошові відносини. Базувалася на селянській повинності – панщині (обов’язковим примусовим роботам у господарстві). Створення фільварків супроводжувалося зменшенням земельних наділів селян (землю почали обробляти у фільварку) і одночасним збільшенням обсягів панщини.
5. Як відбувався процес закріпачення українських селян?
Процес закріпачення селянства (заборона переселення на інші землі) був поступовим – обмеження прав і свобод селян було розтягнутим у час. 1447 року селян позбавлено власного копного суду, селян судив феодал. Запроваджено орендну плату за користування млином. Селяни втратили право оскаржувати дії феодала. Обмежувалося право переходу селян на проживання в інші землі – спочатку дозволялося лише в певні дні і після сплати викупу феодалу, а далі перехід селян заборонявся взагалі. 1496 рок постановою сейму покинути село протягом року міг лише один селянин, а 1503 року ухвалено постанову про отримання дозволу селянином від феодала на переселення. В Польщі селян було остаточно закріпачено 1573 р., а в Литві – 1588 року, що було визначено ІІІ Литовським статутом.
6. Укажіть основні причини появи збройних виступів населення. Назвіть найбільші виступи українського селянства XV ст. та з’ясуйте причини їх поразок.
Основною причиною збройних виступів селян було утиски їх прав феодалами та сплата ними велику кількість податків та повинностей: військовий податок, церковна десятина, спорудження та ремонт замків і шляхів, продуктовий оброк, панщина. В цілому різного роду обов’язкових стягнень з селян можна було нарахувати близько двадцяти.
Найбільші виступи селянства відбулися на Галичині, Західному Поділлі, та Буковині в1490-1492 рр. Очолювали повстання отаман Муха (1490 р.), пізніше (1491р.) Андрій Борула.
7. Колективне обговорення. Чому міщани прагнули отримати
магдебурзьке право для свого міста?

Жителі міст прагнули вибороти незалежність від сваволі феодалів і добитися самоврядування.
8. Робота в малих групах. Визначте, про кого йдеться:
1) селяни, які сплачували данину (грошима або продуктами) за користування землею та угіддями:
– селяни-данники;
2) селяни, що мали відпрацювати панщину зі своїм «тяглом» —
худобою та сільськогосподарським інвентарем:

– тяглові селяни;
3) селяни, що одночасно і займалися господарством, і несли військову службу:
– слуги.
9. Складіть розгорнутий план розповіді за темою «Господарський
розвиток українських земель у другій половині XIV — XV ст.».

І. Особливості розвитку сільського господарства.
1. Натуральне господарство.
2. Удосконалення знарядь праці.
3. Селянські промисли.
4. Латифундії.
5. Фільварки.
ІІ. Особливості розвитку міського господарства.
1. Феодально-аграрний характер міст.
2. Цехова організація виробництва.
3. Розвиток ремесла і торгівлі.
10. Робота в парах. У Львові перші ремісничі цехи виникли наприкінці XIV ст. На той час існувало чотири цехи. У 1425 р. їх було вже десять, наприкінці XV ст. — 14, у середині XVI ст. — 35.

1) Зробіть висновок щодо стану розвитку ремесла на українських землях.
В кінці 15 століття налічувалося близько 200 ремісничих професій – в порівняння з ХІІ століттям їх кількість зросла майже втричі.
2) У яких українських землях і чому цехова організація праці набула поширення в першу чергу?
Цехова організація праці виникла на західноукраїнських землях – Галичині й Закарпатті. Вона прийшла в Україну з Європи – Німеччини та Польщі. Галицькі та закарпатські землі географічно знаходиться ближче до західноєвропейських країн, тому там на одне століття раніше (кінець XIV ст.) сформувалася цехова організація в порівнянні з іншими українськими землями – Волині, Київщині, Західному Поділлі (кінець XV ст.). Окрім того, в галицьких та волинських містах оселялися німецькі колоністи (переселенці), які приносили з собою досвід об’єднання ремісників однієї професії в цехову організацію.
11. Чому в Західній Європі розвиток господарства й ринкових відносин зумовив скасування панщини, а на українських землях усе сталося навпаки?
Основною продукцією, яку могли продавати з українських земель на західноєвропейських ринках, була сільськогосподарська продукція. Тому з метою збільшення обсягів товарної продукції феодали в Україні започатковують фільварки та панщину з наступним закріпаченням селян.

Всі завдання