Запитання та завдання.
1. Перевірте рівень засвоєння матеріалу параграфа за допомогою гри «Знавці хронології». Правила гри. Учні та учениці об’єднуються в пари. Один(-на) учасник(-ця) гри називає дату за змістом параграфа, інший(-а) вказує подію, яка відповідає цій даті. Через деякий час вони міняються ролями.
1428 – 1466 рр. – роки життя Хаджі-Гірая, засновника Кримського ханства.
1449 (або 1455р.) – за допомогою Литви Хаджі-Гірай здобуває незалежність Кримського ханства від Великої Орди.
1467 – 1515 рр. – роки життя Менглі-Гірая, молодшого сина Хаджі-Гірая.
1472 р. – останній рік видання ярлика (на той час уже формального дозволу) кримським ханом на володіння українськими землями Великому князеві Литовському.
1475 р. – турецький султан Мехмед II, скориставшись міжусобною боротьбою в Кримському ханстві, захопив південне узбережжя Криму та фортецею Азов у гирлі Дону.
1478 р. – Кримське ханство втрачає незалежність і стає васалом Османської імперії.
1314 р. – будівництво шестистовпної базиліки на честь хана Узбека.
1502 р. – в спілці з князем московським Іваном ІІІ хан Менглі-Гірай завдає поразки Великій Орді, знищивши її столицю Сарай.
1474 р. – у спілці з московським князівством, здійснення першого великого нападу кримськими татарами на українські землі.
1482 р. – надзвичайно спустошливий похід татар на Київ.
1476 р. – спустошення турками Буковини.
1498 р. – набіг турків на Галичину.
1500 р. – спустошливий набіг турків на українські землі. Знелюднення півдня України, утворення Дикого (незаселеного поля).
1489 та 1492 рр. – перші письмові згадки про козаків.
1261 р. – Німфейський договір між Візантією та Генуєю про виключне право генуезців на торгівлю в Чорному морі.
1475 р. – підкорення Кафи (торговельної факторії генуезців) і Мангупа (столиці держави Феодоро) турками.
2. Як і коли утворилося Кримське ханство?
Виникнення Кримського ханства пов’язане з діяльністю хана Хаджі-Гірая. Ця подія відбулася за різними даними 1449 р. чи 1455 р. – заручившись підтримкою Великого князівства Литовського, Хаджі-Гіраю вдалося здобути незалежність Кримського ханства від Великої Орди.
3. Визначте головну мету набігів татар на українські землі.
Головною метою набігів татар на українські землі було захоплення ясиру (невільників) з метою продажу в рабство. З 7-8 річних християнських хлопчиків-невільників турки виховували військо яничар – турецької піхоти. Яничари були найбільшою опорою влади турецького султана.
Крім захоплення ясиру, татари і турки займалися грабунком.
4. До яких наслідків призвели татаро-турецькі набіги на українські землі?
Найголовніші наслідки набігів татар і турків на українські землі:
– знелюднення півдня України і формування Дикого поля;
– опір турецько-татарським нападам був важливим чинником формування українського козацтва.
5. Під впливом яких культур розвивалася культура Кримського ханства?
Культура Кримського ханства розвивалася під впливом культур монголів (адже політичний центр золотої Орди поступово зміщувався до Криму) Османської імперії, генуезців. Значний вплив на культуру татар мав іслам.
6. Укажіть особливості розвитку князівства Феодоро. Чи могло воно за тих умов зберегти незалежність?
Князівство Феодоро займало території гірського Криму з ХІІ до ХV ст. включно – (1475 рік відбулося підкорення феодоритів турками). У князівстві в період його розквіту в ХV ст. проживало близько 200 тисяч осіб. Переважні заняття мешканців – сільське господарство та ремесло. Важливе місце займала торгівля, і тому феодоритам доводилося вести боротьбу з генуезцями за вихід до портів Чорного моря.
7. Робота в малих групах. Що впливало на розвиток господарства Криму?
На розвиток господарства Криму впливали:
– в цілому природні умови гірського і степового Криму;
– недостатня кількість опадів і малопридатні ґрунти для землеробства в степу;
– основу господарства складало скотарство (коні, вівці, велика рогата худоба), в передгір’ях поширене землеробство (зернові культури, городину);
– господарство не забезпечувало населення необхідною кількістю продукції для прожиття і для покращення свого матеріального становища татари займалися грабежами і работоргівлею.
8. Колективне обговорення. Чому Кримське ханство потрапило в залежність від Османської імперії? Які це мало наслідки?
Кримське ханство потрапило в залежність від Османської імперії через внутрішню боротьбу за владу в ханстві між Менглі-Гіраєм (який на той момент був ув’язнений) та беєм (представником знатного роду) Емінехом, який і попросив на допомогу турецького султана Мехмеда ІІ. Турки визволили Менглі-Гірая і той був змушений в обмін на свободу визнати васальну залежність Кримського ханства від Османів. Це сталося 1478 року.
9. Складіть схему державного устрою Кримського ханства.
Хан (очолював державу, спадково володів частиною землі ханства, карбував власну монету) – спадкоємці хана (нуреддін-султан і калга султан, мали практично ту ж владу. що й хан, за виключенням карбування грошей) – великий бей (командування військом, судові справи, нагляд за порядком) – ор-бек ( зовнішня безпека і відносини з сусідніми кочовими ордами) – диван (державна рада ханства, де вирішувалися найважливіші державні питання, куди входили всі перелічені посадові особи) муфтій (духовний лідер, що опікувався освітою, розпоряджався церковним майном, вирішував судові справи).
11. Українські історики другої половини XIX — початку XX ст.
В. Антонович, М. Костомаров, Д. Яворницький, М. Грушевський
окреслювали відносини тогочасної України із Кримським ханством як ворожі. З’ясуйте, чи відповідає це твердження реаліям часу.
Так, відносини тогочасної України і Кримського ханства були ворожими, адже татари і турки становили військову загрозу для українських земель. Через татарсько-турецьку агресію в Україні виникло Дике поле – великі знелюднені території, сотні тисяч людей потрапили в рабство, тисячі селянських господарств були пограбовані й знищені. Спустошливі набіги з Криму були одним з важливих чинників формування козацтва в Україні.
12. Робота в парах. Складіть історичний портрет одного з правителів Кримського ханства XV — першої половини XVI ст. або князівства Феодоро (за вибором).
Хаджі-Ґірай – хан, засновник Кримського ханства, з роду Гіраїв. Батько Хажді належав до давнього роду Тимуридів. Початок роду поклав Туюк-Тимур був наймолодшим братом хана Батия і воєначальником – очолював тумен – 10 тис. воїнів.
За окремими джерелами, народився 1379 року в місті Тракай в Литві, де провів дитячі роки. Хоча інші джерела стверджують, що його батько прибув до Литви лише 1427 року.
Перебування в Литві та Білорусі спричинене міжусобними війнами у Великій Орді (так стали називати золоту Орду в XV ст.), належав до політичної еміграції татар. Сповідував іслам, був його великим прихильником. Проте був віротерпимим і до інших релігій, зокрема християнства.
Орієнтовно, 1428-1430 років установив свою владу та території Криму (за сприяння польського короля Казимира IV). Боровся з генуезцями, і внаслідок поразки від них втікає до Литви. Саме при допомозі Литви (великого князя Сигізмунда), що воювала з Великою Ордою, утверджується в Криму вдруге 1440 року. Допомога литовців була зумовлена участю його батька в Грюнвальдській битві 1410 року спільно з литовцями на чолі 5000 татар.
В спілці з Литвою Хаджі проводить військові походи проти Великої орди в 1449, 1452, 1455 роках. Допомагає князівству Феодоро налагодити торгівлю на Чорному морі. Після падіння Візантії від турків 1454 домовляється з Османською імперією про допомогу в боротьбі з генуезцями. Наслідком цього стало включення Кримського ханства до сфери інтересів османів.
В результаті міжусобної боротьби втрачає владу, зміг її повернути завдяки втручанню турків, але вже у статусі васала Османської імперії 1478 року.