Діємо: практичні завдання
1. Дізнайтеся, скільки століть розділяє ці літературні твори.
“Енеїда” написана Вергілієм 29 та 19 р. до н. е. “Енеїда” Івана Котляревського – 1798 року. Між цими літературними творами 18 століть.
2. Для яких країн вони є культурною спадщиною?
Літературні твори є культурною спадщиною Італії та України.
3. Про що свідчить звертання письменників пізніших епох до літературних пам’яток Античності?
Звернення письменників пізніших епох до літературного спадку Античного світу свідчить про високий літературний рівень творів античних авторів та як до основоположників європейської літератури.
Поміркуймо!
1. Чи знаєте ви, де розташовані ці архітектурні споруди?
1 зображення – руїни Херсонесу Таврійського в Криму.
2 зображення – форум в Римі.
3 зображення – фасад Національного університету ім. Т.Г.Шевченка
2. Що їх поєднує, що різнить?
Будови поєднує наявність колон. Різнить те, що в античні часи колони були переважно не лише окрасою, а й основним архітектурним елементом споруди, то в наш час застосування колон має здебільшого декоративне значення.
3. Доведіть, наводячи власні приклади, що історія України віддавна є частиною всесвітньої історії, а культура слов’ян, інших народів тісно пов’язана зі спадщиною глибокої давнини.
Прикладом зв’язку України зі світовою культурною спадщиною людства є:
– звертання до античних літературних та наукових творів;
– звертання та застосування в сучасному законодавстві джерел римського права;
– поширення в Україні християнства;
– запозичення в будівництві архітектурних елементів (колон, портиків, фронтонів) як сучасними архітекторами, так і ХVІІІ-ХХ століть.
Поміркуймо!
Трипільську кераміку називають унікальною й неповторною. Чому з’явилось таке твердження?
Трипільську кераміку так називають тому, що вона має унікальне орнаментування, яке не повторюється в жодній археологічній культурі світу даного історичного періоду.
Діємо: практичні завдання
Чому пам’ятки античності сьогодні ми можемо побачити в Німеччині й Іспанії, Румунії та Болгарії? За допомогою матеріалів підручника, додаткових джерел продовжте ряд країн, на які вплинув античний світ. Укажіть, яку спадщину він для них залишив.
Території перечислених країн в античні часи або були провінціями Римської імперії, чи були на її прикордонними землями, тому відбувалося поширення римської культури (яку римляни в свою чергу багато запозичили в греків) в Європі та Азії.
Пофантазуймо!
Пригадайте, які системи письма з’явилися в Стародавньому світі та збереглися до сьогодні. Які сучасні країни світу послуговуються ними? Уявіть, якими будуть системи письма через 2000 років.
До сьогодні збереглося і використовується ієрогліфічне письмо в країнах Азії (Китай, Японія, Корея та ін.)
Системи письма можуть змінитися в напрямку застосування ІТ-технологій (звукове, відео, письмо, просторове ЗD, можливо, передавання думки і т.д.)
Діємо: практичні завдання
Ви вже ознайомилися з першим списком Семи чудес світу — визначних пам’яток доби античності. Пригадайте, про які пам’ятки ви дізналися протягом року.
Сім чудес Стародавнього світу: єгипетські піраміди (збереглися), Висячі Сади Семіраміди, статуя Зевса в Олімпії, храм Артеміди в Ефесі, Мавзолей в Галікарнасі, Колос Родоський, Александрійський маяк.
Спробуйте створити власний рейтинг Семи чудес Стародавнього
світу, які збереглися до нашого часу.
З відомих чудес стародавнього світу збереглися лише Єгипетські піраміди. До списку Семи чудес світу, що існують нині хоча б частково, можна додати: Колізей, Пантеон, Велику Китайську стіну, Змієві вали в Україні, Печерні храми Індії, Храм Вакха в Лівані.