Діємо: практичні завдання
За допомогою карти на с. 207, адміністративної карти України та рубрики «Пізнавально й цікаво» дайте відповіді на запитання:
1. У межах яких областей сучасної України розташовуються пам’ятки історії антів, склавинів?
Пам’ятки історії антів і склавинів знаходяться в межах центральних (анти) та північно-західних (склавини) областей України.
Території розселення антів – Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Дніпропетровська області.
Території розселення склавинів – Львівська, Волинська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька області.
2. Які позначення на карті свідчать про велику роль водойм у повсякденному житті давніх слов’ян?
Річки в житті слов’ян відігравали оборонну і транспортну роль.
3. Які народи були сусідами антів, склавинів?
На заході сусідами були сакси, тюринги, бавари, лангобарди, римляни
На півдні – гуни, гепіди, готи.
На сході – алани.
На півночі – фіно-угри, балти.
ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання
І. Знаю нове
1. Назвіть час розвитку історії антів і склавинів.
Анти відомі з кінця IV ст. н.е. завдяки працям істориків (Перша згадка в готського історика Йордана). Протягом ста років анти перебували в залежності від гунів (370 – 469 рр.). В середині V ст. н.е. анти стають найпотужнішою слов’янською спільнотою, сформувавши антський союз племен. Вони славилися як потужна військова сила. Проте уже на початку VІІ ст. н.е. про антів не повідомляє жодне писемне джерело.
Тобто хронологічні рамки антів сягають кінця IV ст. – початку VІІ ст. н.е. Хронологічні рамки склавинів подібні до антських: V – VII ст.
2. Розгляньте хмаринку. Побудуйте речення з наведеними в ній словами й датами, які розповідали б історію слов’ян. Які елементи, на вашу думку, є зайвими?
Найдавніші писемні згадки про праслов’ян під назвою венедів з початку І тис. н.е. відомі у працях римських авторів І ст. н. е. Плінія Старшого й Тацита.
Назва слов’яни (спільне слово, мова) виникає на межі IV-V ст. н. е.
Пізніше про венедів згадують, як про антів та склавинів. На зміну назви у праці «Гетика» (VI ст.) вказує готський історик Йордан.
Склавини заселяли північно-західне Полісся, анти – середню течію річки Дніпро, з заходу на схід від Дністра до Сіверського Дінця. В IV ст. н.е. антів очолював вождь Бож. який згинув у боротьбі з остготами. На часи проживання на території України антів та склавинів припадає засування Києва 482 року. Власне, змішування антів зі склавинами відбулося після їх поразки від аварів 602 року, з того часу постає назва слов’яни. Анти, склавини та слов’яни є автохтонним (корінним) населенням українських земель.
Зайвими елементами хмаринки є 620 рік, Ромул, Ашока, Цезар.
3. З якими народами та в який спосіб контактували анти, склавини?
Контакти між сусідніми народами в тогочасному світі полягали у постійній боротьбі за життєвий простір, то ж переважно це були військові конфлікти.
Відомо, що 375 р. анти зазнали нападу остготів на чолі з королем Вінітарієм. Тоді загинув їх вождь Бож і 70 старійшин. Протягом 370-469 рр. анти перебували в залежності від гунів. Анти воювали з готами, Візантією та аварами, від останніх у 602 році зазнали поразки.
Склавини були певний час підвладні Аварському каганату. Здійснювали воєнні походи на Балкани і намагалися брати в облогу
626 р. місто Константинополь.
4. Наведіть факти, які підтверджують, що анти й склавини були вправними воїнами.
У письмових джерелах про антів і склавинів згадується як про вмілих воїнів, що розумілися на військовій справі. Під час військових дій анти застосовували проти противника різні хитрощі – засідки й пастки. Діяли раптово і швидко, така тактика забезпечувала їм перемоги. В IV-VI ст. анти становили грізну військову силу. Запозичили види озброєння в ромеїв (візантійців) – лук, стріли, дротики, кинджали. Про склавинів відомо, що вони здійснювали спільно з аварами, так і самостійно військові походи на Балкани.
5. Які види історичних джерел використовують автори для дослідження історії антів і склавинів?
Для дослідження історії антів і склавинів використовують писемні та речові джерела, відкриті в ході археологічних досліджень:
– анти залишили пам’ятки пеньківської археологічної культури;
– склавини залишили пам’ятки празької археологічної культури.
ІІ. Обговорюємо в групі
1. Доберіть відомі вам факти з історії антів і склавинів, які пов’язують їх із сучасною Україною.
Факти з історії антів та склавинів, що пов’язують їх з територією сучасної України:
– анти створили Пеньківську археологічну культуру, відкритої в 1956 – 1959 роках біля села Пеньківка та Стецівка в басейні річки Тясмин;
– територія заселення антів – лісостепова зона України;
– початок зведення Змієвих валів збігається в часі з існуванням антського племінного союзу;
– склавини займали Правобережну частину території України – Лісостеп та частково Полісся;
– вели осілий спосіб життя, займалися землеробством.
2. Пригадайте, які раніше вивчені події з історії Стародавнього світу відбувалися одночасно з розвитком спільнот антів і склавинів. Результати роботи оформіть у візуально-графічному проєкті (таблиця, схема, карта пам’яті тощо).
Події історії стародавнього світу | Історія антів і склавинів |
370 – поява гунів в Європі | 370-469 – підкорення антів гунами |
З вторгнення у 375 році племен гунів у Північне Причорномор’я і руйнації держави остготів розпочалось Велике переселення народів. | Підкорення антів остготами на чолі з королем Вінітарієм 375 року і вбивство вождя антів Божа і 70 старійшин |
Початок війни Візантії з персами – 602 – 628 роки | 602 року анти зазнали поразки від аварів на чолі з Апсихом |
ІІІ. Мислю творчо
2. Створіть кілька задач на лічбу часу із ключовими датами з історії антів. У задачах використовуйте раніше вивчені події з історії інших народів Стародавнього світу.
Скільки років розділяє початок Східного походу Александра Македонського і початком Великого переселення народів?
334 р. до н.е. + 375 р. = 709 років.
Скільки століть було Риму на час підкорення антів гунами?
753 р. до н.е. + 370 = 1123 (11 століть, тривав 23 рік дванадцятого століття).