Виникнення та поширення християнства. 6 клас

Поясніть, як ви розумієте слова, зашифровані в хмаринці
Біблія – збірка кількох книг різних авторів, християнами сприймається як Святе письмо. Біблія складається зі Старого і Нового Завітів.
Християнство – найбільша світова релігія, виникла на межі І ст. н.е.
Монотеїзм – віра в одного бога.

Поміркуймо!

Чому потрібна була нова релігія, а старі релігії Греції та Риму втратили свою популярність?
Старі релігії Риму втрачали свою популярність у зв’язку з важкими умовами життя – війнами, повстаннями рабів. Це викликало в зневіру в богах, що часто були несправедливими і жорстокими до людей. В суспільстві виник запит на справедливого бога, який би став захисником знедолених.

Поміркуймо!

1. Чого навчав Ісус Христос у суспільстві, де панували жорстокість і насильство?
Ісус навчав людей, що на землю прийде Царство Боже, де не буде насилля і рабства, де всі будуть рівними перед єдиним Богом – від раба до імператора. Ісус проповідував, що лише Царство Боже є вічним, а жодна земна держава не може бути вічною. Ісус навчав десяти заповідям, яких має дотримуватися кожен християнин.
2. Чи зберігається значення повчання Ісуса сьогодні? Обґрунтуйте свою думку.

Допоки в світі існує несправедливість і насилля, до того часу повчання Ісуса будуть актуальними. Заповіді Божі стали підвалинами людських взаємовідносин сучасного суспільства.
Поміркуйте, чому богослужіння відправляли в катакомбах.
Богослужіння відправлялося в катакомбах, бо християн за їх переконання переслідувала влада, тому вони переховувалися і здійснювали богослужіння таємно. Християни стверджували, що нема іншого Царя, окрім Небесного, і всі люди рівні перед ним, що не могло подобатися римським правителям.

Поміркуймо!

1. Як сприймали римляни «нову породу» людей?
“Нову породу” людей римляни сприймали вороже і ставилися до християн з презирством, вважаючи несерйозними їх віру в чудотворців та заборону пізнання закономірностей навколишнього світу за допомогою науки та освіти.
2. Чи належав, на вашу думку, сам автор тексту до християн? Наведіть аргументи.

Автор тексту до християн не належав, адже він їх висміює у своїх рядках, говорячи про те, що в їх середовищі нема розумних людей.

Пізнавально й цікаво

Чого навчає нас, людей, які живуть у ХХІ ст., ця історія?
Ця історія навчає сучасників милосердю, любові до ближнього, людяності.

ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання

І. Знаю нове

1. Чому поступово згасала віра в римських богів?
Римські боги не виправдовували сподівань людей. Крім того, римляни наділяли їх людськими рисами, далекими від чеснот.
2. Де й коли народився Ісус? Чого він навчав людей?

Ісус народився у Віфлеємі в 1 році нашої ери (від народження Христа ведеться нове літочислення).
Ісус Христос дотримувався Десяти Божих заповідей і закликав до їх дотримання інших людей. Він навчав людей милосердю, любові до ближнього, не вбивати, не красти, не свідчити неправдиво, не кривдити, шанувати батька та матір.
3. Що означає слово «Євангеліє»?

Євангеліє означає добрі вісті. Євангеліє є Новим завітом Біблії і розповідає про земний шлях Ісуса Христа.
4. Розкажіть про перші християнські общини.

Християнство зароджується в одній з провінцій Римської імперії – Іудеї. До перших общин входили бідні знедолені люди, початково християнство було вірою пригноблених верств населення. Церковних споруд не існувало – перші християни, переслідувані римською владою, збиралися таємно в приватних будівлях, печерах чи катакомбах.
5. Як римська влада ставилася до християн?

До перших християн римська влада ставилася різко негативно, адже вони в основі їх вчення закладена ідея рівності всіх людей перед Богом, незалежно від їх походження та про вічність лише одного Божого Царства. Гоніння на християн припинилися після 313 року, коли указом імператора Костянтина Великого християнство проголошується державною релігією і стає ідеологічною опорою державної влади.
6. Спробуйте назвати країни, в яких сьогодні панує християнство.

На сьогодні 2,2 млрд людей є християнами (третина населення світу), вони проживають у 238 країнах.

II. Обговорюємо в групі

1. У чому полягав новий сенс життя, відкритий християнами?
Сенс життя християн полягав у дотриманні Десяти заповідей Божих та житті після смерті в Царстві Небесному.
2. Чому християнство знайшло відгук у серцях римських громадян?

Християнство знайшло відгук серед римських громадян тому, що їх життєвих потреб не задовольняли старі боги, не даючи відповідей на суспільні запити.
3. Які загальнолюдські цінності утверджувало християнство?

Загальнолюдські християнські цінності: добро, любов до ближнього, милосердя, свобода, справедливість, вірність, довіра, скромність, відданість.

III. Мислю творчо

2. Біблія подарувала світові багато крилатих висловів.
Біблійні крилаті вислови:
Альфа і омега – означає початок і кінець. Перша і остання літера грецької абетки.
Берегти як зіницю ока – берегти якнайкраще і якнайцінніше.
Блудний син – людина, яка щиро покаялася у своїх помилках.
Вавилонське стовпотворіння – безлад, хаос, гамір, шум, метушня. У давньому Вавілоні люди будували вежу до небес, прагнучи зрівнятися з богом. Аби цього не сталося , бог перемішав їх мови, і будівельники перестали розуміти одне одного.
Випити чашу до дна – йти до запланованого, незважаючи на труднощі і перешкоди.
Від лукавого – зло від диявола, що несе випробовування людині у вигляді спокуси чи шкоду.
Вмивати руки – усунути себе від відповідальності. Римський прокуратор Іудеї Понтій Пілат привселюдно умив руки, коли віддав Ісуса Христа натовпу для страти. Ві часи умивання рук означало небажання брати участь у непристойній і ганебній справі.
Внести свою лепту. Лепта – дрібна монета Давньої Греції. Багаті люди часто жертвували у скарбницю Єрусалимського храму. Значні внески багатих лютей на пожертву не зменшували їх статку. В той же час бідна людина (вдова) віддала весь свій скарб: дві дрібні монети – лепти.
Вовк в овечій шкурі – заздрісна і зла людина, що приховує свої справжні лихі наміри за зовнішньою оманливою маскою порядності.
Впасти на добрий ґрунт – означає потрапити у заздалегідь підготовлене та сприятливе місце. Вислів узятий з притчі про сіяча. Насіння потрапило на кам’янистий грунт і не дало доброго врожаю, а те зерно, що потрапило на добру ділянку, дало добрі плоди.
В поті чола – трудитися старанно і важко. Бог, вигнавши Адама з раю, говорив, що він буде в поті чола добувати свій хліб.
Голос волаючого в пустелі – означає даремний заклик, залишений без найменшої уваги.
Дерево пізнання добра і зла – попередження про можливе скоєння гріха. Дерево росло в раю. Попри заборону Бога, Єва, спокушена Змієм (дияволом), скуштувала яблуко і вгостила ним Адама.
Закопати талант у землю – означає невикористання людиною своїх можливостей, грошей, здібностей (таланту), їх марнування.
За образом і подобою – створити копію або щось дуже схоже. Бог на шостий день творіння створив людину по своєму образу і подобою.
Ірод – мучитель, тиран, нелюд. Наказав убити всіх немовлят, аби знищити й маленького Ісуса, якого старці назвали царем юдейським.
Іти на Голгофу – в Римській імперії засуджених до страти розпинали на хресті. Прибита цвяхами до хреста людина повільно помирала важкою смертю від болю, голоду і спраги. Так було розіп’ято Ісуса Христа. Місцем страти стала Голгофа — пагорб на околиці Єрусалима Туди піднявся Ісус, несучи на Собі важкий хрест для власної страти, як і всі, кого прирекли на смерть. Тому вираз «іти на Голгофу» означає: іти на важку, часом безнадійну справу, страждання за когось.
Каїнова печать – тавро тяжкого злочину. Каїн із заздрості вбив свого брата Авеля, зо що Бог його прокляв.
Каменя на камені не залишити – знищити, зруйнувати все дощенту. Камінь спотикання – ускладнення, що заважає просуванню якоїсь справи.
Кесарю – кесареве, Боже – Богові – кожному своє, кожен отримує те, що йому належить.
Кінець світу. У Біблії (в Об’явленні Івана Богослова) розповідається про друге пришестя Ісуса Христа й появу антихриста, про боротьбу між ними, про тисячолітнє царство Ісуса, страшний суд і кінець світу, а потім про вічне Царство Ісуса Христа і праведників. Вирази «страшний суд» і «кінець світу» вживаються в перебільшенні чогось, особливо при жартівливо-іронічному зображенні сварки, безладдя, стихійного лиха.
Книга за сімома печатками – щось приховане, таємниче, незрозуміле, непідвладне розумінню.
Кому багато дано, з того багато і спитається – іншими словами, чим більше прав має людина, тим більше в неї і обов’язків.
Корінь зла – першоджерело, причина всього поганого.
Лікарю, зцілися сам – перш ніж засуджувати і вчити інших, виправся сам.
Манна небесна – щось цінне, отримане без витрат, «упало з неба». У Біблії – їжа. Яку Бог послав євреям з неба під час їхнього переходу через єгипетську пустелю.
Мудрий, як Соломон. Соломон — цар Ізраїльсько-юдейської держави. Як тільки він став царем, то приніс Богові жертви. Наступної ночі Бог з’явився уві сні Соломону й сказав: «Прохай, що тобі дати?» Соломон попросив мудрості. Він отримав її Коли хочуть відзначити чиєсь мудре рішення, то порівнюють його із Соломоновим.
Наріжний камінь – головна ідея, основа, суть.
Не відають, що творять – коли люди не розуміють наслідків своїх дій. Слова Ісуса, розп’ятого на хресті, про своїх катів. Із цими словами Він звернувся до Бога: «Отче, прости їм, бо не відають, що творять».
Не від світу цього – про людину, яка не схожа на оточуючих. Слова Ісуса: «Царство моє не від світу цього».
Нема пророка у вітчизні своїй – зневіра людей в здібності і таланти людини, що знаходиться поруч із ними. Слова Ісуса: «Не буває пророка без пошани, хіба тільки в вітчизні своїй та в домі своєму»
Немає нічого таємного, що не стало б явним – рано чи пізно всі таємниці розкриваються.
Неопалима купина – символізує стійкість, незнищенність. У сучасній мові — символ безсмертя. Також «неопалима купина» кажуть про того, кого не можна знищити, побороти. У Біблії розповідається про першу зустріч Мойсея з Богом, який промовляв до нього з палаючого тернового куща, що горів і не згорав, — «неопалима купина».
Не розсипайте бісеру перед свиньми – не намагайтеся знайти розуміння у людей, які не здатні вас зрозуміти.
Не сотвори собі кумира – не наслідуй і не вклоняйся сліпо, не обожнюй нікого і нічого. Із десяти заповідей Мойсея.
Нести хрест свій – терпляче виконувати свій обов’язок, обов’язки; мужньо переносити удари долі, її негаразди. У Євангелії від Іоанна говориться про те, що сам Ісус ніс хрест, на якому його повинні були розіп’яти: «І, нісши Свого хреста, Він вийшов на місце, Череповищем зване, по-гебрейському Голгофа».
Не судіть, і не судимі будете – усі справи ваші все одно повернуться до вас. Цитата з Євангелія: «Не судіть, та не судимі будете, бо яким судом судите, таким будете судимі, і якою мірою міряєте, такою й вас будуть міряти».
Не хлібом єдиним – людині слід дбати не тільки про матеріальні речі, а й про духовні потреби.
Ні на йоту – анітрохи. Йота – літера в грецькій абетці, яка може позначатися рискою і вказувати на тривалу вимову іншої літери, якщо її не вказати, загубиться сенс слова. У Біблії слова Ісуса: «…Доки не перейде небо і земля, жодна йота або жодна риса не перейде з закону, доки не збудеться все».
Обітована земля – чудове місце, де виконуються бажання, куди всі прагнуть потрапити. У Біблії – Ханаанська земля (місцевість у Палестині), земля, обіцяна Богом Мойсею для його народу.
Одним миром мазані. Миро — масляниста рослина, дуже ароматична, якою під час церковного таїнства миропомазання благословляють прихожан, змазуючи миром їхні лоби. Коли тіло Ісуса Христа поклали в гробі, то жінки наготували пахощі і миро. Про людей, яких об’єднує якась спільна риса (частіше негативна), іронічно кажуть: усі вони одним миром мазані.
Око за око, зуб за зуб – формула помсти.
Перекувати мечі на рала. У Біблії читаємо: «І перекують мечі свої на рала і списи свої на серпи, не здійме меча народ і не будуть більше воювати». У сучасній мові вислів «перекувати мечі на рала» частіше вживається в значенні: роззброїтись, відмовитися від войовничих намірів.
Плоть від плоті – кровна спорідненість. Із розповіді про створення жінки з ребра Адама: «І сказав Адам: Оце тепер вона кість від костей моїх, і плоть від плоті моєї…».
Посипати голову попелом – дуже сумувати, журитися. «Споглянувши на нього з віддалі, не пізнали його та й заплакали вголос; і роздер кожен одяг на собі, та й почали вони кидати порох проти неба понад головами своїми»
Розверзлися хлябі небесні – про рясний тривалий дощ. Історія про всесвітній потоп.
Сіль землі – найкраща частина народу. Так казав Ісус учням, що вони є сіллю землі.
Смертний гріх – учинок, який не можна пробачити. У Біблії до смертних гріхів зараховують заздрість, скупість, розпусту, ненажерливість, гординю, смуток, гнів.
Суєта суєт і всіляка суєта – щось дріб’язкове, несуттєве; марні турботи.
Темрява єгипетська – непроглядна темрява, коли нічого не видно. Під час виходу євреїв з Єгипту Бог наслав на Єгипет темряву на три дні. Терновий вінець, шлях – складний і болісний шлях, страждання. Терновий вінець був надітий на голову Ісуса, коли його вели на страту.
Тридцять срібників – ціна зради. Саме стільки отримав Іуда за зраду Ісуса.
Хліб насущний – щось життєво необхідне.
Хома невіруючий. У Євангелії розповідається, як один із апостолів, Хома, коли йому розповіли про воскресіння розп’ятого Ісуса, заявив: «Якщо я не побачу на руках Його ран від цвяхів і не доторкнуся рукою до ран Його, не повірю» Тому «Хомою невіруючим» називають людей, яких важко примусити повірити комусь або у щось.
Хто сіє вітер, пожне бурю – застереження людям, які поширюють чутки, плетуть інтриги, не замислюючись про наслідки.
Цап відбувайло – людина, яку звинувачують у тому, чого вона не робила, у такий спосіб примушуючи відповідати за чужі вчинки.
Час розкидати каміння і час збирати каміння – означає, що все на світі треба робити вчасно. Час діяти і час нести відповідальність за свої вчинки.
Шануй батька свого і матір свою. Одна із Заповідей Божих (п’ята) гласить: «Шануй батька свого та матір свою, щоб продовжились дні твої на землі, яку Господь, Бог твій, дає тобі».
Юдин поцілунок. У Євангелії розповідається, що Юда Іскаріот, один із дванадцяти апостолів Ісуса Христа, продав свого Вчителя за тридцять срібняків. Первосвящеників він попередив: «Кого я поцілую, то — Він, беріть Його й обережно ведіть». Через деякий час через докір власного сумління Юда повісився. «Юдин поцілунок» став символом зрадництва та лицемірства. Він вживається до тих людей, які за дружбою приховують справжню ворожість.
Яко тать в нощі – несподівано, як злодій уночі.

Всі завдання