Чому Октавіан розміщував особисту гвардію не тільки в Римі?
Преторіанців (особисту гвардію) Октавіан розміщував не лише в Римі, а й у провінціях, аби мати змогу оперативно відреагувати на можливі заколоти проти його одноосібної влади.
Пізнавально й цікаво
1. Як характеризують Октавіана Августа наведені факти?
Октавіан був дуже обережною людиною і зовні намагався нічим не відрізнятися від інших, аби не викликати зайвого подразнення і незадоволення в римлян. Він добре пам’ятав трагічну долю свого попередника – Цезаря, і тому постійно носив під одягом зброю і мав особисту гвардію.
2. Чому Октавіан дбав про свою охорону?
Октавіан дбав про свою охорону тому, що боявся нападу від противників узурпації ним влади (зосередження її в однієї особи).
Поміркуймо!
Чим можна пояснити зміни в архітектурній забудові Рима?
Священна особа (Август) мала жити в величному і красивому місті. Саме тому Рим “одягали” у мармур. Крім того, в такий спосіб Октавіан доводив, що правління імператора є ефективнішим в порівнянні з республіканським управлінням.
Поміркуймо!
На вашу думку, з якою метою Август вдавався до таких заходів?
Гладіаторські бої (влаштування розваг) і дармовий хліб для плебсу були дієвим популістичним (таким, що сподобається більшості населення) способом відволікання уваги від участі у державних справах.
Діємо: практичні завдання
Зіставте діяння Юлія Цезаря та Октавіана Августа за таким планом:
1) правитель –
Юлій Цезар – в різні часи своєї політичної кар’єри обіймав посади едила, полководця, римського консула, диктатора, великого понтифіка, імператора.
Октавіан Август – диктатор, довічний народний трибун, консул та цензор, верховний понтифік, принципат, імператор (головнокомадувач війська) Римської імперії з 27 року до н.е. по 14 рік н.е., прирівнював себе до божества (август – святий), Батько Батьківщини (Патер Патріє), проте Октавіан не хизувався посадами, а демонстрував відновлення старих порядків часів республіки, що насправді було лише показово.
2) невтомний завойовник –
Цезар завоював Галлію, Єгипет, Понтійське царство.
Октавіан Август – відновлював контроль над втраченими Римом землями під час громадянських війн, в тому числі в Єгипті, просунув кордони Риму на північ Балканського півострова, Придунав’я, північну Іспанію, Германію, північне Причорномор’я. На відміну від Цезаря, Октавіан обережніше проводив загарбницьку політику, намагаючись не провокувати місцеве населення на повстання проти Риму.
3) диктатор/миротворець –
Обидва політики були диктаторами, але при Октавіані диктатура суттєво укріпилася і зміцніла. Обоє примушували народи до миру шляхом їх завоювання і підкорення, хоча Октавіан показово проводив миротворчу політику щодо підкорених народів, проте римський мир тримався на військовій силі.
4) політик –
Обидва політики здійснили блискучу політичну кар’єру. Можна припустити, що Октавіан був більше політично обізнаною людиною, що дало йому змогу утримувати владу в Римі протягом аж сорока п’яти років. Він враховував помилки Цезаря і тому не скасував республіканського ладу, але запровадив зміни, що дозволили перетворити його на особливий вид монархії – принципат.
5) батько сім’ї –
Юлій Цезар був жонатим тричі – на Корнелії, Помпеї та Кальпурнії. Мав дочку Юлію від першої дружини.
Октавіан Август – син сестри Цезаря Юлії, вперше одружений з політичних мотивів на Клодії Пульхру, вдруге на Скрибонії (від цього шлюбу мав дочку Юлію), третій шлюб мав з красунею Лівією
6) покровитель мистецтва –
Цезар був письменником – до нашого часу збереглося 7 книг його авторства.
В часи Октавіана Августа література і мистецтво перебували в розквіті, імператор сприяв їх розвитку.
7) ставлення до громадян держави –
Юлій Цезар купував і роздавав землі збіднілим селянам і військовим ветеранам, аби забезпечити їх засобами до проживання, запровадив реформу надання громадянства.
Октавіан також роздавав землі в провінціях ветеранам, аби уникнути можливих невдоволення плебсу, він організовував видовища – бої гладіаторів і роздавав безкоштовно хліб.
ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання
І. Знаю нове
1. Що означають слова: імператор, преторіанці, прокуратор? Імператор (володар, воєначальник) – особа, наділена довічно необмеженими владними повноваженнями.
Преторіанці – особиста гвардія імператора.
Прокуратор – намісник імператора в провінціях, що відповідав за збір податків.
2. На кого спирався у своєму правлінні Октавіан Август? Як він здобував підтримку серед населення?
Октавіан Август опирався в своєму правлінні на вершників (верхівку плебсу, що становила військову кінноту) та преторіанців – особисту гвардію. До населення імператор ставився поблажливо, влаштовуючи видовища і роздаючи хліб біднякам. Проте до корінних жителів провінцій римляни ставилися загалом зі зневагою.
3. Що було спільного та відмінного в правлінні Цезаря й Августа?Спільним для обох була участь в тріумвіратах:
І тріумвірат 60 – 53 рр. до н. е. (Марк Красс, Гней Помпей, Юлій Цезар)
ІІ тріумвірат 43 – 32 рр. до н. е.(Октавіан Август, Марк Антоній, Марк Емілій Лепід), кінцевою метою обох тріумвіратів було захоплення влади в Римі.
Цезар прийшов до влади шляхом збройної боротьби, тоді як Октавіан – по заповіту, як прийомний син Цезаря.
В часи Цезаря посада імператора означальна воєначальника і головнокомандувача, то вже за Октавіна означала титул монарха (одноосібного правителя).
Юлій Цезар обіймав посаду едила (головного архітектора), квестора (завідував скарбницею), претора (найвища судова влада), верховного потифіка (жерця).
Цезар опирався на жорстку диктатуру, тоді як обережний Август, враховуючи долю Цезаря, був більш демократичний у своєму правлінні.
Цезар був по своїй сутності полководцем, вів був на чолі армії, тоді як Август особисто майже не брав участі у військових походах, а довіряв цю справу воєначальникам.
Октавіан відновив назву попередню державного правління – республіку, але запровадив для себе посаду принцепса, (так називали найстаршого сенатора) і тому його правління називають принципатом. Октавіану фактично належала вся повнота влади, він опирався на преторіанців – особисту гвардію, був проголошений імператором і Августом. В той же час зменшив кількість легіонів, розуміючи, що вони можуть виступити власне й проти нього.
Октавіан розпорядився поділити Рим на округи та квартали, започаткував охорону міста в нічний час, створив протипожежну варту. Август був великим будівничим, сприяв розвитку мистецтва.
4. Яка мета заходів, здійснених Августом у Римській державі?
Метою всіх заходів Августа в Римській державі було укріплення своєї влади, посилення Риму і розширення територій Римської імперії, обернення підкорених народів на рабів і перетворення Риму в культурно-мистецький центр античної цивілізації.
ІІ. Обговорюємо в групі
1. Чому, на відміну від Цезаря, Октавіан з великою обережністю вів загарбницькі війни?
Октавіан намагався утвердити в римському суспільстві думку про мирні і стабільні часи, які настали по завершенню громадянських воєн. Август був обережним і далекоглядним політиком, враховував у своїй владній діяльності суспільні настрої і був талановитішим в цій площині за Цезаря.
2. Поміркуйте, чи всі жителі та громадяни Римської імперії були задоволені правлінням Августа. Свою думку обґрунтуйте.
Принцепс Октавіан вів хитру політику батога і пряника – зубожілим громадянам роздавав гроші та хліб, влаштовував святкування, бої гладіаторів, за його наказом було спалено списки всіх боржників. В той же час Октавіан повернув усіх рабів-утікачів до їх господарів і поновив жорстокі закони, за якими в разі вбивства рабовласника карали смертю не тільки винного раба, а й усіх рабів, хто на момент убивства перебували в будинку.
До всіх підкорених народів римляни ставилися з презирством.
ІІІ. Мислю творчо
3. Запропонуйте питання до кросворду.
1. Форум – головна площа в Римі
2. Монарх – одноосібний пожиттєвий правитель держави, з успадкуванням влади.
3. Денарій – римська монета часів імперії
4. Преторіанці – особиста гвардія Октавіана Августа
5. Август – титул Октавіана
6. Провінція – завойована римлянами територія, що ввійшла до складу Римської імперії.