Дозвілля, турбота про здоров’я колись і тепер. 5 клас

Розгляньте малюнки. Які обряди супроводжують зображені свята?
На малюнках зображені обряди святкування Різдва Христового, свято Івана Купала, Великдень, святкування Дня Незалежності України.
Різдво – релігійне свято, що сповіщає про народження Ісуса Христа та прихід нового року. Святкування Різдва супроводжується колядками. Це давня українська традиція. Колядники ходять від хати до хати і розказують колядки, а господарі обдаровують колядників солодощами, фруктами чи грошима.
Святкують народне свято Івана Купала найкоротшої літньої ночі в році. На свято співають купальських пісень, заквітчують вербу, плетуть качани з вишневих ягід, стрибають через купальське вогнище, дівчата пускають на воду вінки.

На Великдень – релігійне свято Христового Воскресіння – господині випікають паски, фарбують яйця, розписують писанки, святять рано-вранці в церкві наїдки у великодньому кошику, прикрашеному барвінком та свічками. Вітаються на Великдень словами “Христос воскрес!”, на що відповідають “Воістину воскрес”. Вітання повторюють тричі.
День Незалежності 24 серпня – найбільше державне свято України. В цей день 1991 року Верховна Рада проголосила Акт Незалежності України. Це свято кожного українця, кожного патріота нашої держави. В цей день відбуваються марші ветеранів та волонтерів російсько-української війни на Сході, народна хода в містах України та її столиці – Києві, проходять численні концерти.
На усі великі українські свята українці одягають національний одяг – вишиванку.
Розгляньте малюнки. Які види дозвілля зображені на фотографіях? Якому з них ви віддаєте перевагу?
На фотографіях зображені такі види дозвілля:
– пішохідний туризм;
– перегляд фільмів в домашньому кінотеатрі;
– образотворче мистецтво;
– читання книг.

Запитання та завдання

  1. Що таке дозвілля?
    Дозвіллям називають заняття людей у вільний час, що дають їм змогу отримати задоволення й відпочити – тобто відновити свої сили для подальшої праці.
    До дозвілля можна віднести читання, перегляд телепередач, відвідування кінотеатрів, театрів, концертів, спілкування з друзями, заняття спортом, розваги, прогулянки, ігри.
  2. Яке місце в дозвіллі посідають свята?
    В дозвіллі людей свята посідають вагоме місце, завжди відбуваються у вільний час, супроводжуються певними урочистими діями (обрядами).
  3. Які культурні традиції сформувалися завдяки дозвіллю?
    В наших далеких предків свята проводилися пізньої осені, взимку чи напровесні – саме тієї пори, коли люди не були зайняті важкою працею в полі. Народні свята з часом доповнилися релігійними та державними. Народні та релігійні святкування часто збігаються у часі – свято Івана Купала – це дохристиянське свято, ознаменовує найдовший день і найкоротшу ніч, в той же час в цей день відзначається релігійне свято Різдво Івана Хрестителя. Окремо існують свята, що пов’язані з державністю – становленням і розвитком держави, також є професійні свята, коли вшановують представників певної професії – лікарів, інженерів, вчителів, працівників сільського господарства тощо.
  4. Обговоріть у групах. Чи може дозвілля мати негативні наслідки?
    Так, може. Дозвілля часто супроводжуються застіллями з надмірним вживанням алкогольних напоїв, що згубно відображається на здоров’ї людей. Недотримання правил техніки безпеки під час відпочинку може привести до нещасних випадків.
  5. Як у давнину турбувалися про здоров’я?
    Наші давні предки розуміли, що їх здоров’я насамперед залежить від способу життя самої людини, тож вони намагалися берегти своє здоров’я з ранніх літ. Важливим було виховання в підростаючого покоління розуміння необхідності здорового способу життя, що включало в себе купання, рухливі ігри, загартовування, посильні фізичні навантаження працею.
  6. Які зміни сприяли зростанню тривалості життя населення й скороченню дитячої смертності?
    Зростанню тривалості життя населення і скороченню дитячої смертності сприяли такі заходи:
    – виховання здорову способу життя;
    – застосування народної медицини;
    – накопичення наукових знань про функціонування організму людини;
    – створення закладів охорони здоров’я;
    – розробка санітарно-гігієнічних норм;
    – виробництво лікарських засобів.

Всі завдання