Завдання та запитання
1. Визначте, хто із синів Мстислава Ізяславича доклав найбільше зусиль для об’єднання Волинської землі
А Роман
Б Володимир
В Святослав
Г Всеволод
А Роман
2. Хто й коли об’єднав Волинське та Галицьке князівства в єдину Галицько-Волинську державу?
1199 р. галицькі бояри запросили князювати в Галич волинського князя Романа Мстиславича з роду Мономаховичів.
Так виникла Галицько-Волинська держава.
3. Визначте, у якому році Роман Мстиславич захопив Київ
А 1199 р.
Б 1201 р.
В 1203 р.
Г 1205 р.
Б 1201 р.
4. Прочитайте уривок з історичного джерела та дайте відповідь на запитання.
«…Високо сидиш та на своїм золотокованім престолі, підперши гори угорські своїми залізними військами, заступивши королеві дорогу, зачинивши ворота на Дунаї…»
• Про діяльність якого князя йдеться ?
А Василя Теребовлянського
Б Ярослава Осмомисла
В Данила Галицького
Г Романа Мстиславича
Б Ярослава Осмомисла
5. Знайдіть на карті (с. 146) або в історичному атласі всі географічні назви, згадані в тексті параграфа. Володарі яких країн давали притулок малолітнім братам — Данилові й Васильку, яких переслідували галицькі бояри?
В тексті параграфа згадані такі географічні назви – Перемишль, Червен, Галицьке князівство, Волинське князівство, Галич, Володимир, Придніпровська Русь, Галичина, Волинь, Суздаль, Київ, Київське князівство, Візантійська імперія, Німецька імперія, Польща, Сіверська земля, Белз, Угорщина, Люблін, Вісла, Завихвост.
6. Покажіть на карті (с. 146) або в історичному атласі центри та найбільші міста Волинського та Галицького князівств.
Галицьке князівство – Галич, Перемишль, Звенигород, Теребовля.
Волинське князівство – Володимир, Белз, Червень, Луцьк, Дорогобуж.
7. Складіть від імені Романа Мстиславича розповідь про його життя (на зразок «Повчання дітям» Володимира Мономаха, у якому він повідомляє про головні події свого життя й дає настанови нащадкам).
Я, князь Роман Мстиславич, з роду Рюриковичів, звертаюся до вас, мої нащадки, аби ви зважили на мої слова, бо маю багато прожитих літ та великий досвід управління Руською землею. За свої роки княжив я в Київській, Новгородській, Володимирській та Галицькій землі і завжди дбав про зміцнення Руських володінь. Об’єднував землі насамперед во ім’я їх сили та процвітання, зводив міста, фортеці, будував нові шляхи. В єдності наша сила. Так і ви, діти мої, з Божою поміччю, дбайте про кордони своєї землі, не давайте її нікому на поталу – ні підступному сусіду, ні далекому ворогу. Будьте на своїй землі повноправними господарями, не дозволяйте нікому керувати вами, і тоді всюди вас поважатимуть – і в далеких землях, і близьких. Будьте сильними, особливо слідкуйте за боярами, аби вони за вашою спиною не чинили зради, будьте безжальними до ворога, але цінуйте справжніх друзів, надійтеся на них і на свою зброю.
8. Складіть колективну розповідь про внутрішню й зовнішню політику Романа Мстиславича.
Основні заходи зовнішньої політики Романа Мстиславича:
– охорона західних кордонів Галицько-Волинської держави від набігів польських князів;
– дружні відносини з Візантійською імперією, що виражалися в торговельних зв’язках, підтримці християнства та боротьбі з половцями;
– дружні стосунки з Римом з метою підтримки християнства;
– воєнні походи проти половців, захист Поросся.
Основні заходи внутрішньої політики Романа Мстиславича:
– заходи, спрямовані на укріплення державності Галицько-Волинської держави;
– придушення свавільного боярства;
– активне містобудівництво, будівництво шляхів та укріплень.
9. Поясніть, чому бояри в Галичині мали сильні позиції.
Боярами називалася стара місцева аристократія (особи знатного походження), що володіли земельними угіддями та господарством і не бажали ділитися своїм впливом і владою з князями династії Рюриковичів.
Іноді Рюриковичі укладали угоду з боярами, обдаровуючи останніх маєтками і посадами, що насправді лише зміцнювало боярську владу. Місцеві бояри мали великі прибутки від солеварних промислів, єдиних в Русі, і цей факт також посилював їх всевладність. Заради збільшення свого впливу прикордонні бояри могли переходити на службу до іноземних правителів, посилюючи розбрат у краї.