Який кочовий народ жив у причорноморських степах до сарматів?
В причорноморських степах до сарматів проживали іраномовні скіфи (VІІ – ІІІ ст.до н.е.)
На основі зображення реконструкції кельтського будинку складіть коротку розповідь про життя в кельтському поселенні.
Судячи з розмірів будівлі, кельти жили великими сім’ями, до 20 осіб в одном приміщенні. В центрі будинку горіло вогнище, де готували їжу, воно давало світло й тепло. Дим піднімається вгору, до високої покрівлі, але отвору для його виходу в покрівлі нема. Очевидно, дим просочувався назовні солом’яну покрівлю.
З огляду на використання соломи для будівництва можна говорити про поширення землеробства – вирощування злакових культур.
Біля виходу з будинку висить зброя, внутрішні конструкції будинку водночас могли слугувати ткацькими верстатами – на них висять шматки тканин. Можливо, розвішена тканина служила внутрішніми перегородками в будинку.
Неподалік будинку обора з одомашненими свиньми. Біля будинку походжають кури.
Діти навчаються тримати в руках зброю, змагаючись у двобої. Поруч підлітки тягнуть в’язанки лози для будівництва – адже стіни будинку плетені з лози, яку потім обліплювали глиною. З лози огорожа для свійських тварин.
Запитання та завдання.
1. Хто такі сармати? Де й коли вони жили?
Сармати – іраномовний народ, що в жив на території Степової України в ІІІ ст. до н.е. – ІІІ ст. н.е. Сармати, як і їх попередники, скіфи, були кочівниками і займалися скотарством, жили в закритих возах-кибитках. Сарати були войовничим народом.
2. Кого називають друїдами? Яку роль вони відігравали в кельтському суспільстві?
Друїдами називали кельтських жерців, які проводили релігійні обряди. Друїди виступали хранителями звичаїв і традицій, здійснювали судочинство. До друїдів ставилися з великою пошаною. Вбивство друїда вважалося найтяжчим злочином.
3. Підготуйте короткі повідомлення про народи та племена, які
в різний час жили на кордонах із Римською імперією. За додатковими джерелами дізнайтеся, як на них впливало таке сусідство та що Римська імперія запозичила в них.
Сармати – іраномовні кочові племена, що проживали ІІІ ст. до н.е. – ІІІ ст. н.е. на північний схід від Римської імперії. Просувалися до кордонів Римської імперії під натиском войовничих хунну (гуннів). Сармати ще відомі з історичних джерел, як язиги, роксолани, аорси, алани. Жили родовим ладом.
Кельти – індоєвпропейські племена, які жили родоплемінним ладом, мешкали на північ від кордонів Римської імперії в 2-й половині 1-го тисячоліття до н. е. На території України кельти проживали на Закарпатті. Головним заняттям кельтів було землеробство. Використовували залізо для виготовлення зброї та знарядь праці, знали гончарний круг та ткацький верстат. Займалися торгівлею, використовували гроші.
Германці – проживали на північ від кордонів Риму до VІІ ст н.е. З І ст. н.е. вели переважно осілий спосіб життя. Суспільна організація германців складалася з родових общин, об’єднаних в племена. Головною складовою частиною господарства було скотарство. Займалися також землеробством.
Даки – проживали орієнтовно з ІІІ ст. до н.е. на території сучасної Румунії (Трансільванії), в Україні – на Закарпатті та півдні Одещини.
Взаємовпливи варварських народів і римлян тривали приблизно 500 років.
Від варварів римляни запозичували релігійний світогляд, проте й самі впливали на релігійні уявлення своїх сусідів.