Прочитайте фрагмент джерела й дайте відповіді на запитання.
1. Які повноваження у відносинах із запорожцями сеймова ухвала надала коронному гетьманові?
…нехай коронний гетьман, зібравши сам особисто або через уповноважених відомості про військо в тих місцях і на тому пограниччі, так впорядкує територію, на якій мешкають ці люди, щоб вони … підлягали владі призначеного їм начальника – осілого шляхтича, а також ротмістрів чи сотників з числа шляхти… Усі згадані начальники, старшина і сотники, і, нарешті, кожний рядовий, повинні скласти присягу нам і Речі Посполитій, обіцяючи, зокрема, що вони: ніколи поза волею гетьмана та його уповноважених не переходитимуть кордонів Корони ні водою, ні сушею з метою грабунку і війни із сусідніми державами… не прийматимуть нікого до свого товариства поза волею старшин, а старшина – без дозволу гетьмана».
2. Навіщо польській владі потрібно було вдаватися до подібних
заходів?
Польська влада вдавалася до подібних заходів, аби мати контроль над козацтвом з метою недопущення збільшення їх чисельності та проведення козаками самостійної політики та військових походів. Роздивіться ілюстрації, прочитайте текстівки до них.
– Поміркуйте, чому на Січі великого значення надавали військовій підготовці козаків.
В умовах постійної загрози з боку татар і турків козацький військовий вишкіл був вкрай необхідним для підтримання боєздатності козацького війська.
– Яку зброю використовували козаки?
Козаки використовували вогнепальну, холодну, метальну зброю – На гармати, рушниці, пістолі, списи, луки, шаблі.
На малюнку зображена гармата, рушниця та шабля.
– Чому саме така зброя могла прислужитися їм під час захисту та
нападу?
Шабля є найвідомішою козацькою зброєю, була ефективною в ближньому бою, шабля згадується і в народній творчості, присвяченій козацтву. На малюнку зображена похідна гармата, яку козаки могли застосовувати під час морських баталій.
– Чому свої бойові човни козаки назвали чайками?
Бойові човни козаки називали чайками тому, що вони були легкими і швидкими, мов птахи. Крім того, можна припустити, що під час руху чайок козакам найбільше траплялися ці птахи в дорозі.
– Чим вони відрізнялися від турецьких галер?
турецькі галери в порівнянні з козацькими чайками були велики, громіздкими, неповороткими та надто примітними в морі.
Розгляньте карту на стор. 35.
1) Яке місто повстанці захопили першим?
Які міста зайняли інші загони К. Косинського?
Першим містом, яке зайняли повстанці Косинського, був Пиків. Міста, зайняті повстанцями – Білогородка,Чуднів, Біла Церква, Переяслав.
2) Терени яких воєводств охопило повстання?
Повстання Криштофа Косинського охопило території Київського та Брацлавського воєводства.
3) Поблизу якого міста відбулася вирішальна битва козацьких загонів та карального війська, очоленого В.-К. Острозьким? Коли вона відбулася?
Вирішальна битва відбулася під містечком П’ятки на Житомирщині 23-30 січня 1593 року і завершилася поразкою повстанців від війська, зібраного українським магнатом Василем-Костянтином Острозьким.
4) Які території були охоплені повстанням 1595–1596 рр.?
Повстання Северина Наливайка охопило території Брацлавщини і Волині, територію сучасної Білорусі.
Де відбулася вирішальна битва цього повстання?
Вирішальна битва відбулася біля містечка Лубни в урочищі Солониця, де повстанців було взято польськими силами в двотижневу облогу 25 травня – 8 червня. В обложеному таборі було багато таборі поранених та жінок і дітей.
Про які деталі облоги табору розповідає хроніст?
…козаки отаборилися в чотири ряди возів і навколо облаштували рів і вал, аж возів видно не було…
…у брамах насипали високі горби, на яких мали гармати…
…посеред табору збудували високі зруби й між ними землю насипали…
…нашим важко було заподіяти штурмом. Вони лише на них звідусіль нападали й звідусіль їм дошкуляли, так що ні ху доби, ні коней не могли вони нікуди на випас випустити і через те помирали з голоду…
– Чи немає суперечностей між фрагментом джерела та малюнком табору на Солониці?
На малюнку не відображені земляні вали, а також зруби і горби, на яких стояли гармати.
– Що на вашу думку, дало змогу повстанцям два тижні боронити табір?
Повстанці два тижні обороняли табір завдяки збудованим фортифікаційним укріпленням та природному водному захисту (який в той же час виявився пасткою для козаків), та військовому гарту повстанців.
– Що спричинило поразку повстанців?
В оточеному таборі було багато людей, неспроможних тримати збою – жінок, дітей, поранених. Крім того, в складних умовах частина козацької старшини вела таємні переговори з польським командуванням щодо припинення опору. Врешті зрадники схопили повстанського ватажка Северина Наливайка і віддали полякам на розправу.
– Чи співчуває польський хроніст повстанцям? Свою думку доведіть рядками з тексту.
Польський хроніст співчуває повстанцям в таких рядках:
….звідусіль нападали й звідусіль їм дошкуляли, так що ні худоби, ні коней не могли вони нікуди на випас випустити і через те помирали з голоду…
….Наші од разу кинулись на них, так що не змогли вони ні вишикуватися, ні взятися до зброї…
Перевірте себе
1. Про яку подію йдеться в універсалі польського короля Сигізмунда ІІІ від 16 січня 1593 р.?
«Дійшло до вух наших, що в українських воєводствах – Волинському, Київському, Брацлавському – чиняться нечувані шкоди, кривди й грабунки. Зовсім не зважають там ні на право посполите, ні на зверхність нашу».
Мова про повстання під проводом Криштофа Косинського.
2. Установіть хронологічну послідовність подій:
– зруйнування Томаківської Січі та спорудження Базавлуцької – 1593 рік (2);
– заснування князем Д. Вишневецьким на о. Мала Хортиця Січі-фортеці – 1554 рік (1);
– козацьке повстання під проводом М. Шаули та С. Наливайка – 1595–1596 (3).
3. Дайте визначення поняттям:
– реєстрове козацтво – найняте на державну службу для охорони південно-східних кордонів Речі Посполитої. 1572 рік – найнято на службу 300 козаків, 1578 рік – 500 козаків записано до списку – реєстру;
– низове козацтво – козаки, які не потрапили до реєстру і не мали тих привілеїв, що отримали реєстровці;
– козацький табір – укріплення зі з’єднаних ланцюгами возів, обнесених земляним ровом і валом з піками назовні;
– козацька чайка – козацьке легке вітрильно-веслове судно, довжиною до 20 метрів, зі знімною щоглою та однаковими конструкціями корми і носа.
4. На які території поширилися повстання К. Косинського, М. Шаули та С. Наливайка?
Повстання поширилися на Київщину, Брацлавщину, Волинь, Житомирщину.
– Де відбулися визначальні битви повстань?
Визначальна битва повсталих козаків під проводом Криштофа Косинського відбулася під містечком П’яткою на Житомирщині, де повстанці зазнали поразки.
Визначальна битва повсталих козаків під проводом Северина Наливайка відбулася в урочищі Солониця на Полтавщині, де тривала двотижнева облога козацького табору польськими силами.
5. Які терміни доречні в розповіді про військову майстерність козацтва: панщина; легкі гармати; фільварки; рушниця; цехмайстри; спис; шабля; магдебурзьке право; табір; чайка; кріпацтво; фігура? (вірні відповіді не виділені жирним)
6. Дайте відповіді на запитання:
– З якою метою було створено реєстрове козацтво?
Реєстрове козацтво було створене польською владою з метою захисту південно-східних кордонів Речі Посполитої від турецько-татарських набігів та встановлення контролю над козацтвом. Започаткував козацьку службу польський король Сигізмунд ІІ Август 1572 року виданням універсалу (розпорядження) про залучення на державну службу 300 козаків, а його наступник, король Стефан Баторій, уклав 1578 року реєстр уже з 500 козаків, прийнятих на службу Речі Посполитій.
– Які воно мало права?
Реєстрове козацьке військо отримувало за військову службу платню та земельні володіння, дозвіл на торгівлю та промисли, мало свій суд. Реєстровцям було надано незалежність від місцевої польської адміністрації, звільнення від усіх податків і повинностей, крім військової.
– Якими були причини повстань кінця 16 ст.? У чому полягає їхнє історичне значення?
Основною причиною козацьких повстань кінця 16 століття було свавільне порушення прав козаків-реєстровців і неможливість добитися справедливості в судах. Найбільш поширеними порушеннями була затримка платні та захоплення козацьких земельних угідь польською шляхтою.
– Доведіть, що наприкінці 16 ст. козацтво перетворилося на провідну суспільну силу.
Створивши реєстр, польська влада визнала козацтво, як окрему суспільну привілейовану верству. Як засвідчили повстання кінця 16 століття, козаки стають суспільною силою, здатною очолити національно-визвольний рух українського народу проти польського гніту.