Праця і господарство: колись і сьогодні. 5 клас

1) Як традиція грошового обігу в Україні втілена в сучасних грошових знаках?
Традиція грошового обігу в Україні втілена в назві сучасного грошового знаку – гривні та зображенні тризуба – родового знаку князя Володимира Великого, державного герба сучасної України. Назва українських грошей відомі ще з часів Русі. Слово “гривня” походить від назви древньої нашийної прикраси.

2) У багатьох країнах світу існує традиція на грошових знаках зображувати видатних людей зі свого історичного минулого. Кого зображено на сучасних грошових знаках України? За допомогою додаткових джерел дізнайтеся, чим вони уславилися.
На гривнях зображені портрети видатних історичних осіб та діячів культури і науки України, діяльність яких суттєво вплинула на становлення української державності та розвиток культурно-освітнього рівня українського народу.
1 гривня – портрет князя Володимира Великого (960/963 – 1015) – Великий князь, з наказу якого 988 року була похрещена Русь. З того часу на українських землях утверджується християнська віра, а з нею і розвивається освіта. Володимира Великого християнська церква визнала святим.
2 гривні – портрет князя Ярослава Мудрого (983/987 – 1054), сина Володимира Великого, за правління князя Русь-Україна переживає період свого розквіту. Він довершив будівництво Софійського собору, розпочате Володимиром, за його правління укладена перша на Русі писана збірка законів “Руська правда”.

5 гривень – портрет гетьмана Богдана Хмельницького (1595-1657), творця Української козацької держави – Війська Запорозького. Держава постала в результаті Визвольної війни українського народу проти гніту Речі Посполитої.
10 гривень – портрет гетьмана України Івана Мазепи (1639-1709), впродовж свого правління гетьман доклав багато зусиль і коштів для піднесення господарства, культури та освіти. Та найважливішою справою його життя стала відчайдушна спроба виходу України-Гетьманщини з-під московського гніту під час Північної війни.
20 гривень – портрет Івана Франка (1856-1916), видатного українського поета. Його творчий доробок налічує кілька тисяч творів.
50 гривень – портрет Михайла Грушевського (1866-1934) видатного вченого-історика України, автора 10-томної праці “Історія України-Руси”. Михайло Грушевський – Президент Української Народної Республіки (1918).
100 гривень – портрет Тараса Шевченка (1814-1861) – геніального сина України, видатного художника і поета, автора безсмертної збірки поезій “Кобзар”.
200 гривень – портрет Лесі Українки (1871-1913), української письменниці, поетеси, перекладачки літературних творів, культурної діячки. Справжнє ім’я – Лариса Косач-Квітка.
500 гривень – портрет мандрівного філософа Григорія Сковороди (1722-1799) Григорія Савич був вчителем, письменником, байкарем, мудрецем, богословом і композитором. Автор байок, пісень та філософських творів.
1000 гривень – портрет академіка Володимира Вернадського (1863-1945) – науковця і філософа, засновника Академії наук України та Національної бібліотеки України, яка нині носить його ім’я.
Розгляньте малюнки. Складіть розповідь про розвиток сільського господарства на українських землях. Якими є основні відмінності між минулим і сьогоденням?
Проаналізувавши малюнки, можна зробити висновок, що впродовж тисячоліть люди на українській землі займалися зерновим господарством – вирощуванням зернових культур. Цьому сприяють кліматичні умови та родючі ґрунти. З глибокої давнини до і до середини 20 століття люди всі важкі землеробські роботи виконували ручними знаряддями праці, а також використовували тварин. Лише в другій половині ХХ століття землероби почали широко використовувати сільськогосподарську техніку – трактори, комбайни, вантажні автомобілі.
Простежте за малюнками, як змінювалася діяльність людини у виробництві товарів: від ремесла до сучасного роботизованого виробництва. Якими були наслідки цих змін?
На малюнках зображені етапи розвитку виробництва від простіших до більш ефективних.
1 малюнок – праця ремісника: ремісник за допомогою ручних знарядь праці виготовляв ремісничий виріб – це могли бути предмети побуту, одяг, зброя, прикраси та інше. Всі етапи виготовлення виробу ремісник виконував сам і потім обмінював чи продавав свій товар.
2 малюнок – мануфактурне виробництво: власник знарядь праці наймав робітників, які виробляли товар (вироби на продаж), отримуючи заробітну плату за виконану роботу. На мануфактурі , як і в майстерні ремісника, всі роботи виконувалися вручну, але уже існував поділ виготовлення виробу на технологічні частини. Застосовувалася верстати – більш досконалі пристрої для виготовлення товарів в порівняні зі знаряддями праці в ремісничій майстерні. Відбувалося збільшення кількості виробництва товарів.
3 малюнок – парова машина. На цьому етапі розвитку виробництва товарів верстати приводить до роботи не ручна сила робітника, а паровий двигун. Суттєво зросла кількість виготовлених товарів.
4 малюнок – роботизоване виробництво. Такий спосіб виробництва існує сьогодні. Переважну кількість технологічних операцій по виготовленню готових виробів виконують машини (роботи), керовані комп’ютерними програмами.

Запитання та завдання.

1.Чому праця є основою життя людства?
Завдяки трудовій діяльності людина створює матеріальні і духовні блага, які необхідні для задоволення її життєвих потреб.
2. Що таке економіка?

Економіка (в перекладі з грецької – ведення домашнього господарства) – це господарство, яке має забезпечувати життєві потреби людини.
3. Коли з’явилося натуральне господарство? Якими є його ознаки?

Натуральне господарство – вид трудової діяльності, коли людина забезпечувала сама себе всім необхідним – їжею, одягом, предметами побуту. При натуральному господарстві майже відсутня торгівля виробленою продукцією.
Чому воно було панівним більшу частину історії людства?
Натуральне господарство було панівним протягом більшої частини історії тому, що процеси покращення знарядь праці та вдосконалення виробництва є тривалими, і людство дуже повільно переходило до ефективніших способів його організації.
4. Який особливий товар виник після появи ринкової економіки?

В результаті ринкової економіки з’являються гроші.
5. Що вплинуло на швидкий розвиток ринкової економіки?

Конкуренція між виробниками товарів, внаслідок якої відбувається постійний прогрес (вдосконалення) технологій виробництва і товару.
6. Обговоріть у групах. Чому ринкову економіку вважають вершиною цивілізаційного розвитку?

Ринкову економіку вважають вершиною цивілізаційного розвитку тому, що в ній закладена конкуренція між виробниками товарів, що є рушієм постійного розвитку і вдосконалення виробництва.
7. Чим відрізняється натуральне господарство від товарного?
Товарне господарство передбачає обмін (торгівлю) виробленими товарами, натуральне господарство не передбачало такого обміну, а лише для власних життєвих потреб.

Всі завдання