Римська імперія. 6 клас

Чому братам Гракхам не вдалося досягти своєї мети?
Братів Гракхів убили заможні люди, які не бажали втрачати владу, отриману купівлею голосів збіднілих виборців на виборах роздачею хліба чи влаштуванням народних гулянь.

Який титул мав Цезар? Ким він був до того, як став одноосібно правити Римом?
Цезар (100—44 р. до н. е.) мав титул диктатора. Він був видатним полководцем, підкорив племена галлів на території сучасної Франції.
Що означав офіційний титул Октавіана Августа? Чи відповідав
він його реальним повноваженням?

Офіційний титул Октавіана Августа – принцепс (найстарший сенатор). Насправді в часи Октавіана це був лише титул. По суті, Октавіан
Август був імператором, а Римська держава – імперією. Октавіану Августу належала вся повнота влада, а республіканські органи влади виконували лише декоративну функцію (тобто не приймали жодних управлінських рішень без волі Октавіана).
Варто нагадати, що імперією називають державу з одноосібною владою, яка веде постійні війни з сусідніми країнами і народами, підкорюючи їх та обкладаючи високими податками.
Користуючись додатковими джерелами, підготуйте повідомлення
або презентацію про правління «п’яти добрих імператорів».

П’ять добрих імператорів – це римські імператори, що були при владі в Римі в 96-180 роках н.е.
Нерва (96–98) – поєднав принципат і політичну свободу громадян, що було практично неможливим.
Траян (98–117) – імператор – взірець успіху.

Адріан (117–138) – заснував державне поштове сполучення.
Антонін Пій (138–161) – «Благочестивий» справедливий, милосердний, добре ставився до простих людей.
Марк Аврелій (161–180) -мудрий правитель, філософ на троні.
Особливістю цього періоду історії Риму можна назвати мирний перехід влади від попереднього імператора до наступного, бо кожний імператор обирав за свого правління наступника, що стане імператором після його смерті. Правління п’яти імператорів називають золотим часом Римської держави, адже імперія досягла найвищого розквіту.
Проте до сучасних істориків дійшли свідчення лише верхівки римського суспільства, і нічого не відомо про життя нижчих верств населення, тому до визначення “золотої доби п’яти римських імператорів” потрібно обережно оцінювати, враховуючи брак інформації.

Ким був Октавіан?
Октавіан (63 р. до н.е. -14 р. н.е.) прийомний син Цезаря.
Як він став Августом?
Октавіан переміг ворогів – вбивць Цезаря, прихильників республіканського управління в Римі, Сенат проголосив його Августом, тобто “обраним богами”.

Запитання та завдання.

1. Що стало причиною кризи в Римській республіці? Якими були її наслідки?
Криза Римської республіки почалася в І ст. до н.е. Її основні причини:
– постійні завоювання і збільшення кількості рабів, які стали основною робочою силою в господарстві;
– внаслідок значного поширення рабської праці, що витіснила працю вільних селян та ремісників, останні втрачають засоби до існування, продаючи своє майно;
– тривала служба в римській армії приводила до розорення господарств римських воїнів;
– падіння цін на хліб, зумовлене його доставкою з завойованих територій (провінцій) – Сіцілії та Африки, що привело до втрати прибутків землеробів і їх розорення;
– Римське управління суспільством втрачало демократію: з появою збіднілого населення їх голоси скуплялися на виборах багатими людьми, і, як наслідок, лише багаті люди мали вплив у суспільстві.
2. Якою була політика Юлія Цезаря?

На підкорених Римом землях Цезар створював римські колонії (провінції) і заселяв там збіднілих римлян. Всього Цезар переселив у завойовані землі 80 тисяч ветеранів (колишніх воїнів) та бідняків (пролетарів). Там вони отримали земельні ділянки. Таким чином Цезар прагнув уникнути соціальної напруги в Римі (протистояння між багатими і бідними громадянами, що будь-якої миті могло перерости в повстання) і віддячити своїм воїнам за вірну службу.
Цезар керував Римом лише чотири роки. Він був надто самовпевненим, бо вважав, що влада в Римі належить йому і тільки йому, тож не зважав на значну кількість прихильників республіканського ладу в Римі і врешті поплатився за це життям –
в 44 р. до н. е. Цезаря вбили прихильники республіки, які не терпіли одноосібну владу.
3. Якими були основні повноваження римського імператора?
Римський імператор мав усю повноту влади – цивільну і військову. Влада зосереджувалася в руках однієї особи.

Всі завдання