1) Розгляньте малюнок. Який тип будинків зображено?
На малюнку зображена інсула – кількаповерховий будинок для небагатих громадян.
Що розміщується на перших поверхах будинку?
На перших поверхах інсул розташовувалися більш облаштовані помешкання, ніж на верхніх. Вони могли мати водогін і каналізацію, чого не бувало на горішніх поверхах.
2) Чому мешканці верхніх поверхів вивішують свої речі на вулиці?
Мешканці верхніх поверхів вивішують випрані речі з вікон на вулицю, бо інакше не мають можливості їх просушити.
3) Що, на вашу думку, виливають із вікон?
З вікон горішніх поверхів виливають брудну воду.
Хто міг користуватися таким посудом: заможні чи пересічні римляни?
Срібним посудом могли користуватися лише заможні римляни (патриції).
1) Розгляньте малюнок. Назвіть основні частини домусу.
Основні частини домусу – кімната для святкових обідів, кімната для рабів, кабінет, кухня, внутрішній дворик, спальня, комора, пекарня, сад.
2) Користуючись малюнком, текстом підручника та додатковими джерелами, складіть невелику розповідь (5—6 речень) про життя заможної римської сім’ї в домусі.
Після сніданку вся римська родина (фамілія) займалася своїми справами – господар дому давав розпорядження рабам, потім ішов у свій кабінет, де підраховував прибутки свого господарства. Дружина теж займалася господарськими клопотами – давала вказівки домашнім рабам по приготуванні їжі та випіканню хліба для святкового обіду. Згодом жінка відправлялася в сад, де відпочивала в тіні дерев. Діти бавилися біля фонтана у внутрішньому дворику
Запитання та завдання.
1. Кому належала вся повнота влади в римській сім’ї?
Вся повнота влади в римській сім’ї належала найстаршому чоловікові.
2. Які два типи помешкань існували в римських містах?
В римських містах існували інсули (окремі кімнати без додаткових зручностей для незаможних городян в кількаповерховому будинку) та домуси (великі будинки багатих римлян).
3. Назвіть основні продукти харчування пересічних римлян.
Основним продуктом харчування для пересічних римлян був хліб та каша. Вживали в їжу капусту, ріпу, цибулю, редьку та боби. Запивали це все розведеним водою вином. Із молочних продуктів римляни споживали твердий козиний або овечий сир, який їли із хлібом, а також додавали до страв. М’ясо (здебільшого ковбаси зі свинини) їли вкрай рідко, на свята.