Що таке елліністичні держави? Хто в них правив?
Еліністичні держави утворилися після швидкого розпаду імперії Александра Македонського, яка виявилася неміцною. Призначені Александром воєначальники управителями земель (діадохи) після смерті Македонського почали ворогували між собою. Як наслідок, нащадки діадохів очолили монархічні держави.
1) Назвіть основні елліністичні держави.
Елліністичні держави: царство Селевкідів, царство Птолемеїв, Парф’янське царство, Греко-Бактрійське царство, Мідія Атропатена, Велика Вірменія, Мала Вірменія, Каппадокія, Галатія, Понт, Пафлагонія, Віфінія, Пергамське царство, Македонія, Епір, Ахайя, Спарта, Афіни.
2) Знайдіть на карті Александрію Єгипетську.
Александрія Єгипетська знаходиться на півночі Єгипту (царство Птолемеїв).
Як називалася мова міжнародного спілкування за часів еллінізму?
Мовою міжнародного спілкування за часів еллінізму була мова койне.
Порівняйте наведену скульптуру із творами мистецтва архаїчної та класичної Греції. Який висновок можна зробити про розвиток мистецтва за часів еллінізму?
Рівень культури часів еллінізму був значно вищим в порівнянні з культурою архаїчної та класичної Греції. Зокрема, скульптура часів еллінізму вражає довершеністю форм.
Поміркуйте, чому багато видатних вчених жили в Александрії.
Багато вчених проживало в Александрії тому, що місто було на перехресті торгових шляхів між Європою, Африкою та Азією, і відповідно, було великим торговельним і культурним центром елліністичного світу.
Запитання та завдання
1. Що таке еллінізм? Назвіть його характерні риси.
Еллінізмом називають період світової історії від часу смерті Александра Македонського (323 р. до н. е.) до підкорення останньої еліністичної держави Римською імперією (30 р. до н. е.)
Характерною рисою цього періоду є формування нової культури в результаті поєднання грецької та східної культур.
2. Назвіть чинники, завдяки яким стало можливим виникнення
та поширення культури еллінізму.
Основні чинники виникнення і поширення еллінізму:
– завоювання Александра Македонського;
– утворення еліністичних держав;
– поширення грецької культури на завойовані території;
– поєднання грецької та азійської культур і формування на їх основі елліністичної культури.
3. За допомогою додаткових джерел підготуйте короткі повідомлення про винаходи, відкриття та наукові досягнення елліністичних вчених, митців і філософів.
Герон Александрійський (10 до н.е. – 70 р. н.е.)- винахідник, математик, йому належить знаменита формула Герона – обчислення площі трикутника та заклав основи автоматики. Про його наукові праці і відкриття людство дізналося через 2000 років після його смерті.
Архімед – (287 до н.е., — 212 до н. е.) — давньогрецький математик, фізик, інженер, винахідник та астроном. Архімед вважається найвидатнішим математиком античних часів та одним з найвидатніших вчених за всю історію людства. Найвідоміший закон Архімеда говорить про те, що тіло, занурене у рідину, витискує стільки води, скільки має свого об’єму.