Київська держава за Ярославичів. 7 клас

Завдання та запитання.

1. Назвіть одним словом: Ізяслав, Святослав, Всеволод.
Тріумвірат
2. Хто володів Києвом після з’їзду в Любечі?

Після Любецького з’їзду, що відбувся в 1097 році, Києвом володів Святополк Ізяславич (внук Ярослава Мудрого).

3. На якій річці відбулася битва з половцями в 1068 р.?
Битва з половцями відбулася на півдні Переяславського князівства, на річці Альті, притоці Трубежа. Завершилася поразкою Ярославичів. Це була одна з перших зустрічей руського війська з кочівними племенами половців.
4. Прочитайте уривок з історичного джерела та дайте відповідь на запитання.
«…Ось доручаю заступити мене на столі моєму в Києві старшому сину моєму і братові вашому Ізяславу, слухайтесь його так само, як слухались мене, хай він замінить вам мене…»
Якого князя це заповіт? Чи виконали діти батьківський наказ?
А Володимира Мономаха, так
Б Володимира Мономаха, ні
В Ярослава Мудрого, так
Г Ярослава Мудрого, ні

Г.
5. Прочитайте уривок з історичного джерела та дайте відповідь на запитання. «… Прийшли іноплемінники на Руську землю, половців безліч, Ізяслав же, Святослав і Всеволод вийшли їм назустріч на Альту (річку)…»
Про дітей якого князя йдеться?
А Володимира Великого
Б Ярослава Мудрого
В Володимира Мономаха
Г Мстислава Володимировича

Б.

6. Прочитайте уривок з історичного джерела та дайте відповідь на запитання. «… Прибули князі в город, щоб уладнати мир. І говорили вони один одному: „Пощо ми губимо Руськую землю, самі проти себе зваду маючи? А половці землю нашу розносять і раді є, що межи нами війна донині. Відтепер з’єднаймося в одне серце й обережімо Руськую землю”».
Про яку подію йдеться?
А з’їзд князів у Чернігові, 1068 р.
Б з’їзд князів у Вишгороді, 1072 р.
В з’їзд князів у Любечі, 1097 р.
Г з’їзд князів у Києві, 1113 р.

В.
7. Назвіть місто, де відбулося повстання 1068 р. Охарактеризуйте це повстання за планом: а) причини повстання; б) перебіг подій; в) наслідки.

Повстання 1068 року відбулося в Києві.
а) причиною повстання була відмова князя Ізяслава дати киянам коней та зброю (проте не відомо в дійсності, чи він мав зброю й коней на той час) для боротьби з половцями після нищівної поразки тріумвірату синів Ярослава (Ізяслава, Святослава, Всеволода) на річці Альті;
б) повсталі кияни звільнили ув’язненого за непокору Києву полоцького князя Всеслава Брячиславича та проголосили його київським князем. Ізяслав зі Всеволодом втекли з князівського терему, який відразу був пограбований повсталими. Ізяслав утік до Польщі, а через півроку повернувся для помсти киянам разом з польським військом на чолі з князем Болеславом ІІ Сміливим, братом своєї дружини;
в) Всеслав без бою утік до Полоцька, Ізяслав увійшов до Києва разом з Болеславом, але тільки після того, як над киянами вчинив розправу його син Мстислав. Повстання зазнало поразки.
8. Відтворіть у зошиті схему. Доповніть її. Складіть за нею розповідь «Боротьба Ярославичів за київський престол».
1054 р. (Всеволод, Святослав, Ізяслав) – 1073 р. (Святослав)

– 1076 (Олег Святославич) – 1078 (Всеволод Ярославич) – 1093 (Святополк Ізяславич) – 1113 (Володимир Всеволодович Мономах).
9. Порівняйте принцип престолонаслідування, який заповів Ярослав Мудрий, і вотчинний принцип його внуків.

Вотчинний принцип неминуче приводив до роздроблення і послаблення Київської держави, бо батьківські володіння передавалися в спадок дітям, тому втрачалася їх залежність від київського князя.
Удільний принцип вів до посилення ролі київського князя і зміцнення Київської держави, адже лише він мав право наділяти землею.
10. Проаналізуйте, чи виконав Любецький з’їзд основне своє завдання.

Частково, бо основними завданнями Любецького з’їзду було припинення міжусобиць та формування вотчинної власності на землю, а також об’єднання зусиль в боротьбі проти половецької загрози. Проте князівські чвари не припинилися й після домовленостей в Любечі, а половецька загроза усунута не була.
11. Відновіть текст, використовуючи текст параграфа та довідку.
Восени
1097 в м. Любечі на Дніпрі зібрався з’їзд князів Київської держави. На ньому були присутні 6 князів, які вирішили припинити міжусобні війни і проголосили, що кожний князь повинен володіти землями, які успадкував від батька. З’їздом керували Святополк Ізяславич і Володимир Мономах. На з’їзді було проголошено об’єднання сил проти половецької загрози й вирішили організувати спільний похід проти половців.
Довідка: 1097, з’їзд, 6, припинити міжусобні війни, землями, Свято-
полк Ізяславич, Володимир Мономах, об’єднання сил проти, спільний похід, половців.
12*. Порівняйте репродукцію історичної картини П. Андрусіва «З’їзд князів» (с. 107) з літописним описом з ’їзду князів. Наскільки достовірно художник відобразив цю подію?

Можливо, на картині художника П.Андрусіва перебільшена кількість осіб – учасників Любецького з’їзду, проте в цілому картина реалістична.

Всі завдання