1. Яку релігію сповідували наші предки в дохристиянський період?
В дохристиянський період наші предки сповідували політеїзм (багатобожжя) – вірування в багатьох богів.
2. Прочитайте з історичного джерела слова Константинопольського патріарха Фотія й виберіть правильну відповідь на запитання.
– Про яку подію йдеться?
Б – хрещення Аскольда в Константинополі приблизно 860 р.
3. Робота в групах.
I група.
Виберіть із тексту розділів І і ІІ інформацію про релігійні події;
позначте відповідні дати на стрічці часу;
– 860 р. князь Аскольд охрестився зі своїми дружинниками. Від часів Аскольда візантійці зараховували Русь до християнських держав.
– 960 р. – хрещення в Константинополі княгині Ольги в соборі святої Софії.
– 988 р. – Володимир і його дружинники прийняли хрещення в захопленому Володимиром Корсуні (Херсонесі), що в Криму.
– 988 р. – хрещення киян і далі жителів усіх міст Русі.
– 988 р. – Будівництво церкви Богородиці (Десятинної) – першого кам’яного храму на землях Русі-України.
– 1037 р. – будівництво собору святої Софії.
– 1051 р. – Ярослав Мудрий скликає у Києві Собор (збори) єпископів, на якому призначено митрополитом Київським русина Іларіона — священика церкви Спаса в с. Берестові, (тепер на місці села Києво-Печерська Лавра). Згоди на висвячення митрополита Іларіона від Константинопольського патріарха не було.
II група.
Занотуйте відомості про релігійних діячів тих часів, згаданих
у і та II розділах.
Брати Кирило та Мефодій – слов’янські просвітителі та проповідники християнства, творці слов’янської азбуки – глаголиці та кирилиці, перші перекладачі богослужбових книг на слов’янську мову. Цією мовою святі Кирило й Мефодій, які за походженням були болгарами, переклали з грецької Святе Письмо.
У «Паннонському житії» просвітителів слов’ян святих Кирила та Мефодія міститься розповідь про місію Кирила до Хозарії. Під час цієї місії Кирило провів зиму 860-861 рр. у Херсонесі Таврійському.
Константинопольський патріарх (глава церкви) Фотій – сучасник київського князя Аскольда, хрещеного 860 року. Фотій про цю подію писав наступне: “Тепер вони проміняли еллінську й безбожну
віру (язичництво), у якій раніше перебували, на чисте християнське
вчення, увійшовши в число підданих нам друзів. У них загорілася така спрага віри та ревність, що вони прийняли пастиря й з великою старанністю справляють християнські обряди”
Іларіон – автор найдавнішого твору давньоукраїнської філософської літератури «Слово про закон і благодать» (1037 р.), один із засновників Києво-Печерського монастиря (нині Києво-Печерська Лавра).
1051 р. Собор руських єпископів без згоди Константинопольського патріарха обрав Іларіона главою руської церкви. Він став першим Київським митрополитом-русичем.
Антоній Печерський (бл. 982-1073) з Любеча – спочатку був монахом у Візантії на Афоні – центрі тодішнього монастирського життя. Повернувшись у 40-х роках XI ст. до Києва, чернець заснував Києво-Печерський монастир і чоловічий монастир у Чернігові (Антонієві печери).
Феодосій народився в Василеві (нині Васильків) – настоятель (глава) Києво-Печерського монастиря, 1073 року започаткував у монастирі будівництво Успенського собору. Собор був зруйнований 1941 року, відновлений в новітні часи у 2000 році.
4. Прочитайте інформаційні повідомлення про монахів і видатних давньоруських церковних діячів Антонія та Феодосія. Випишіть незнайомі для вас слова й дізнайтеся про їх значення.
Монахи (ченці) – буквально грецькою мовою самітники, усамітнені жителі монастирів, що присвячували своє життя служінню Богу.
Послух – обов’язки монаха.
Афон – монастир на горі Афон, осередок православного чернечого життя.
Чернечий постриг – церковний обряд постриження волосся, що символізує належність до церкви.
Патерик – життєпис і повчання святих церковних отців, збірники оповідей про їхнє життя, про людей, що з Божою поміччю зробили великий внесок в розбудову Церкви.
5. Об’єднайтесь у групи, застосовуючи метод «мозкової атаки». Проаналізуйте результати всіх виконаних завдань і сформулюйте висновок про роль християнства та церковних осередків у розвитку освіти, культури, моралі давньоруського суспільства. Запишіть цей висновок.
Роль християнства та церковних осередків в розвитку освіти, культури і моралі є надзвичайно важливою, адже християнство насамперед заклало в слов’янське суспільство нові правила взаємовідносин між людьми. Християнство поволі витісняло язичництво зі звичаями кровної помсти.
Християнська церква із суворою ієрархією від нижчих чинів до вищих стала зразком державного будівництва.
Церква на майбутні століття стала центром освіти, книжного слова, архітектури і мистецтва.
Християнство принесло на Русь-Україну азбуку-кирилицю, якою ми використовуємо і сьогодні, іконопис, церковний спів.