Запитання й завдання.
1. Коли розпочалася Перша світова війна? У складі армій яких держав воювали українці?
1 серпня 1914 р. почалася Перша світова війна, яку її сучасники називали Великою.
2. Хто очолював Українську Центральну Раду?
Українську Центральну Раду очолив Михайло Грушевський, відомий вчений-історик.
3. Що проголошував Перший Універсал УЦР?
Перший Універсал був документом-зверненням до українського народу про самостійність України, аби українці почали самі порядкувати своїм життям.
4. Як називався перший український уряд? Хто його очолював?
Український уряд називався Генеральним Секретаріатом, його очолював письменник Володимир Винниченко.
5. Яку подію відзначають як День соборності?
Злиття двох українських держав – Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки в одну 22 січня 1919 р. називають Днем соборності України, що було закріплено Актом Злуки УНР і ЗУНР. На чолі УНР був Симон Петлюра, а ЗУНР очолював Євген Петрушевич.
6. Який існує взаємозв’язок між Першою світовою війною та Українською революцією?
Перша світова війна привела до революцій в Російській та Австро-Угорській імперіях, їх розпаду та проголошення незалежності підкореними народами. Перша Світова війна стала поштовхом для українців до революції, адже внаслідок війни народне життя погіршилося, що є важливою причиною революційних змін.
7. Які події спонукали до проголошення незалежності Української Народної Республіки?
Після Лютневої революції 1917 року в Російській імперії до влади прийшов Тимчасовий уряд, з яким намагалася мирно співіснувати Українська Центральна Рада (УЦР). Проте на початку листопада 1917 року владу в Росії захоплюють більшовики та роблять спроби захопити владу і Україні. В цих непростих умовах УЦР7 листопада 1917 р. проголошує Третій Універсал про створення Української Народної Республіки (УНР).
8. Чому українці зазнали поразки у визвольних змаганнях?
На це питання не існує однозначної відповіді, проте можна окреслити декілька вагомих причин, що привели до поразки визвольного руху:
1) відсутність в українців досвіду державного будівництва внаслідок важкого колоніального минулого;
2) суперечності в баченні майбутнього України самими українцями;
3) оточення України країнами-агресорами;
4) відсутність в значної частини українців внаслідок колоніального минулого національної ідеї, тобто усвідомлення самих себе окремою нацією, національною спільнотою, що має повне право жити вільним життям в сім’ї європейських народів.
На жаль, поразка визвольних змагань початку ХХ століття привела до великих трагедій українства в майбутньому.
9. Проти кого довелося вести боротьбу українцям у роки визвольних змагань?
Із півночі й сходу до України йшли війною російські більшовики. На півдні вели наступ війська російських білогвардійців, які були одночасно і проти більшовиків, і незалежної України – вони прагнули відродити Російську імперію, якою вона була до початку революцій. Із заходу на українські землі претендували Польща, Румунія та Чехословаччина.
Українці героїчно боролися за Україну, та все ж не змогли відстояти її незалежність. Україна була розділена між Росією, Польщею, Румунією та Чехословаччиною. Більша частина українських земель опинилася під владою російських більшовиків.
10. Обговоріть у групах. Чому новоствореній Українській державі одразу довелося силою відстоювати своє існування?
Українській державі відразу довелося силою відстоювати своє право на існування тому, що українські землі довгий час були під владою країн-загарбників, і жодна з них не хотіла втрачати українських територій.