Розгляньте картосхеми. Визначте, які зміни відбулися в зазначені періоди.
Крим у ХІІ – ХV ст. належав до держави монголо-татар Золотої Орди (був її окремою частиною – улусом) за винятком князівства Феодоро (залежало від Золотої Орди до 2-ї половини XIV ст.) та генуезьких володінь на півдні та сході Кримського півострова. 1449 року Крим виходить зі складу Золотої Орди внаслідок її розпаду на окремі ханства і стає незалежним Кримським ханством.
В ХV ст. князівство Феодоро припинило своє існування – 1475 року князівство було знищене турками-османами, як і генуезькі торговельні міста.
Розгляньте схему. Спираючись на текст підручника, укажіть роль, яку виконували в управлінні державою ці елементи влади.
Схема відображає управління Кримським ханством після 1578 р. – часу втрати незалежності внаслідок турецького завоювання.
Очолював Кримське ханство хан, але він був залежним від турецького султана та виконував його розпорядження. Диван це дорадчий орган управління при ханові. До складу дивану входили мурзи – представники багатих іменитих родів ханства та муфтій – очільник мусульманського духовенства та суддя.
1) Що можна дізнатися про Бахчисарай з опису Е. Челебі?
Челебі розповідає про місцевість, де знаходиться Бахчисарай та розміри міста. З особливим захопленням він розповідає про ханський палац та палацовий сад, який порівнює з раєм.
2) Про які господарські заняття згадується в документі?
З опису Челебі можна довідатися про численні млини в Бахчисараї – отже, в місті проживало багато мельників, що мололи борошно. Також можна сказати про розвиток будівельної справи та садівників – справжніх майстрів садово-паркової справи.
3) Спираючись на опис та ілюстрацію, складіть розповідь про Ханський палац.
Ханський палац вражав уяву своїми розмірами та розкішшю. У кам’яній будівлі, вкритій червоною черепицею, налічувалося 4,5 тис. приміщень і прекрасний диво-сад, що оточував палац з чотирьох сторін та який можна було порівняти з райським куточком. Чого лише не росло в ньому! Тут і привезені з Анатолії (Центральна Туреччина) цибулини спіканарда, гвоздики з Трапезунда (місто на чорноморському узбережжі Туреччини), нарциси зі столиці Османської імперії Стамбула, кулясті тюльпани «Монд Челебі», нідерландські тюльпани «Челебі Ходжа», багато видів анемонів, прекрасні гіацинти, і багато-пребагато тисяч інших різних подарованих ханському саду квіток.
А весною розпускаються квіти фруктових дерев: тут є і сливи, і яблуні, є груші й черешні, ростуть вишні… Пахощі довкола. Це рай. Це справжній рай.
Запитання та завдання.
1. Коли і як було утворене Кримське ханство?
Кримське ханство було утворене внаслідок розпаду Золотої Орди на окремі частини. Колишній Кримський улус став ханством. Ця подія відбулася 1449 року, коли кримська знать, очолювана Хаджі-Гераєм звільнилася від монголо-татарської залежності.
2. Як виник кримськотатарський етнос?
Після захоплення Криму Золотою Ордою монголи й підкорені ними племена половців, що змішалися з місцевим населенням, утворили кримськотатарський етнос.
3. Укажіть хронологічні межі існування Кримського ханства.
Кримське ханство існувало з 1449 р. по 1578 р.
4. Коли Кримське ханство потрапило під владу Османської імперії?
Кримське ханство потрапило під владу Османської імперії в 1578 р., коли Хан Менглі-Герай визнав її зверхність.
5. Яке місто було столицею ханства?
Два міста в різний час були столицями Кримського ханства – Столицею ханства спочатку було місто Кирк-Ор, а з 1532 р. – Бахчисарай.
6. Які види господарювання були характерні для кримських татар?
В степовому Криму татари займалися скотарством, в горах було поширене землеробство – займалися вирощуванням злакових та городніх культур, поширене садівництво і виноградарство. Добували сіль. Мало місце розвиток ремесла – ковальство, зброярство, ткацтво, гончарство, ювелірна справа.
7. Що таке ясир?
Татари нападали на сусідні народи (українців зокрема), захоплювали в полон та продавали невільників (ясир) в рабство. За двісті років татарських набігів в ясир потрапило 5 млн. людей. Найбільший невільничий ринок в Османській імперії був у Криму в місті Кафі (сучасна Феодосія).
8. Коли кримськотатарський народ пережив геноцид?
Геноцид – це знищення народу за національною ознакою. Кримські татари пережили геноцид у травні 1944 року, коли їх примусово вивозили (депортували) з Криму, змушуючи покидати домівки. Депортація почалася 18 травня 1944 року. Багато татар загинули під час переїзду, що відбувався в нелюдських умовах, а також на чужині. Геноцид здійснювався за злочинним наказом тодішнього керівника Радянського Союзу Йосипа Сталіна. Лише після розпаду радянської імперії татари змогли повертатися додому, проте їх домівки були вже давно заселені іншими людьми.