Утворення Київської держави Русі-України. 7 клас

1. Що таке додержавні утворення? Які східнослов’янські додержавні утворення вам відомі?
В ранньофеодальний період історії слов’янські роди об’єднувалися в племена, які, в свою чергу, при потребі (наприклад, для оборони від ворога) об’єднувалися в племінні союзи. Варто зазначити, що племінні союзи, на відміну від держави, не були постійними утвореннями. Перші такі додержавні союзи укладали племена антів, про що свідчать візантійські джерела.

Племінні союзи з часом перетворювалися на племінні княжіння – суспільні утворення, що були безпосередніми попередниками держави, і багато в чому її нагадували, бо мали ряд ознак, подібних державі:
а) спадкова князівська влада (у племінному союзі була влада вождя без права успадкування;
б) укріплені міста-городища, що мали постійне оборонне значення;
в) приватна власність, в тому числі на землю;
г) виражена майнова та соціальна нерівність;
ґ) професійне військо – дружина, тоді як у племінному союзі було лише ополчення – під час війни брали до рук зброю всі, хто міг її тримати.
Проте в племінному княжінні не було організованого збору податків з чітко визначеної території.
Держава являється політичним суспільним об’єднанням, тоді як роди і племена є етнічними об’єднаннями. Союзи племен та племінні княжіння є перехідною ланкою від етнічного об’єднання до політичного.
2. Що таке держава та які її ознаки?
Держава – це стійка суспільна організація, що приходить на зміну родовим і племінним об’єднанням. Має чітко виражені ознаки: владу, військову дружину,територію, суспільні групи, податкову систему.

3. Що приваблювало скандинавів на сході Європи?
Варягам був потрібен контроль за торговельним шляхом “з варяг у греки”, також їх цікавила Візантія і Царгород (Константинополь) зокрема, що був на значно вищому щаблі цивілізації в порівнянні з варварами-варягами.
4. У якій послідовності правили Олег, Дір, Аскольд?
Дір, Аскольд, Олег.
5. Дайте визначення термінам «князь», «дружинники». Яку роль у давньослов’янському суспільстві відігравали князь та його дружинники?
Князь – керівник племені або племінного союзу; з появою держави – правитель зі спадковою владою.
Дружинник – в Русі був воїном зі збройного загону, на якого опиралася князівська влада, був частиною постійної військової сили князя й певною мірою брав участь в управлінні князівством.
Князь та дружинники перебували на верхньому щаблі суспільної драбини, вони організували суспільство в державу, проводячи політичне об’єднання племен переважно застосовуючи військову силу і примус.
6. Покажіть на карті (с. 24) чи в історичному атласі, звідки прийшли до Києва Аскольд і Дір. Чим уславилися ці київські правителі?
Згідно “Повісті минулих літ” літописця Нестора Аскольд і Дір були варягами і перебували на службі в новгородського князя Рюрика, то ж до Києва вони потрапили з Новгорода.
Втім, інші джерела вказують на слов’янське походження Аскольда і Діра, називаючи їх нащадками Кия, представниками полян.
Про Діра згадують арабські джерела (мандрівник Аль-Масуді), який називає Діра найвідомішим слов’янським князем, що володів містами і землями та вів торгівлю з мусульманськими купцями.
Аскольд відомий чотирма військовими походами на Царгород (найвідоміший – 860 року) та укладенням вигідних угод; першою спробою хрещення Русі.
7. Які племена приєднав до своєї держави князь Олег?
Новгородський князь Олег (регент при Ігореві, синові Рюрика) під час свого правління в Києві (882-912) значно розширив межі держави, приєднавши землі древлян, уличів, радимичів, кривичів та сіверяни. Він підкорив і північні угро-фінські племена – чудь і мерю.
8. Установіть відповідність між датами та подіями й розкажіть про наслідки кожної з них.
1) 860 р. А найбільший похід Олега на Візантію;
2) 907 р. Б підступне вбивство Аскольда Олегом;
3) 911 р. В другий похід Олега на Візантію;
4) 882 р. Г перший похід Аскольда на Візантію.

1 – Г, 2 – А, 3 – В, 4 – Б.
9. Яке походження назви Русь? Поясніть на прикладах це поняття.
Походження назви Русь на сьогодні не з’ясовано остаточно. Є лише версії походження.
1) Слов’янське рудь, рус, що означає світлий (світловолосий), русий, русявий;
2) роси – слов’яно-сарматське плем’я, територія розселення яких знаходиться в басейнах річок Рось, Росава, Роська, Раставиця;
3) ротсі чи руотсі – назва скандинавського племені;
10. Порівняйте процес утворення держави в слов’ян і народів Західної Європи, зокрема франків.
Процес утворення держав у ранньосередньовічному суспільстві в слов’ян та франків має багато подібних рис. Зокрема, це:
– наявність влади, яка стає віддаленою від народу (народні збори з виборами вождя племені відходили в минуле);
– населення розміщене на певній території, яка контролюється владою;
– збір податків (данини) владою для забезпечення існування тієї ж державної влади;
– спадкова влада.
11. Проаналізуйте договори русинів із Візантією. Чи були вони вигідними для Русі? Відповідь обґрунтуйте.
Договори з Візантією були вигідними для Русі, бо диктувалися русинами-переможцями, тому й не дивно, що візантійці поступалися своїми інтересами.
Так, у “Повісті минулих літ” Нестор каже, що договір стосувався найперше пільг русичам під час торгівлі.
Коли врахувати, що одним з найважливішим чинником формування держави з центром у Києві був контроль за шляхом “з варяг у греки”, то стає зрозумілим велике значення цих угод для русичів.
12. Прочитайте поданий нижче уривок із «Повісті минулих літ» і дайте відповіді на запитання.
«…По Дніпру, а у верхів’ї Дніпра — волок до ріки Ловоті можна увійти в Ільмень, озеро велике. Із цього ж озера витікає Волхов і впадає в озеро велике Нево, а устя того озера входить у море Варязьке. І по тому морю можна дійти до самого Риму, а од Риму прийти по тому морю до Цесарограда, а від Цесарограда прийти в Понт море, у яке впадає Дніпро-ріка…»
1) Про який шлях ідеться в наведеному уривку літопису?

В уривку з літопису йде мова про шлях “із варяг у греки”.
2) Якими є сучасні назви згаданих географічних об’єктів?

Цесароград – сучасний Стамбул, Варязьке море – це Балтійське море, Понт море – Чорне море, озеро Нево – Ладозьке озеро, річка Ловоть сучасна – Ловать.
3) Що таке волоки? Дослідіть за картою (с. 39), де вони пролягали.

Волоки – це сухопутні місця на торговельному шляху з варяг у греки, де доводилося перетягати (волокти) кораблі суходолом від ріки до ріки. Волоком кораблі тягли двічі: з Ловаті до Західної Двіни, і з Західної Двіни у Дніпро.
13. Висловіть власне ставлення до постатей Аскольда й Олега.
Обидва князі намагалися утвердити міць держави, Аскольд – Куявії (власне Русі), Олег – об’єднаної з Руссю Новгородської Славії. Аскольд прагнув поширити християнство, Олег відстоював багатобожжя (язичництво) слов’ян. І Аскольд, і Олег успішно добилися контролю над торговельним шляхом із варяг у греки, укладаючи з Константинополем вигідні для Русі торговельні угоди.
Проте Олег вражає своєю підступністю, вбивши Аскольда, який, за однією з версій, належав до Києвичів, за іншою – був варягом Рюрика.
14. Розгляньте малюнок Г. Якутовича на с. 35. Чому художник намалював Олегові кораблі подібними до варязьких?
На малюнку кораблі подібні до варязьких в зв’язку з тим, що Олег до Києва прибув з Новгорода, і власне сам був варягом. Тому його кораблі можуть бути не лише подібними до варязьких, а в дійсності побудовані варягами.

Всі завдання