Джерела, що зберігають історію Русі-України. 5 клас

Розгляньте малюнки. На якій діяльності правителів Русі намагалися наголосити творці цих пам’ятників?
Творці пам’ятників правителям Русі намагалися підкреслити найважливіший елемент в діяльності того чи іншого князя чи княгині. Так, княгиня Ольга постає перед нами вольовою жінкою, що тримається однією рукою за хрест, іншою притримує туніку, як княжої символ влади. Поруч княгині скульптури учня Христа апостола Андрія Первозванного та братів Кирила та Мефодія, творців слов’янської абетки. Відомо, що княгиня Ольга прагнула навести лад на тих землях, якими керувала, і велику увагу приділяла розвитку релігії та науки.

Святослав тримає меч, він князь, прозваний Завойовником, все своє життя провів у походах, воював проти хозар, болгар, візантійців. За його правління Русь стала найбільшою державою в Європі. Він жив, як простий воїн, та загинув у бою. Коли виступав на ворога , казав йому “Іду на Ви (вас)”
Ярослав Мудрий зображений зі своїм головним дітищем – Собором святої Софії, закладеному 1037 році на честь перемоги над печенігами. Проте на сьогодні існують версії істориків про те, що собор закладений раніше батьком Ярослава Володимиром Великим.
Володимир Великий (найдавніший київський скульптурний пам’ятник, встановлений 1853 році) тримає в руках хреста, як символ запровадження ним християнства на землях Русі 988 року.
1) Як, за повідомленням літописця, відбувалося хрещення киян?
Киян хрестили у Дніпрі візантійські священники. Люди заходили у воду і над ними читали молитву. Напередодні хрещення Володимир наказав своїм воїнам поскидати язичницьких ідолів.

2) Яким, на вашу думку, є ставлення Нестора до подій, про які він розповідає? Чому ви так вважаєте?
Нестор називає нехрещених людей, які оплакували Перуна, невірними. Він прихильно ставиться до запровадження християнства Володимиром.
Запитання та завдання
1. Назвіть історичні пам’ятки, які зберігають пам’ять про княжу Русь-Україну.

Історичні пам’ятки, що зберігають пам’ять про княжу Русь-Україну: “Повість минулих літ”, Софійський собор.
2. Коли і як виникла Київська держава?

482 року було засновано Київ, про що розповідає Нестор у Повісті минулих літ. Кий, засновник Києва, княжив над полянами. Князівство Кия та його наступників звалося Русь, Руська земля, Куявія. Династія Кия – Києвичі – правила землями Русі до кінця 9 століття, а саме до 882 року, коли новгородський князь Олег підступно вбив Аскольда, останнього Києвича, та об’єднав новгородські землі з київськими, суттєво збільшивши території підвладні Києву.
3. За яких князів відбувся розквіт Русі?

Розквіт Русі відбувся за князів Володимира Великого, його сина Ярослава Мудрого та Володимира Мономаха, внука Ярослава.
4. У якому році було хрещено Русь?

Русь було хрещено за наказом князя Володимира Великого 988 року візантійськими священниками.
5. Коли і ким була заснована Галицько-Волинська держава?

Волинський князь Роман Мстиславич 1199 року підкорив Галич, заклавши підмурівки Галицько-Волинської держави. До її складу ввійшли майже всі землі південної Русі разом з Києвом.
6.Чим уславився король Данило?
Найбільшого розквіту Галицько-Волинська держава досягла за Данила Галицького, Романового сина. Найбільше Данило уславився в боротьбі з навалою моноголо-татар.
7. У якому році його було короновано?

1253 року Данило Галицький отримав королівський титул від Папи Римського і Галицько-Волинське князівство стало називатися Королівство Руське.
8. Чому пам’ятники королю Данилу встановлено в багатьох містах України?

Пам’ятники королю Данилу встановлені в багатьох містах України – Львові, Володимирі-Волинському, Галичі, Івано-Франківську, Тернополі.
Це свідчить про велику повагу містян до славетного князя, оборонця рідної землі.

Всі завдання