Завдання та запитання
1. Назвіть основні досягнення людства в стародавню добу.
Основними досягненнями людства в стародавню добу можна вважати виготовлення і вдосконалення знарядь праці, застосування і добування вогню, відтворювальне господарство, постійне житло, ткацтво, гончарство, колесо, мідь.
2. Дайте визначення термінам, які є в схемі, і доповніть її хронологічними межами.
ПАЛЕОЛІТ -» (2,5 млн. років – 12 тис. р. до н.е.) давній кам’яний вік, найпростіші знаряддя праці виготовляються з каменю
МЕЗОЛІТ -» (12 тис. р. до н.е. – 10 тис. р. до н.е.) середній кам’яний вік
НЕОЛІТ -» (10 тис. р. до н.е. – 4 тис. р до н.е. )новий кам’яний вік
ЕНЕОЛІТ -» (4 тис. р. до н.е. – 3 р. тис. до н.е.)новітній кам’яний вік, знаряддя праці з каменю витісняються мідними.
БРОНЗОВИЙ ВІК -» (2,5 тис. р. до н. е. – 7 ст. до н.е.) застосування у виробництві знарядь праці бронзи – сплаву міді та олова.
ЗАЛІЗНИЙ ВІК (1 тис. р. тис. до н. е.)
3. Який спосіб господарювання притаманний періоду:
а) палеоліту;
в часи палеоліту був поширений привласнювальний тип господарювання.
б) неоліту?
в часи неоліту набув поширення відтворювальний тип господарювання.
4. Розгадайте ребус. Які різновиди явища, що позначає слово-відгадка, були поширені в первісному суспільстві?
У ребусі зашифроване слово “ремесло”. В первісному господарстві існувало такі види ремесел: ткацтво, гончарство, металургія.
5. Які факти свідчать, що протягом стародавньої доби розвиток населення на сучасних українських територіях є складовою загальноєвропейської історії?
В часи бронзового віку (ІІІ-П тис. до н. е.) євразійський степи Євразії, Центрально-Східна Європа, включаючи землі сучасної України та Східне узбережжя Середземного моря, стали територіями розселення індоєвропейців. Відомо, що сім’ї індоєвропейців належать і давні слов’яни – предки українців.
Крім того, Кримський півострів та Північне Причорномор’я стали другою батьківщиною для переселенців з Греції, які засновували міста-поліси в VII–V століть до н. е.
Українські землі стали ареною великого переселення народів 4-7 ст. н.е. Ці історичні події підтверджують нам про те, що українські землі є складовою частиною історії Європи.
6. Поясніть різницю між привласнювальним і відтворювальним способами господарювання.
Привласнювальним господарством називають таке господарство, за якого людина присвоює собі всі необхідні дарунки природи для свого прожиття, займаючись мисливством і збиральництвом.
Відтворювальним господарством називають таке господарство, за якого людина займається виробництвом продуктів споживання. Це було землеробство і скотарство.
8 * .Чи можна, на вашу думку, скласти повне уявлення про життя скіфів, досліджуючи тільки одну знахідку тієї доби — пектораль із Товстої Могили? Чому?
Так, можна скласти уявлення про життя скіфів завдяки зображенням побутових сцен та занять скіфів на пекторалі.
9. Який метал першим почали обробляти люди? Складіть усне оповідання про те, як людина здогадалася його використати. Уведіть у розповідь персонажів. Сформулюйте наприкінці розповіді значення цієї події для еволюції людства.
Першим металом, який освоїли люди, була мідь. Вона трапляється на поверхні землі в чистому вигляді та не потребує високої температури для виплавлення у формах різних знарядь праці. Це могли бути голки, гачки, проколки, прикраси, наконечники, сокири. Проте великим недоліком цього металу є його м’якість.
Людині в освоєнні цього металу допомогла випадковість. Біля розведеного вогнища люди могли запримітити витікання розплавленого металу, який при охолодженні тверднув. Вогнище могло бути розкладене прямо на покладах міді. Люди почали плавити мідь у глиняних формах та відливати різні знаряддя праці. Ремісникам-металургам, які вміли відливати з металу необхідні в господарстві речі, часто приписувалися магічні здібності.
10. Собака — це вовк, якого приручила людина. Яка користь була від цього людям?
Собака допомагав людині на полюванні, пасти худобу, охороняв житло від звірів.
11. Розгляньте ілюстрації на с. 5-7. Який період стародавньої історії України ілюструє кожна з них? Про що свідчать фігурки на пекторалі із скіфського кургану?
Найдавніші петрогліфи на теренах України.
Історико-археологічний музей-заповідник «Кам’яна Могила»,
м. Мелітополь.
Кам’яна Могила – пам’ятка світової культури, займає площу 1,6 га та містить декілька тисяч унікальних наскельних зображень — петрогліфів. Протягом багатьох тисяч років (24 тис.до н.е. – 13 ст.н.е.) Кам’яна Могила використовувалася давніми людьми як місце поклоніння богам.
Прилад для свердління. Реконструкція
Найімовірніше, саме так виглядав пристій для свердління каменю в неолітичні часи 10 тис. років тому.
Поселення трипільців. Реконструкція
В часи енеоліту, коли мідь поступово витісняє камінь, в Україні існувала трипільська археологічна культура, яку відкрив світу 1893 року археолог Вікентій Хвойко. Свою назву вона отримала від сучасного села Трипілля, що розташоване недалеко від Києва.
Трипільці проживали на землях України протягом більше 2500 років та досягли свого розквіту в ІV-ІІІ тис. до н. е. Вона поширилась у лісостепу Правобережжя, частково її сліди знаходять і на Лівому березі Дніпра, близько міста Переяслава.
Пектораль із кургану Товста Могила Дніпропетровська обл.
Найвідоміша скіфська царська нагрудна прикраса (4 ст.до н.е.), яку відкрив світу археолог Борис Мозолевський 1971 року. Існує думка, що її виготовили на замовлення скіфського царя грецькі майстри.