1) Де жили племена персів до того, як об’єдналися?
Племена персів жили на Іранському нагір’ї, що знаходиться на схід від Месопотамії.
2) Давні перси були скотарями чи землеробами?
Давні перси займалися скотарством.
– Як називали перських намісників? Якими були їхні повноваження?
Намісників перського царя називали сатрапами, вони керували сатрапіями – великими завойованими територіями, колишніми державами, які підкорили перси. Найважливішою частиною управління сатрапів був своєчасний збір данини з підкорених народів.
1) Як будівництво доріг вплинуло на життя в Персії?
Завдяки дорогам покращився зв’язок всередині країни між окремими сатрапіями і столицею, між сатрапами та царем. Так, в Персії існувала поштова служба. З кінця в кінець імперії (а це 2,5 тис. км) пошту доставляли за тиждень.
2) Укажіть на карті (с. 47) територію Персії в середині VI ст. до н. е. та назвіть основні регіони Перської імперії.
Основні регіони Перської імперії в середині VI ст. до н. е. – (на карті написані червоними буквами).
3) З найдіть на карті (с. 47) «царську дорогу». Які міста та регіони вона з’єднувала?
Царська дорога з’єднувала міста Ефес, Сарди, Гордій, Арбели і Сузи.
Регіони, якими пролягала царська дорога, об’єднуючи їх між собою – Лідія, Каппадокія, Вірменія, Мідія, Вавілонія, Месопотамія.
Як називалася релігія давніх персів? У чому полягає її суть?
Релігія давніх персів називалася зороастризм. ЇЇ пророком був Заратустра. Пророк був проти насильства, у проповідях Заратустра говорив мир між людьми, найбільше поважав у людині чесність та працю.
Суть зороастризму полягає в тому, що в світі є абсолютне добро – правда і добрі справи та абсолютне зло – брехня і насильство, людина має сама обрати свій шлях. Після смерті вона потрапить до раю або до пекла, залежно від того, які вчинки переважали у її житті – добрі чи злі.
Запитання і завдання
1. Чому державу, яку заснував Кір II, називають Персією Ахеменідів?
Персію в VII ст. до н. е. один із вождів Ахемен об’єднав усі розрізнені перські племена під своєю владою і таким чином утворилася Персія. Всі нащадки Ахемена, які правили Персією після його смерті, називаються за іменем свого предка – Ахеменідами.
2. Чи можна Персію Ахеменідів назвати імперією? Чому?
Персія була імперією, бо завоювала багато земель і народів, та примусила їх платити данину на свою користь.
3. Порівняйте ставлення ассирійців і персів до населення завойованих земель.
Персія: загарбані землі перси поділили на частини, які називалися сатрапіями, кожна сатрапія мала межі, що відповідали колишнім кордонам підкорених держав. Проте перси не чіпали в сатрапіях законів, мови, звичаїв та обрядів завойованих народів. Завданням намісника сатрапії був збір данини. Для кращого зв’язку з центром було побудовано мережу доріг і створено пошту.
Ассирія: царі надзвичайно жорстоко поводилися з підкореними народами, таким чином намагаючись придушити будь-який хоч трохи можливий спротив загарбникам.