1) Із якого матеріалу споруджено зикурат?
Месопотамія – країна глини. Тому й не дивно, що матеріалом для спорудження зікурату послужила глина. З неї робили цеглу-сирівку – мокру глину формували у формах, додавали очерету для міцності та висушували на сонці. Лише зовнішню сторону стіни зикурату обмуровували випаленою цеглою.
2) Порахуйте, скільки років цій споруді.
Зикурату 4100 років, або 41 століття
– 1) Яка споруда була головною в місті?
Головною спорудою в місті було святилище, зикурат, який служив і храмом для проведення релігійних обрядів, і коморою для зберігання зерна на випадок неврожаю.
2) Перелічіть основні особливості міст Месопотамії.
Будинки мали плоскі дахи, що служили кімнатою під відкритим небом, стіни складені з сирцевої цегли, місто оточували оборонні стіни, які мали оглядово-опорні башти.
– Як вільна людина могла стати рабом?
Рабами найбільше ставали полоненні воїни під час військових конфліктів. Але стати рабом можна було й за невіддані борги чи внаслідок покарання за вчинений злочин.
Розгляньте малюнок. Опишіть будинок заможної сім’ї в Месопотамії.
Будинок двоповерховий, має багато окремих кімнат. В будинку є спальня, внутрішній дворик, святилище, парадна кімната для гостей, комора, підлога в будинку була цегляною. Для порятунку від спеки будинок не мав вікон.
– Які висновки ви можете зробити про харчування давніх жителів Месопотамії? Чи відповідають вони вашим уявленням про здорове або смачне харчування?
Харчування було різноманітним, проте відчути всю його різноманітність, певно, могли лише заможні люди. В ті часи люди мало переймалися питаннями здорового харчування, головне було вдосталь насититися і не відчувати себе голодним.
Запитання і завдання.
1. Яким був суспільний устрій міст-держав Месопотамії?
Суспільство міста-держави мало чітку ієрархію з розподілом прав та обов’язків від вищого до нижчого. На верхівці суспільної піраміди знаходився цар, високе положення в суспільстві займали знать та жерці. Щаблем нижче знаходилися писарі, збирачі податків, чиновники. Після них розташовувалися торговці. А найбільш чисельною суспільною групою були селяни, об’єднані в общини, та ремісники. Найнижче знаходилися раби, становище яких було схоже до становища домашніх тварин.
2. За яких обставин правителем міста міг стати воєначальник?
В зв’язку з постійними війнами міста-держави потребували професійного захисту. Тому досить часто воєначальники, які дійсно добре розумілися на військовій справі, могли ставати одночасно і правителями міста.
3. Складіть денне меню сім’ї в Месопотамії.
У Месопотамії вирощували ячмінь, овес і пшеницю, горох, квасолю, огірки, різні види салату, цибулю, часник, гірчицю, дині й кавуни. Заможні люди могли споживати пустельні трюфелі — гриби, що ростуть під поверхнею землі. Основна їжа складалася з ячмінного хліба, овочів. Часто вживали рибу та пиво. Також їли запечену свинину, баранину та козлятину й рідше — яловичину. Для солодження їжі вживали інжир, фініки, родзинки, мед.