Месопотамія. 6 клас

Перелічіть назви, які має позначений на фрагменті карти регіон.
На карті позначені Кавказькі гори, Аравійська пустеля, Іранське нагір’я, річки Тігр та Єфрат.
1) Де й коли виникли перші цивілізації?
Перші цивілізації виникли на Близькому Сході приблизно 8 тис. років тому завдяки розвитку господарства і сприятливих природних умов – неолітичні населення мало достатньо їжі, вели жваву торгівлю і їх поселення перетворилися в міста.

2) Завдяки чому ми отримали більшість інформації про життя
перших цивілізацій?

Більшість інформації про життя перших цивілізацій ми отримали завдяки винайденню писемності і писемним історичним джерелам.
3) Чому, на вашу думку, винайдення письма було важливим
для людських спільнот?

Письмо стало важливим джерелом інформації в порівнянні з речовими історичними джерелами.
1) Що таке іригаційні канали?

Після розливу річок жителі Месопотамії копали канали і насипали дамби для відведення надлишку води – систему каналів і дамб для осушення чи зрошення полів називають іригацією.
2) Розгляньте малюнок. Порівняйте зображення поселення
Давньої Месопотамії із її сучасними краєвидами (с. 36).
Чи помічаєте ви щось спільне? Чим це можна пояснити?

Схожість краєвидів давньої Месопотамії з сучасними краєвидами можна пояснити тим, що населення займалося в минулому і займається сьогодні обробітком землі з використанням системи іригації.
3) Чим займалися жителі Давньої Месопотамії?
Жителі давньої Месопотамії займалися іригаційним землеробством – вирощували ячмінь, пшеницю та просо, також займалися риболовлею та гончарством. Розводили домашніх тварин. Вміли будувати будинки з глини і плоскою покрівлею, хліви для худоби зводили з очерету.

Якою була роль жерців у житті поселень Месопотамії?
Жерці керували будівництвом каналів та дамб, вони підраховували кількість врожаю, частину забирали як податок і зберігали в храмах на випадок неврожаю.
Назвіть основні господарські заняття жителів Месопотамії.
Основними господарськими заняттями жителів давньої Месопотамії було іригаційне землеробство, домашнє тваринництво, птахівництво, рибальство, гончарство, будівельна справа.

Запитання і завдання.

1. Що називають Месопотамією?
Месопотамією називають рівнину, що утворена в річкових долинах між річками Тігр і Єфрат, Месопотамська рівнина завдяки сприятливим природним умовам є одним з найдавніших центрів поширення землеробства.
2. Для чого зводили дамби та іригаційні канали?
Дамби та іригаційні канали зводили для відведення води і зрошення полів.
3. Користуючись текстом параграфа та малюнком на с. 37, складіть
розповідь про заняття населення Месопотамії (5—7 речень).

Месопотамія є дуже давнім районом поширення землеробства. Отримати високі врожаї можна було лише завдяки важкій праці на зведенні дамб та копанні каналів для регулювання кількості води на полях. Для землеробства використовували тяглову силу домашніх тварин – волів, які тягти рало, що розпушувало землю. Вирощували злакові культури – просо, пшеницю, ячмінь. Вільні від роботи в полі жителі займалися рибальством чи збором фініків. Фінікові пальми були найпоширенішим деревом у Месопотамії, вони служили паливом, з кори виготовляли мотузки та кошики, а деревина була будівельним матеріалом. Ремісники виготовляли ремісничі вироби, займалися гончарством.

Всі відповіді