Палеоліт. 6 клас

Коли на українських землях тривала доба палеоліту?
На українських землях палеоліт розпочався близько мільйона років тому і тривав до ХІ тисячоліття до н.е.
Яким був клімат на українських землях за часів останнього льодовикового періоду?
Північ України до меж сучасного міста Києва була покрита товстим шаром льоду, а далі на південь простягалися сухі холодні пустелі аж до українського півострова Крим.

Розгляньте схему процесу виготовлення кам’яних знарядь праці.
Поміркуйте, чи потребує таке вміння тривалого навчання та практики. Аргументуйте свою відповідь.

Так, можна припустити, що для виготовлення знарядь праці, зображених на малюнку, потрібні були певні навички. Потрібно було вірно визначити місце удару, де кремінь найкраще відколеться і рубило буде гострим.
Складіть розповідь про життя в часи палеоліту на території сучасної України. Яким був тоді клімат? Де люди жили та який
носили одяг? Чим харчувалися? Чим вони займалися та які
знаряддя праці використовували?

В часи льодовикового періоду на території сучасної України клімат був холодним, але холод навчив людей шити одяг зі шкір убитих тварин, люди від негоди ховалися в природних печерах, пізніше з кісток мамонтів навчилися будувати житло. Первісні люди використовували вогонь для обігріву, готували на ньому їжу, вогонь захищав людей від хижаків.
Проте неадерталець не пережив холоду, він зникає на межі 27 000 років тому, а кроманьонець є людиною, яка зуміла перемогти льодовикову епоху.
Старшою була жінка, про що свідчать залишені давніми митцями жіночі фігурки.
Людина займалася добуванням їжі – мисливством та збиральництвом.
Використовувала здебільшого кам’яні знаряддя праці – рубила, скребла, сокири, ножі. Також поширеними були знаряддя з дерева та кістки.
Поселення людей називають стоянками, бо люди довго не затримувалася на одному місці, а мігрували в постійному пошуку їжі.
Що таке палеолітична стоянка? Користуючись картою,
назвіть основні палеолітичні стоянки на території України.

Палеолітичною стоянкою називають тимчасові помешкання давніх людей, які постійно в пошуках їжі переходили на нові місця. Палеолітичні стоянки розташовували біля води – на берегах річок. Стоянки часів палеоліту в Україні – Королеве, Киїк-коба, Мізин, Кирилівка, Межиріч.

Запитання та завдання

1.Що таке палеоліт?
Палеолітом називають давню кам’яну епоху, найтриваліший і найдавніший період в історії людства. Свою назву палеоліт отримав завдяки виготовленню давньою людиною кам’яних знарядь праці.
2. Як ви розумієте поняття «привласнювальне господарство»? Які джерела харчування доступні людині за такого способу господарювання?
Під поняттям “привласнювальне господарство” слід розуміти такий вид господарчої діяльності, за якого людина займалася мисливством і збиральництвом, чим забезпечувала себе їжею та матеріалами для виготовлення знарядь праці та предметів побуту.
3. Коли людиноподібні істоти вперше прийшли на землі сучасної України? Як називається їх стоянка?

Людиноподібні істоти добралися земель сучасної України близько мільйона років тому. Поблизу села Королеве на Закарпатті 1974 року археологічною експедицією відкрита палеолітична стоянка пітекантропів. Цікаво, що найдавніші сліди їх діяльності знаходяться на глибині 12 м. Археологам вдалося зібрати і дослідити близько 60 тисяч кам’яних знарядь праці, тобто впродовж сотень тисяч років стоянка під Королевим була такою собі “палеолітичною ремісничою майстернею”

Всі відповіді